Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-18, 07:40 Autor: PAP

Kolejna, siódma już, aukcja dzieł sztuki na rzecz BUW rusza 18 stycznia

Od 18 stycznia do 1 lutego po raz siódmy zostanie zorganizowana aukcja dzieł sztuki współczesnej na rzecz Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Celem aukcji jest pozyskanie dodatkowych środków na konserwację cennych obiektów z kolekcji artystycznych, historycznych i specjalnych BUW. „Aukcja jest autorskim projektem BUW realizowanym od 2004 r. dzięki artystom, którzy chętnie przekazują na rzecz BUW swoje dzieła” – mówi PAP Beata L. Feliszewska, kustosz w Oddziale Promocji, Wystaw i Współpracy BUW.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie posiada jeden z trzech największych księgozbiorów naukowych i uczelnianych w Polsce, w tym bogate zbiory specjalne, które stanowią ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, wymagającego szczególnej ochrony, także prac konserwatorskich, których koszty są ogromne. Dzięki organizowanym aukcjom BUW pozyskuje na ten cel dodatkowe, pozabudżetowe środki finansowe.


W tym roku na 7. Aukcji licytowanych będzie 125 obiektów, które zostały przekazane przez 120 artystów. Wśród nich są m.in. Józef Wilkoń, Koji Kamoji, Rafał Olbiński, Wiesław Szamborski, Katarzyna Stanny, Joanna Wiszniewska-Domańska, Jacek Łydżba, Nicolas Grospierre, Lech Majewski, Czesław Kiszka, Tomasz Żołnierkiewicz.


Sporą część pozycji katalogowych stanowią prace przekazane przez twórców, którzy uczestniczyli w konkursach graficznych organizowanych przez Gabinet Rycin BUW w 2010 i 2018 r. „Mamy prace graficzne przekazane przez zarówno laureatów tych konkursów (Bartosz Naprawa, Krzysztof Tomalski), jak i osoby, które nie zakwalifikowały się do ścisłej czołówki, ale chciały przekazać na rzecz BUW swoje grafiki” – mówi Beata L. Feliszewska. W rozmowie z PAP podkreśla: „tym samym promujemy młodych artystów, którzy debiutują na rynku sztuki”.


Wśród nietypowych pozycji, które znalazły się w tegorocznym katalogu, jest m.in. album zawierający szesnaście oryginalnych grafik autorów z Pracowni Książki Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Album został przekazany przez Bartosza Naprawę, który był laureatem pierwszego konkursu graficznego zorganizowanego przez Gabinet Rycin. „Ten album to obiekt wyjątkowy” – zaznacza Feliszewska. Jak również wskazała, „tym samym aukcja poszerza się o artystów z innych części Polski, ponieważ do tej pory na aukcji prezentowane były w większości prace warszawskiego środowiska artystycznego”.


W rozmowie z PAP kustoszka zwraca też uwagę na kolekcję dzieł malarza prof. Tomasza Żołnierkiewicza. „Artysta przekazał BUW kolekcję dzieł pochodzących z wystawy autorskiej, która była prezentowana w 2013 r. w Muzeum Kolejnictwa” – wyjaśnia. Decyzją artysty BUW otrzymał dziesięć obrazów, które sukcesywnie są przekazywane na rzecz kolejnych aukcji. „Twórca już nie żyje, a jego dzieła wciąż można licytować na naszej aukcji. Jest więc to niezwykła sytuacja” – twierdzi Feliszewska.


W tegorocznej aukcji bierze udział również pracownik naukowy dr hab. Wojciech Sternak – adiunkt w Katedrze Fotografii na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. „Oznacza to, że także środowisko uniwersyteckie powoli rozszerza kręgi aukcji, prezentując na niej swoje prace” – mówi Beata L. Feliszewska.


Dotychczas dzięki sprzedaży dzieł na aukcjach w trakcie poprzednich edycji pozyskano kilkadziesiąt tysięcy złotych, przeznaczonych na konserwację wielu cennych obiektów. „Jeśli chodzi o typowanie obiektów do konserwacji, to jest to w gestii kierowników gabinetów zbiorów specjalnych” – podkreśla Feliszewska. Wyjaśnia, że „zazwyczaj po uzyskaniu kwoty ostatecznej jako dochód na cele konserwacyjne kierownicy poszczególnych gabinetów typują obiekty w ramach pozyskanych środków”. Obiekty pochodzą z siedmiu gabinetów zbiorów specjalnych BUW: Gabinetu Starych Druków, Rycin, Zbiorów Muzycznych, Rękopisów, Zbiorów XIX Wieku, Dokumentów Życia Społecznego i Zbiorów Kartograficznych.


Do tej pory wpływy z aukcji umożliwiły przywrócenie świetności m.in. takim skarbom ze zbiorów BUW, jak „Poezye” Adama Mickiewicza w jubileuszowym, miniaturowym wydaniu z 1898 r., polski przekład dzieła Curtiusa Rufusa Quintusa „O dziejach Aleksandra Wielkiego króla macedońskiego ksiąg dwanaście” z 1618 r., zestaw plansz anatomicznych „Pinax microcosmographicus” Stephanusa Michaela Spacherusa, wydanych w Amsterdamie w 1634 r., czy „Dziennik podróży do Turcji” Edwarda Raczyńskiego z 1821 r. Z tych środków zakonserwowano również listy gen. Jana Krukowieckiego do żony Heleny z lat 1831–1835, rękopis Symfonii C-dur Tadeusza Bairda, cykl rycin Hansa Sebalda Behama z pierwszej połowy XVI w., a także cenne fotografie, np. Józefa Piłsudskiego.


Aukcja organizowana jest we współpracy z portalem artinfo.pl.(PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ skp /


Kraj i świat

2024-07-24, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 24 lipca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w piątkowej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, która po… » więcej 2024-07-24, godz. 22:10 USA, Izrael/ Protesty w czasie wystąpienia Netanjahu przed Kongresem USA Tysiące demonstrantów protestowały w Waszyngtonie i w Tel Awiwie podczas środowego wystąpienia premiera Izraela Benjamina Netanjahu przed amerykańskim parlamentem… » więcej 2024-07-24, godz. 22:00 Niemcy/ Wyrok dożywocia dla Polki za spowodowanie wypadku, w którym zginęło dwoje dzieci Sąd okręgowy w Hanowerze skazał 42-letnią Polkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w… » więcej 2024-07-24, godz. 21:40 Mauretania/ Co najmniej 25 osób utonęło w katastrofie łodzi z migrantami (aktl.) Co najmniej 25 osób zginęło w katastrofie łodzi, do której doszło w pobliżu stolicy Mauretanii Nawakszut - poinformowała w środę oficjalna mauretańska… » więcej 2024-07-24, godz. 21:40 Piłkarska LK – FC Ryga - Śląsk 1:0 (opinie) Po meczu FC Ryga - Śląsk Wrocław (1:0) w drugiej rundzie eliminacji Ligi Konferencji powiedzieli: Jacek Magiera (trener Śląska Wrocław): „Ryga wygrała… » więcej 2024-07-24, godz. 21:40 Daniel Muzyczuk został powołany na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Daniela Muzyczuka na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi - poinformowano w… » więcej 2024-07-24, godz. 21:30 USA/ Netanjahu w Kongresie: po wojnie Gaza powinna być rządzona przez Palestyńczyków (krótka3) Po wygranej przez Izrael wojnie i zniszczeniu Hamasu Strefa Gazy powinna być rządzona przez 'cywilną administrację palestyńską', ale najpierw musi nastąpić… » więcej 2024-07-24, godz. 21:30 Piłkarska LK - trener Caernarfon Town: zamknięty dla kibiców stadion to rozczarowująca kwestia 'Zamknięty dla kibiców stadion w Warszawie to najbardziej rozczarowująca kwestia dla wszystkich w klubie' - powiedział trener Caernarfon Town Richard Davies… » więcej 2024-07-24, godz. 21:20 USA/ Netanjahu w Kongresie: głównym celem Iranu są USA, walka Izraela to też walka USA (krótka2) Głównym wrogiem i celem Iranu nie jest Izrael, ale USA, strażnik i obrońca zachodniej cywilizacji i demokracji. By go zniszczyć, Iran chce najpierw opanować… » więcej 2024-07-24, godz. 21:20 Turniej WTA w Pradze - Czeszki rywalkami Linette i Fręch w półfinałach Reprezentantki gospodarzy będą rywalkami polskich tenisistek w czwartkowych półfinałach turnieju WTA 250 na kortach ziemnych w Pradze. Magda Linette zmierzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »