Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-10, 18:20 Autor: PAP

Projekt noweli rozporządzenia dot. świadczeń opieki koordynowanej skierowany do konsultacji

Nowelizacja rozporządzenia dot. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej trafiła w środę do konsultacji społecznych. To tzw. drugi etap reformy POZ zapowiadanej przez resort zdrowia.

Proponowane w projekcie rozporządzenia świadczenia są elementami wdrożenia w podstawowej opiece zdrowotnej opieki koordynowanej.


Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, w oparciu o wyniki pilotażu realizowanego w okresie od 1 lipca 2018 r. do 30 września 2021 r., wytypowano choroby, które należy objąć opieką koordynowaną w ramach POZ. Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków, cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), niedoczynność tarczycy i guzki tarczycy.


"Powyższe choroby są najczęstszymi chorobami przewlekłymi, które lekarze POZ diagnozują w trakcie udzielania świadczeń, jednakże czynnikiem utrudniającym postawienie pełnej diagnozy oraz udzielanie kompleksowych świadczeń zdrowotnych jest m.in. brak dostępności do badań diagnostycznych. W konsekwencji powodowało to konieczność kierowania pacjentów do lekarzy specjalistów udzielających świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) w celu zdiagnozowania problemu zdrowotnego i ustalenia dalszej terapii" - podkreślił w uzasadnieniu resort zdrowia.


Wprowadzenie świadczeń opieki koordynowanej w POZ oraz finansowanie tych świadczeń środkami z budżetu powierzonego ma na celu umożliwienie dostępu do badań diagnostycznych z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii; konsultacji specjalistycznych: kardiologa, diabetologa, chorób płuc, alergologa, endokrynologa; wizyt kompleksowych wraz z opracowaniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej; porad edukacyjnych prowadzonych przez pielęgniarki POZ oraz porad dietetycznych realizowanych przez dietetyków.


Projekt przewiduje dodanie i finansowanie w ramach budżetu powierzonego siedmiu grup badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych i porad.


Wśród badań biochemicznych i immunochemicznych wyróżniono antyTPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej); antyTSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH); antyTG (przeciwciała przeciw tyreoglobulinie); albuminuria (stężenie albumin w moczu); UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu); BNP (NT-pro-BNP).


W diagnostyce ultrasonograficznej: USG Doppler tętnic szyjnych; USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz ECHO serca przezklatkowe. Natomiast w diagnostyce elektrofizjologicznej: EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa EKG); Holter EKG 24, 48 i 72 godz. (24-48-72-godzinna rejestracja EKG); Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego).


Wśród badań dodanych z obszaru diagnostyki inwazyjnej znalazła się biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych), a z obszaru diagnostyki czynnościowej: spirometria oraz spirometria z próbą rozkurczową.


Konsultacje będą obejmować konsultacje lekarza POZ z lekarzem specjalistą wybranej dziedziny (kardiologia, diabetologia, choroby płuc, alergologia, endokrynologia). Porady natomiast obejmować będą porady pacjenta z lekarzem specjalistą w takich samych dziedzinach, jakie znalazły się w konsultacjach lekarskich.


Rozporządzenie dodaje również Indywidualny Plan Opieki, poradę dietetyczną oraz edukacyjną.


"Projekt rozporządzenia nie będzie miał wpływu na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego. Projekt rozporządzenia będzie miał wpływ na plan finansowy NFZ" - podkreślił resort w uzasadnieniu projektu. Pokrycie kosztów w ramach budżetu NFZ nastąpi, jak wyjaśnił, z pozycji podstawowej opieki zdrowotnej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia.


Roczny koszt wprowadzanej zmiany wyniesie ok. 902,398 mln zł.


Resort zakłada, że projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 października b.r. (PAP)


Autorka: Aleksandra Kiełczykowska


ak/ mir/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 13:40 Bazylea i Genewa powalczą o prawo do zorganizowania przyszłorocznej Eurowizji Pod koniec sierpnia ogłoszona zostanie decyzja o tym, które ze szwajcarskich miast gościć będzie przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizja. W rywalizacji… » więcej 2024-07-22, godz. 13:40 Niemcy/ Rzeczniczka: Scholz uważa Harris za "doświadczoną i kompetentną" Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa wiceprezydent USA Kamalę Harris za 'doświadczoną, kompetentną polityk' - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka rządu… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Rzecznik MSZ o informacji w sprawie śmierci A. Dancyga: wszystko wskazuje na to, że jest prawdziwa Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował w poniedziałek, że resort dyplomacji został powiadomiony o śmierci więzionego przez Hamas historyka Aleksa Dancyga… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Ministerstwo Zdrowia przedłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego Pilotaż w centrach zdrowia psychicznego będzie wydłużony do 30 czerwca 2025 r. - zakłada opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia ministra zd… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 UE/ Trzech Polaków ma stanąć na czele komisji PE - Budka, Jarubas i Rzońca Trzech Polaków ma zostać wybranych w tym tygodniu na przewodniczących komisji Parlamentu Europejskiej. Borys Budka (PO) ma stanąć na czele komisji przemysłu… » więcej 2024-07-22, godz. 13:20 Warmińsko-mazurska policja: statystyki dotyczące utonięć są zatrważające W ostatnich dniach na Warmii i Mazurach utonęły 4 osoby, jedna nieprzytomna podjęta z wody przebywa w szpitalu. Zatrzymano też pijanych sterników i ratownika… » więcej 2024-07-22, godz. 13:20 Olsztyn/ W kąpieliskach nad jeziorem Ukiel zakwitły sinice Sanepid wprowadził w poniedziałek tymczasowy zakaz kąpieli w obu miejskich kąpieliskach i wodnym placu zabaw w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym nad jeziorem Ukiel… » więcej 2024-07-22, godz. 13:20 Trasa W-Z i Stadion Śląski - co nam zostało po 22 lipca Trasa W-Z, most Śląsko-Dąbrowski i Pałac Kultury i Nauki, a także Nowa Huta, 'maluch', Stadion Śląski, przyjęcie narzuconej przez Stalina konstytucji i… » więcej 2024-07-22, godz. 13:10 Rząd zajmie się projektem ustawy o absolwentach klas mundurowych We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy, która umożliwi absolwentom klas mundurowych skróconą drogę do służby w policji i w Straży Granicznej. » więcej 2024-07-22, godz. 13:10 Katowice/ 20 firm weźmie udział w akcji "Kupuj lokalnie - wspieraj realnie" 20 firm z Katowic weźmie udział w II edycji akcji 'Kupuj lokalnie - wspieraj realnie', promującej przedsiębiorców i rzemieślników - poinformowała w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »