Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-06, 00:30 Autor: PAP

USA/ Gubernator Teksasu wysłał imigrantów do Nowego Jorku

Do Nowego Jorku przybył w piątek pierwszy autobus z imigrantami, których wysłał z Teksasu gubernator tego stanu Greg Abbot. Wskazał, że jego stan nie może już ich pomieścić, a burmistrz Nowego Jorku Eric Adams zapowiadał przyjmowanie przybyszów z otwartymi rękami.

Jak zauważył dziennik "New York Post" Abbott wysłał od kwietnia ponad 6100 migrantów do Waszyngtonu "w odpowiedzi na politykę otwartych granic administracji prezydenta USA Joe Bidena, która przytłacza społeczność Teksasu." Jego biuro powiadomiło, że do Nowego Jorku wyekspediował ponad 50 osób.


"Oprócz Waszyngtonu, Nowy Jork jest idealnym miejscem docelowym dla tych imigrantów, którzy mogą skorzystać z obfitość usług miejskich i mieszkań, czym chwalił się burmistrz Eric Adams. (…) Mam nadzieję, że spełni obietnicę powitania wszystkich migrantów z otwartymi ramionami, aby nasze przeciążone i przytłoczone miasta graniczne mogły znaleźć ulgę" – wyjaśnił Abbot.


W rozmowie z nowojorską gazetą sekretarz prasowy Adamsa, Fabien Levy, skrytykował gubernatora Teksasu.


"Jego ciągłe wykorzystywanie istot ludzkich jako pionków politycznych jest obrzydliwe i stanowi żenującą plamę na Teksasie" – argumentował dodając, że Nowy Jork będzie wciąż pomagał azylantom, ale potrzebuje pomocy władz federalnych.


Wcześniej Abbot zaprosił Adamsa do odwiedzenia południowej granicy, aby "zobaczył na własne oczy tragiczną sytuację".


Według "New York Post" burmistrz uznał działania gubernatorów Teksasu, a także Arizony Douga Ducey’a za "odrażające", a sytuację nazwał tragiczną. "Uważamy to za kryzys humanitarny, który bez natychmiastowej i trwałej interwencji federalnej może przytłoczyć naszą sieć wsparcia społecznego" – ocenił Adams.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ zm/


Kraj i świat

2022-08-09, godz. 15:30 Ukraina/ Wojsko: dostaliśmy 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi, a w przyszłości oczekują na dostawę kolejnych 150 - poinformowało we wtorek… » więcej 2022-08-09, godz. 15:30 Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że… » więcej 2022-08-09, godz. 15:30 Gdańsk/ Wystawa pt. "Kornel Morawiecki" zostanie zaprezentowana w Sali BHP Wystawa pt. 'Kornel Morawiecki' będzie od piątku udostępniona w Sali BHP w Gdańsku. Ekspozycja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Solidarność … » więcej 2022-08-09, godz. 15:20 Ukraina/ Władze zapowiadają otwarcie nowego, "europejskiego" toru kolejowego do Polski Władze Ukrainy zapowiadają uruchomienie połączenia kolejowego z Polską, które będzie prowadziło kładzionym właśnie tzw. europejskim torem, do przejścia… » więcej 2022-08-09, godz. 15:20 Straż Graniczna: liczba prób przekroczenia granicy spadła z 800 do 80 na dobę Jak podała Straż Graniczna bariera na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze niekompletna, jest realnym utrudnieniem w nielegalnej migracji. W tym roku… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 Diamentowa Liga - Czykier jedynym Polakiem w Monako Płotkarz Damian Czykier będzie jedynym reprezentantem Polski, który w środę wystąpi w mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Gwiazd jednak nie zabraknie - na… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 Chorwacja/ Szpital: stan dwójki polskich pacjentów, którzy byli w stanie krytycznym, ustabilizował się Stan dwóch osób rannych w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, wcześniej krytyczny, ustabilizował się - poinformował we wtorek dyrektor szpitala w Varażdinie… » więcej 2022-08-09, godz. 15:10 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju rozpocznie się 24 sierpnia Recitale, koncerty pieśni i fragmenty oper znalazły się w zaprezentowanym we wtorek programie 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbędzie… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Płock/ Ponad stu artystów i kilka scen na trzydniowym festiwalu hip-hop - początek 11 sierpnia Podczas trzech dni festiwalu hip-hop w Płocku (Mazowieckie), który rozpocznie się 11 sierpnia na kilku scenach wystąpi ponad stu artystów, a wśród nich… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Francja/ Białucha, która utknęła w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy z wodą morską Białucha arktyczna, która od tygodnia uwięziona jest w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy ze słoną wodą w pobliżu morza - poinformowała we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »