Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-09, 17:00 Autor: PAP

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia dotyczącego rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia dotyczącego rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zaproponowano w nim m.in. doprecyzowanie zapisów dotyczących liczby punktów, które w postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać za "szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły".

Chodzi o projekt nowego rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Jest on konsekwencją majowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty.


Odstąpiono w niej bezterminowo z wprowadzenia na egzaminie ósmoklasisty czwartego przedmiotu – egzaminu z przedmiotu wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. W projektowanym rozporządzeniu uwzględniono to.


Projekt rozporządzenia, co do zasady, powtarza rozwiązania obowiązujące na gruncie dotychczasowego rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów z sierpnia 2019 r.


I tak utrzymano zasadę, że przy postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych zasadę, że kandydat może w nim maksymalnie uzyskać 200 punktów: maksymalnie 100 punktów za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia oraz maksymalnie 100 punktów za wyniki z egzaminu ósmoklasisty.


W przypadku przeliczania na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty, wyniki przedstawione w procentach z egzaminów języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3. Oznacza to, że maksymalnie za wynik egzaminu z języka polskiego uczeń może dostać 35 punktów, za wynik z egzaminu z matematyki również maksymalnie 35 punktów, a z języka obcego maksymalnie 30 punktów.


W przypadku przeliczania na punkty ocen ze świadectwa szkolnego uczeń może otrzymać maksymalnie do 18 punktów za oceny z języka polskiego, z matematyki, z dwóch przedmiotów wskazanych przy rekrutacji do danej szkoły do danego oddziału (za ocenę celującą – 18 punktów, bardzo dobrą – 17 punktów, dobrą – 14 punktów, dostateczną – 8 punktów, dopuszczającą – 2 punkty) - łącznie 72 punkty. 7 punktów uczeń może dostać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem. 3 punkty może otrzymać za aktywność na rzecz innych osób (wolontariat). Uczeń może otrzymać też maksymalnie 18 punktów za "szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły", tj. za zdobycie tytułów finalistów konkursów przedmiotowych na szczeblu ponad wojewódzkim oraz laureatów i finalistów konkursów organizowanych przez kuratoria i turniejów, osiągniecia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych.


W projektowanym rozporządzeniu doprecyzowano liczbę punktów, jaką uczeń może uzyskać w kategorii "szczególne osiągnięcia" w zależności od uzyskanego tytułu i rodzaju zawodów wiedzy w jakich go zdobył oraz liczby zdobytych tytułów. Jak podano w uzasadnieniu "brak takiego doprecyzowania budzi wiele kontrowersji wśród kandydatów oraz komisji rekrutacyjnych".


W projekcie określono też m.in. sposób ustalania punktacji dla osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty, dla osób ubiegających się o przyjęcie do klasy dwujęzycznej, a także zasady powoływania i skład komisji rekrutacyjnej, szczegółowy tryb jej pracy i zadania.


Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ mhr/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 09:10 Łódź/ Pierwsze Łódzkie Targi Aktywności pomogą w wyborze sportu dla rodziców i dzieci Ponad 60 klubów i stowarzyszeń sportowych zaprezentuje w niedzielę w Łodzi swoją ofertę podczas pierwszych Łódzkich Targów Aktywności. W hali Miejskiego… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Król Karol III jest jednym z najbardziej cenionych żyjących malarzy w Wielkiej Brytanii Nowy władca Wielkiej Brytanii od prawie pół wieku maluje akwarele. Jego ulubioną tematyką są pejzaże, często przedstawiające okolice królewskich rezydencji… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: mobilizacja w Rosji może być użyta do wzmocnienia Rosgwardii Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których… » więcej 2022-09-25, godz. 09:10 Piłkarska LN - przed meczem Walii z Polską brytyjskie media piszą głównie o powrocie Bale'a Głównym tematem w brytyjskich mediach w kontekście niedzielnego meczu reprezentacji Walii z Polską w piłkarskiej Lidze Narodów jest ewentualny powrót do… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 MŚ w kolarstwie - zwycięstwo Evenepoela (krótka) Belg Remco Evenepoel zdobył w australijskim Wollongong po samotnej ucieczce tytuł mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedził… » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 Kraków/ Zderzenie taksówki z tramwajem; komunikacja zastępcza Do zderzenia taksówki z tramwajem doszło w niedzielę rano przy ul. Ćwiklińskiej w Krakowie, w kierunku Nowego Bieżanowa. Pasażer samochodu odniósł niegroźne… » więcej 2022-09-25, godz. 08:50 Garderoba legendarnej redaktor naczelnej włoskiego „Vogue’a” trafiła na wystawę Do 30 października na wystawie w Mediolaniemożna podziwiać ubrania Francy Sozzani, dziennikarki, która przez prawie trzy dekady kierowała włoską edycją… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 MŚ 2022 - Meksyk wygrał z Peru Piłkarze Meksyku, grupowi rywale Polaków w zbliżających się mistrzostwach świata w Katarze, wygrali z Peru 1:0 (0:0) w towarzyskim meczu rozegranym w kalifornijskiej… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 Lubelskie/ Dwóch młodych mężczyzn zginęło w wypadku w powiecie tomaszowskim Mężczyźni w wieku 24 i 17 lat zginęli w wypadku, do którego doszło w nocy na trasie między miejscowościami Bełżec - Chyże (Lubelskie) w powiecie tomaszowskim… » więcej 2022-09-25, godz. 08:40 Filipiny/ Władze ewakuują mieszkańców przed zbliżającym się supertajfunem Władze Filipin rozpoczęły w niedzielę ewakuacje z terenów na wybrzeżu i wstrzymały część rejsów morskich w związku z nadciągającym tajfunem Noru… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »