Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-26, 08:20 Autor: PAP

Europa/ Letnie podróże lotnicze zagrożone przez strajki i tysiące odwołanych lotów

Po dwóch latach pandemii podróże lotnicze w 2022 roku miały wrócić do normy, jednak odwołania lotów, opóźnienia, wielogodzinne kolejki oraz strajki pracowników już teraz mają nieunikniony wpływ na letnie podróże po Europie. Lotniska i linie lotnicze z trudem walczą o pracowników.

Przez kilka minionych miesięcy na lotniskach w wielu krajach europejskich dochodziło do poważnych zakłóceń wywołanych długimi kolejkami, odwołanymi lotami lub problemami z odbiorem bagażu. Zakłócenia w Londynie, Amsterdamie, Paryżu, Rzymie i Frankfurcie zepsuły wielu podróżnym wyjazdy wiosenne.


Wiele linii lotniczych zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi, przez które są zmuszone do odwoływania lotów, a dodatkowo muszą przygotować się do strajków zaplanowanych wkrótce w Belgii, Hiszpanii, Francji i Skandynawii.


W trakcie pandemii wraz ze spadkiem liczby lotów ograniczono też zatrudnienie, zwłaszcza wśród personelu naziemnego. Według grupy lobbingowej Air Transport Action Group w branży lotniczej podczas pandemii zwolniono 2,3 miliona osób na całym świecie, a najbardziej ucierpiała obsługa naziemna i kontrola bezpieczeństwa.


Teraz, kiedy popyt na latanie wraca do poziomu sprzed pandemii, okazało się, że na lotniskach brakuje personelu do obsługi bagaży, kontroli bezpieczeństwa, ochrony czy sprzątania i linie lotnicze nie są w stanie wykonywać wszystkich zaplanowanych lotów.


Lotniska w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Holandii próbują oferować dodatkowe korzyści, w tym podwyżki płac i premie dla pracowników, którzy polecają swoich znajomych do pracy, a czołowi operatorzy ogłosili już tysiące ofert pracy na całym kontynencie. Firma Swissport, która obsługuje pasażerów i ładunki na lotniskach na całym świecie, planuje rekrutację około 15 tys. nowych pracowników w 2022 roku.


Lotnisko Schiphol w Amsterdamie przyznało na przykład letnią podwyżkę w wysokości 5,25 euro (25 złotych) za godzinę dla 15 tys. pracowników zajmujących się ochroną, obsługą bagażu, transportem i sprzątaniem, co stanowi 50-proc. wzrost dla osób z płacą minimalną. Zatrudnianie nowych osób nie musi jednak przebiegać łatwo, ponieważ w trakcie pandemii część pracowników znalazła sobie inne zajęcie, a część nie chce już wykonywać fizycznych prac na miejscu w męczącym systemie zmianowym, jeśli mogą pracować zdalnie.


Głównym czynnikiem spowalniającym zatrudnianie jest czas potrzebny nowym pracownikom na uzyskanie certyfikatów bezpieczeństwa, np. we Francji trwa to do pięciu miesięcy w przypadku najbardziej wrażliwych zawodów - podaje związek zawodowy CFDT.


W celu złagodzenia problemów kadrowych lotniska takie jak londyńskie Heathrow oraz Schipol prewencyjnie zwróciły się do linii lotniczych o zmniejszenie liczby lotów. Lotnisko Gatwick w Londynie ograniczyło przepustowość latem przez zmniejszenie liczby codziennych lotów z 900 do 825 w lipcu i 850 w sierpniu. Zmusi to linie lotnicze do odwołania łącznie, według Reutersa, tysięcy lotów, statystycznie mniej więcej jednego na dziesięć.


Same linie odwołują loty również z własnej inicjatywy z powodu braków kadrowych. Skandynawskie Linie Lotnicze SAS, w których aż 40 proc. pracowników zostało zwolnionych podczas pandemii, od maja do sierpnia odwołały ich około 4 tys. (5 proc. całości). EasyJet zrezygnował z 40 lotów dziennie do końca lipca, podczas gdy British Airways prewencyjnie obciął 8 tys. lotów z rozkładu od marca do października. Lufthansa planuje latem zlikwidować ponad 3 tys. lotów (4 proc. całości), a tani przewoźnik tej firmy, Eurowings, również ogłosił w lipcu kilkaset lotów mniej.


Analitycy cytowani przez Reutersa twierdzą, że braki w sile roboczej mogą podnieść koszty poza okres letni, ale jest zbyt wcześnie, by ocenić, czy w branży skończył się przedpandemiczny model stale rosnących obrotów i cięć kosztów, które generowały nowe trasy i utrzymywały ceny na niskim poziomie.


Tanie linie lotnicze w Europie prawdopodobnie znajdą się wśród najbardziej dotkniętych zbliżającymi się strajkami pracowników.


Pracownicy Ryanaira planują strajk w wielu krajach europejskich w czerwcu i lipcu. W Hiszpanii załoga pokładowa niezadowolona z płac i warunków pracy będzie strajkować między 30 czerwca oraz 1 i 2 lipca. Podobnie jak załogi z Portugalii i Belgii, również w Hiszpanii strajkowano od piątku do niedzieli. Brukselskie lotnisko Zaventem musiało już odwołać wszystkie odloty w poniedziałek z powodu działań pracowników ochrony. Włoski personel wezwał do 24-godzinnego strajku w sobotę.


Według związku zawodowego USO hiszpański personel pokładowy EasyJet będzie strajkować przez dziewięć dni w lipcu: od 1 do 3, od 15 do 17 i od 29 do 31 lipca. Załoga protestuje przeciwko niskim płacom, domagając się 40-proc. podwyżki wynagrodzeń podstawowych. Odwołania w ostatniej chwili i ogólna dezorganizacja w easyJet doprowadziły nawet związki zawodowe do twierdzenia, że członkowie załogi stoją w obliczu "poważnego zagrożenia bezpieczeństwa", ponieważ pracują w dni wolne, by zapobiec dalszym zakłóceniom - podaje portal Euronews.


Członkowie personelu naziemnego i pokładowego British Airways domagają się m.in. by linie przywróciły 10-proc. obniżkę płac, wprowadzoną podczas pandemii, gdy z powodu restrykcji w podróżowaniu popyt na przeloty drastycznie spadł. Około 700 pracowników naziemnych BA pracujących na lotnisku Heathrow ogłosiło już, że będzie strajkować w lipcu.


Po strajku, który odbył się 9 czerwca, co spowodowało anulowanie jednej czwartej odlatujących lotów, personel naziemny lotnisk Charles de Gaulle i Orly w Paryżu planuje dalsze protesty 2 lipca, domagając się generalnej podwyżki w wysokości 300 euro (1400 zł).


Francuski związek pilotów Alter, który reprezentuje nieco ponad 10 proc. pilotów Air France, zaplanował strajk na 25 czerwca, a około tysiąc duńskich, norweskich i szwedzkich pilotów ze skandynawskich linii lotniczych SAS, może strajkować pod koniec czerwca.


Joanna Baczała (PAP)


baj/ zm/


Kraj i świat

2022-09-25, godz. 17:30 Łódź/ Film "Dzikie pszczoły" zwycięzcą Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego Niemiecki film 'Dzikie pszczoły' w reż. Jana Hafta zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza… » więcej 2022-09-25, godz. 17:30 MŚ w wioślarstwie - ósme miejsce Kasparka i Pośnika (wyniki) Krzysztof Kasparek i Szymon Pośnik zajęli w czeskich Racicach drugie miejsce w finale B, a więc ósme ogólnie, w zakończonych w niedzielę mistrzostwach świata… » więcej 2022-09-25, godz. 17:30 Ukraina/ Władze: żołnierze w niewoli rosyjskiej zmuszani do udziału w pseudoreferendum Ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) podało w niedzielę, że ukraińscy żołnierze wzięci do niewoli rosyjskiej zostali zmuszeni… » więcej 2022-09-25, godz. 17:30 Ekstraklasa koszykarzy - King - Stal 88:97 King Szczecin - BM Stal Ostrów Wlkp. 88:97 (27:23, 17:26, 20:27, 24:21). Punkty: King Szczecin: Andy Mazurczak 16, Filip Matczak 16, Phil Fayne 16, James… » więcej 2022-09-25, godz. 17:20 Wielka Warszawska - Stefano Mura ponownie najlepszy (krótka) Włoski dżokej Stefano Mura na Night Tornado zwyciężył w 109. edycji wyścigu dla koni trzyletnich i starszych - Wielka Warszawska. Na dystansie 2 600 m pokonał… » więcej 2022-09-25, godz. 17:20 Turniej ATP w Metz - zwycięstwo pogromcy Hurkacza Lorenzo Sonego triumfował w halowym turnieju ATP w Metz (pula nagród 534,6 tys. euro). Włoski tenisista, który w półfinale wyeliminował Huberta Hurkacza… » więcej 2022-09-25, godz. 17:20 MP w żeglarstwie – wicemistrzyni świata poza podium w Gdańsku Mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w klasie ILCA 6 Agata Barwińska zajęła dopiero piąte miejsce w mistrzostwach Polski. Regaty w Gdańsku rozegrano w… » więcej 2022-09-25, godz. 17:20 Hiszpania/ Do Wysp Kanaryjskich zbliża się burza tropikalna Hermine; odwołano wiele lotów Z powodu ulewnych deszczy, jakie na Wyspy Kanaryjskie niesie znad Atlantyku burza tropikalna Hermine, odwołano loty z części portów lotniczych na tym hiszpańsku… » więcej 2022-09-25, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, niedziela 25 września, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Dawid Kubacki wygrał konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w austriackim Hinzenbach i umocnił się… » więcej 2022-09-25, godz. 17:10 MP w żeglarstwie – wyniki Wyniki żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich: Klasa 4701. Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk), Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice)2. Agnieszka Pawłowska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »