Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 16:50 Autor: PAP

MS: Źle rozumiana polityka i szantaż stały się naczelnymi zasadami funkcjonowania UE (komunikat)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości przekazuje:


Źle rozumiana polityka i szantaż stały się naczelnymi zasadami funkcjonowania UE


– Źle rozumiana polityka i szantaż stały się naczelnymi zasadami funkcjonowania Unii Europejskiej. Zasady chrześcijańskiej cywilizacji, dobro wspólne, zasada pomocniczości stały się przeszkodą do budowania lewicowych fantasmagorii – mówił wiceminister Marcin Romanowski podczas podsumowania (23 września br.) dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Wizje przyszłości Unii Europejskiej” zorganizowanej przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.


Wiceminister podkreślił, że Europa potrzebuje pozytywnego programu. – Wizji uwzględniającej wszystkie okoliczności, uwarunkowania ekonomiczne, polityczne, społeczne i kulturowe pokazujące różnorodność Europy – ocenił.


Dyskusja o formie integracji europejskiej, jak zauważył wiceminister Marcin Romanowski, trwa od początku jej kształtowania się, czyli od 70 lat. – Na początku był to przede wszystkim projekt integracji gospodarczej oparty na jasno sprecyzowanych wartościach. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie integracja gospodarcza i polityczna staje się celem samym w sobie, a nie środkiem do celu, jakim było zabezpieczenie przed kolejnym światowej skali konfliktem w Europie – stwierdził.


Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzenia zmian w organach unijnych. – Sposób powoływania sędziów TSUE powinien być doprecyzowany, zmieniony, by zapewnić pełną transparentność i sprawić, by sędziowie byli rzeczywiście reprezentantami państw członkowskich – wskazał Marcin Romanowski.


- Unia Europejska odeszła od swoich korzeni, wartości, od Ojców Europy, którzy zakładali tę wielką wspólnotę i opierali ją na systemie równości i sprawiedliwości – ocenił minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik.


Natomiast prof. Jarosław Szymanek ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości mówił o pomysłach na integrację europejską. – Francuski oscyluje wokół basenu Morza Śródziemnego, niemiecki wokół zainteresowania Europą Wschodnią – podkreślił. Dodał, że Niemcy i Francja postrzegają UE przede wszystkim jak na rynek negocjacyjny, na którym starają się wygrywać partykularne interesy.


Prof. Magdalena Bainczyk wskazała, że UE przetrwa, jeżeli na nowo zostanie zbudowana wizja jej przyszłości uwzględniająca wszystkie państwa europejskie, a nie tylko wizję forsowaną przez Niemcy. – W niemieckich planach na federalizację Europy, pojawia się pojęcie suwerenności ustrojowej. Każde państwo członkowskie będzie podlegało ocenie przez pryzmat wartości takich jak prawa człowieka, wolność, demokracja, a nie tylko praworządność – podkreśliła specjalistka od polskiego i niemieckiego prawa konstytucyjnego.


- Postanowienia traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy, które szły w kierunku centralizacji władzy w ramach UE, w dużej mierze zostały przyjęte przez Traktat z Lizbony w okresie prezydencji Niemiec – oceniła prof. Magdalena Bainczyk. Dodała, że niemieckie partie rządzące chcą napisać konstytucję europejską i utworzyć federalne, europejskie państwo związkowe.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ ann/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 13:10 ZUS: trzynaste emerytury trafiły już do 8,5 mln osób; to łącznie 15 mld zł Trzynaste emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł - poinformował w czwartek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2024-04-25, godz. 13:10 RPO przystąpił do postępowania przed TK ws. uczelni wyższych Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. przepisu pozwalającego ministrowi nauki powołać kolejnego 'pierwszego'… » więcej 2024-04-25, godz. 13:10 P. Kowal: dziś esencją polityki zagranicznej jest bezpieczeństwo i to była istota wystąpienia szefa MSZ (krótka2) Dzisiaj esencją polityki zagranicznej Polski jest bezpieczeństwo i to była istota wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego, i to jest samo jądro polityki… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Łada-Konefał: Szef MSZ konkretnie i klarownie przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej Expose szefa MSZ Radosława Sikorskiego było konkretne i klarownie przedstawiające założenia polskiej polityki zagranicznej, pokazujące zachodzące zmiany… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Premier: 10 maja rekonstrukcja rządu, jeszcze w czwartek ogłoszenie planu pomocy dla rolników (krótka) 7 maja Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie razem z szefową KE Ursulą von der Leyen przedstawimy plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu, a jeszcze dziś… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Media: USA zaproponowały rebeliantom Huti "zachęty" za odstąpienie od ataków na Morzu Czerwonym Władze USA zaproponowały jemeńskim rebeliantom Huti 'zachęty' w zamian za odstąpienie od ataków na statki na Morzu Czerwonym - podał portal wychodzącej… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Małopolskie/ Nowy park powstanie nad Sołą przy oświęcimskiej starówce Nowy park powstanie na blisko 10-hektarowym terenie nad rzeką Sołą przy Starym Mieście w Oświęcimiu. Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień podała w czwartek… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Niemcy/ Minister obrony: Rosja produkuje więcej broni, niż potrzebuje na wojnę z Ukrainą Zdaniem ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa Rosja produkuje broń i amunicję w ilości przekraczającej zapotrzebowanie na wojnę zaczepną przeciwko Ukrainie… » więcej 2024-04-25, godz. 12:50 Rau (PiS): rząd zamierza prowadzić swoją politykę zagraniczną, kierując się 6 iluzjami (krótka) Z informacji przedstawionych przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego wynika, że rząd zamierza prowadzić swoją politykę kierując się sześcioma iluzjami -… » więcej 2024-04-25, godz. 12:50 SN: wstrzymanie poboru tantiem w pandemii nie skutkuje zwolnieniem z ich zapłaty (krótka) Wstrzymanie pobierania tantiem w pandemii nie skutkuje zwolnieniem z obowiązku zapłaty tych wynagrodzeń - wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »