Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-04, 15:20 Autor: PAP

Prezes Związku Cyfrowa Polska: dane o umiejętnościach cyfrowych nie napawają optymizmem

Dane dotyczące umiejętności cyfrowych, które mamy dzisiaj na tle Europy, nie napawają nas specjalnym optymizmem – mówił podczas konferencji inaugurującej IT Fitness Test prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

W poniedziałek w czterech krajach – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech – ruszył IT Fitness Test, czyli sprawdzian, który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.


Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wyjaśnił podczas konferencji, że w każdym zawodzie potrzebne są umiejętności cyfrowe. "Dane, które mamy dzisiaj na tle Europy, jeśli chodzi o Polskę i całą Grupę Wyszehradzką, nie napawają nas specjalnym optymizmem" – stwierdził.


Przekazał, że ostatni indeks DESI, czyli indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, który monitoruje poziom zaawansowania cyfrowego państw członkowskich UE, pokazał, że państwa V4 z wyjątkiem Czech, znajdują się poniżej średniej.


"Polska jest na 24 pozycji z wynikiem 37,7, kiedy średnia europejska to 47,1 proc. W Polsce według tego rankingu jedynie 44 proc. obywateli w wieku 16-74 lata ma przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe, które są niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym cyfrowym świecie" – zaznaczył.


Dodał, że w ramach testu badana będzie zdolność uczniów w pięciu obszarach: internecie, bezpieczeństwie i systemie komputerowym, cyfrowych narzędziach współpracy i sieci społecznościowych, rozwiązywaniu złożonych problemów oraz w obszarze narzędzi biurowych.


Głos zabrał również sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, który podkreślił, że cieszy się z przeprowadzenia tego testu, ponieważ w jego opinii indeks DESI nie jest miarodajny.


"W Polsce wskaźnik analfabetyzmu matematycznego jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej, czyli te predyspozycje na poziomie społeczeństwa mamy odwrotne niż by wynikało ze wskaźnika DESI" – powiedział.


Polityk podkreślił, że test pozwoli na ocenę, jak skuteczne są działania w tej dziedzinie Ministerstwa Edukacji i Nauki i KPRM Cyfryzacji. "Będziemy w stanie ocenić, na ile rozsądne, skuteczne są nasze działania i to jest bardzo dobry kierunek" – zaznaczył.


Przekazał, że test posłuży do zidentyfikowania obszarów, które wymagają poprawy. "Jestem przekonany, że z wyników testu zrobimy bardzo dobry użytek" – dodał.


Od poniedziałku uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nauczyciele mogą sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem, a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych, takich jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki.


Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca, a sumaryczne podsumowanie ma pojawić się jesienią.


Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich, jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów. (PAP)


Autorka: Aleksandra Kiełczykowska


ak/ joz/


Kraj i świat

2022-10-04, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: we wtorek deszczowo głównie na wschodzie We wtorek będzie więcej pogodnego nieba niż w ciągu ostatnich kilku dni. Przelotne opady deszczu wystąpią głównie we wschodniej części kraju - poinformował… » więcej 2022-10-04, godz. 06:20 9 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia… » więcej 2022-10-04, godz. 06:20 Princess Chelsea w Hydrozagadce Jej muzyka bywa nazywana 'popowym barokiem'. Nowozelandzka piosenkarka, kompozytorka i producentka wystąpi we wtorek w Warszawie. Artystka będzie promować najnowszy… » więcej 2022-10-04, godz. 06:20 1. liga piłkarska - kolejna edycja akcji Podbeskidzia: "Oddaj krew, idź na mecz" Kibice, którzy w sobotę oddadzą krew podczas akcji po raz kolejny organizowanej przez Podbeskidzie Bielsko-Biała - 'Oddaj krew, idź na mecz!' otrzymają m.in… » więcej 2022-10-04, godz. 06:10 Generał pallotynów ks. dr Hanas: największym wyzwaniem dla pallotynów jest wołanie o pojednanie Większa współpraca ze świeckimi, budowanie mostów między ludźmi i wołanie o pojednanie - to największe wyzwania stojące przed pallotynami - powiedział… » więcej 2022-10-04, godz. 06:10 Choroba Alzheimera może mieć podłoże autoimmunologiczne Choroba Alzheimera może nie być chorobą mózgu, ale raczej przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która atakuje mózg - wynika z nowego modelu dot. powstawania… » więcej 2022-10-04, godz. 06:10 MEiN: Planowana ochrona przed podwyżkami cen energii nie tylko dla uczelni, ale też instytutów Zgodnie z projektem założeń projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych ochroną mieli zostać objęci odbiorcy wrażliwi, w tym podmioty… » więcej 2022-10-04, godz. 06:10 Rafinowane zboża mogą zwiększać ryzyko chorób serca Wysokie spożycie rafinowanych zbóż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej choroby wieńcowej, podczas gdy jedzenie produktów pełnoziarnistych… » więcej 2022-10-04, godz. 06:00 Oksytocyna może leczyć serce Oksytocyna, często nazywana hormonem miłości, w przyszłości może pomóc leczyć serca po zawale - informuje pismo „Frontiers in Cell and Developmental… » więcej 2022-10-04, godz. 05:40 MŚ siatkarek - broniące tytułu Serbki pierwszym rywalem Polek w Łodzi Bardzo trudne zadanie czeka polskie siatkarki na początek rywalizacji w drugiej fazie mistrzostw świata. W łódzkiej hali Atlas Arena biało-czerwone zmierzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »