Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-11, 00:10 Autor: PAP

Od dziś w Warszawie można oglądać prace Eliego Nadelmana

Jego rzeźby kiedyś wychwalali Pablo Picasso i Helena Rubinstein, a dziś mają je w swoich kolekcjach największe muzea świata, m.in. nowojorskie Museum of Modern Art. Elie Nadelman był jednym z największych polskich rzeźbiarzy XX w., pionierem wielu kierunków sztuki, w tym art deco. Od 11 maja jego rzeźby i rysunki można obejrzeć na wystawie w warszawskiej Wejman Gallery.

Wyrzeźbione w białym marmurze "Idealne głowy”, które Elie Nadelman pokazał na wystawie w Londynie w 1911 roku, tak zachwyciły Helenę Rubinstein, że od razu kupiła wszystkie. Później dekorowały jej salony na całym świecie, a ona sama objęła artystę swym mecenatem.


Dwie rzeźby z cyklu “Idealne głowy”, wyrzeźbione przez Nadelmana w karraryjskim marmurze podczas pobytu w Paryżu w latach 1904-1911, dzięki staraniom fundacji Art & Modern, można oglądać na wystawie “Elie Nadelman - polski prekursor art deco” w warszawskiej Wejman Gallery. Oprócz nich, jak informują organizatorzy, wystawiono rysunki i grafiki odzwierciedlające prowadzone przez artystę poszukiwania doskonałej formy i linii, a w konsekwencji idealnego piękna.


Urodził się w 1882 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej jako Eliasz Nadelman. Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a w wieku 22 lat wyjechał do Monachium, gdzie przeżył fascynację rzeźbą antyczną. Rok później zamieszkał w ówczesnej światowej stolicy sztuki - Paryża. Już w 1909 roku w najnowocześniejszej wówczas Galerie Druet odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa, zakończona dużym sukcesem i wychwalana przez ówczesną krytykę.


Mieszkając w Paryżu, Nadelman przyjaźnił się z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki m.in. z André Salmonem, Amedeo Modiglianim, Gertrude i Leo Steineami, a w środowisku polskiej kolonii artystycznej utrzymywał bliskie relacje z Leopoldem Goaliebem, Melą Muter, Gustawem Gwozdeckim, Eugeniuszem Zakiem, Louisem Marcoussisem oraz wieloma innymi artystami. Pracownię Nadelmana odwiedzał też Pablo Picasso, który podziwiał jego eksperymenty formalne.


Po wybuchu I wojny światowej, dzięki wsparciu Heleny Rubinstein, Elie Nadelman przedostał się z Londynu do Nowego Jorku. Jego twórczość była znana tam już wcześniej - w 1913 roku był jednym z dwóch polskich twórców, których prace zaprezentowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Nowoczesnej The Armory Show. Rzeźbiarz został doceniony przez amerykańską publiczność, a muzea coraz chętniej nabywały jego dzieła. Jego prace ma w swoich zbiorach m.in. nowojorskie Museum of Moden Art. W 1946 roku, czyli dwa lata po śmierci Nadelmana, placówka ta zorganizowała wystawę retrospektywną jego dzieł.


W Polsce jedyna dotychczas jego wystawa miała miejsce w warszawskiej Królikarni w 2004 roku. Teraz prace tego wybitnego, a nieco w Polsce zapomnianego twórcy będzie można oglądać od 11 maja do 10 września. Wystwie w Wejman Gallery towarzyszy bogato ilustrowany katalog, który zawiera eseje na temat artysty i jego znaczenia dla sztuki XX w. Odbędą się także warsztaty plastyczne połączone z oprowadzeniem po ekspozycji. (PAP Life)


agf/ gra/


Zdjęcia dostępne w materiałach prasowych Wejman Gallery i fundacji Art & Modern.


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 18:00 Prognoza pogody na 21 i 22 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa środkowa i zachodnia będzie w zasięgu niżów znad Niemiec i Islandii, w strefie oddziaływania… » więcej 2024-05-20, godz. 18:00 BGK: kredyt z EBI sfinansuje dwa satelity w ramach polskiego programu Kredyt z EBI w wysokości 300 mln euro pozwoli sfinansować dwa satelity w ramach polskiego programu satelitarnego - poinformował w poniedziałek Bank Gospodarstwa… » więcej 2024-05-20, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarska – Portugalczyk Baltazar trenerem Radomiaka Bruno Baltazar został nowym trenerem piłkarzy Radomiaka - poinformował radomski klub. Portugalczyk poprowadzi zespół w ostatnim ligowym meczu z Widzewem Łódź… » więcej 2024-05-20, godz. 18:00 Ratusz: trwają prace nad uchwałą zmniejszającą ceny za odpady komunalne Prezydent m.st. Warszawy poinformował o zamiarze przedłożenia Radzie m.st. Warszawy projektu uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za gospodarowanie… » więcej 2024-05-20, godz. 18:00 UE/ Bodnar: jednym z tematów polskiej prezydencji powinna być praworządność (krótka3) Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział w poniedziałek w Brukseli, że jednym z tematów polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej powinna być praworządność… » więcej 2024-05-20, godz. 17:50 Wielkopolskie/ Alerty trzeciego stopnia przed burzami w części regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałkowe popołudnie kolejne alerty trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem, jakie mogą… » więcej 2024-05-20, godz. 17:50 Tatry/ Pożar na szczycie Nosala; zapaliła się nieczynna stacja wyciągu Na szczycie Nosala w Tatrach w nieczynnej stacji wyciągu narciarskiego doszło w poniedziałek do niewielkiego pożaru. Strażacy pojazdami terenowymi dotarli… » więcej 2024-05-20, godz. 17:50 Pomorskie/ Utrudnienia na Obwodnicy Trójmiasta po karambolu 10 aut w Gdyni Po karambolu dziesięciu aut na Obwodnicy Trójmiasta między Wielkim Kackiem a Chwarznem w Gdyni, kierowcy muszą liczyć się utrudnieniami w ruchu. Jeden pas… » więcej 2024-05-20, godz. 17:40 W wykazie prac rządu informacja o projekcie noweli ustawy o zarządzaniu kryzysowym W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz niektórych… » więcej 2024-05-20, godz. 17:20 Rybnik: pomnikiem upamiętniono dotkniętych Tragedią Górnośląską W centrum Rybnika stanął pomnik upamiętniający dotkniętych Tragedią Górnośląską - podały w poniedziałek władze miasta. Mianem Tragedii Górnośląskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »