Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-20, 06:20 Autor: PAP

Karaibskie rafy zagrożone

Naukowcy ostrzegają, że rafy w okolicach Karaibów mogą zniknąć do końca tego stulecia. Przyczyna to rosnąca temperatura wód, która działa na różne sposoby.

Rafy to źródło pożywienia dla ludzi, ochrona wybrzeży, wyjątkowa turystyczna atrakcja i schronienie dla niezliczonych gatunków. Niestety giną, a przyczyna leży w degradacji środowiska.


Specjaliści z Louisiana State University (USA) twierdzą, że jeśli temperatura powietrza i oceanów nadal będzie rosła, to rafy w rejonie Karaibów znikną do końca wieku.


„Nie ma już całych raf, na których kiedyś nurkowałem i pływałem. Zniknęły też niektóre gatunki. Zmiany zachodzą właśnie w tym momencie” - alarmuje Dan Holstein, autor pracy opublikowanej w periodyku „Coral Reefs” (https://link.springer.com/article/10.1007/s00338-022-02252-9).


Badacz razem ze swoim zespołem opracował komputerowy model, który prognozuje wpływ ocieplenia mórz na populacje korali na zachodzie Atlantyku, w tym na terenie archipelagu Florida Keys, na Bahamach i Karaibach.


„Model ten wskazuje, że ocieplenie oceanu zmniejszy zdolność larw korali do przemieszczania się i odnawiania raf, które uległy wybielaniu czy obumarły. Nie przesądza on losu raf, ale powinien działać jak alarm” - podkreśla prof. Holstein.


Kluczowe jest tymczasem współdziałanie płciowego rozmnażania korali i wędrówki zawieszonych w planktonie larw - podkreślają naukowcy.


Oprócz tego, przy zbyt wysokiej temperaturze zniszczeniu ulega symbioza korali z żyjącymi w nich glonami, które dzięki fotosyntezie produkują niezbędne koralom składniki odżywcze.


„Stres termiczny nie jest jedynym dotykającym rafy problemem, ale uważa się go za najgroźniejszy. O tym, ile węgla wprowadzamy do atmosfery, możemy jednak decydować. Możemy coś z tym zrobić” - dodaje badacz.


Zdaniem autorów modelu konieczne są bardziej świadome zachowania i decyzje zarówno po stronie konsumentów, jak i decydentów.


Kraje, które mają najwięcej do stracenia, powinny przy tym ściśle współpracować z państwami, które najsilniej oddziałują na środowisko.


„Zarządzanie rafami i zmiana jawiącej się w ciemnych barwach przyszłości wymaga wspólnych działań podejmowanych ponad granicami państw i w różnych skalach. To jeden z oczywistych wniosków. Ryzykujemy, że jeśli nam się to nie uda, cały nasz wysiłek pójdzie na marne” - twierdzi prof. Holstein.(PAP)


Autor: Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2022-08-09, godz. 05:50 Hiszpania/ Lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów Lipiec tego roku był najgorętszym miesiącem w Hiszpanii w historii pomiarów temperatury w tym kraju - wynika z szacunków władz Państwowej Agencji Meteorologicznej… » więcej 2022-08-09, godz. 05:50 21 października rozpocznie się aukcja wyjątkowej kolekcji pamiątek po Kennym Rogersie Stroje, sceniczne rekwizyty, nagrody muzyczne, ale także i teksty piosenek, listy pisane do prezydentów USA oraz te dalece bardziej prywatne, do Dolly Parton… » więcej 2022-08-09, godz. 05:50 Młoda krew nie przedłuża życia Wbrew wcześniejszym sugestiom, młoda krew nie wydłuża życia - pokazuje badanie na myszach. Z drugiej strony stara krew przyspiesza zgon. » więcej 2022-08-09, godz. 05:10 USA/ CNN: agenci FBI wynieśli z posesji Trumpa pudła z dokumentami W wyniku przeszukania agenci FBI wynieśli z posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie pudła z dokumentami - podała w poniedziałek CNN… » więcej 2022-08-09, godz. 04:00 USA/ Donald Trump: agenci FBI przeszukali mój dom na Florydzie (opis) Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego rezydencja na Florydzie, Mar-a-Lago, została 'przeszukana' przez policję federalną (FBI)… » więcej 2022-08-09, godz. 03:10 Kuba/ Z powodu pożaru w porcie Matanzas ewakuowano blisko 5 tys. osób Prawie pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych do poniedziałkowego wieczora z powodu dużego pożaru, który od piątku trawi infrastrukturę portu Matanzas… » więcej 2022-08-09, godz. 02:30 USA/ Trump nazwał nalot FBI na jego dom "prokuratorskim uchybieniem" (krótka2) 'Prokuratorskim uchybieniem' nazwał Donald Trump przeszukiwanie jego domu na Florydzie przez FBI. Podkreślił, że jest to atak radykalnie lewicowych Demokratów… » więcej 2022-08-09, godz. 01:50 USA/ Trump: FBI przeszukuje mój dom na Florydzie (krótka) Były prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że FBI przeszukuje jego rezydencję w Palm Beach na Florydzie. Jego zdaniem to 'nieodpowiedzialny… » więcej 2022-08-09, godz. 01:40 Łódzkie/ Po wypadku, w którym zginęły dwie osoby, zablokowana dk 72 Łódź - Rawa Mazowiecka Dwie osoby zginęły po zderzeniu samochodu ciężarowego z samochodem osobowym na drodze krajowej nr 72 odcinek Łódź - Rawa Mazowiecka - poinformowała GDDKiA… » więcej 2022-08-09, godz. 01:20 USA/ "New Yorker": Trump chciał, by jego generałowie byli jak generałowie III Rzeszy Najwyższy rangą dowódca wojskowy USA, gen. Mark Milley uważał prezydenta Donalda Trumpa za zagrożenie dla kraju i porządku międzynarodowego, zaś Trump… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »