Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 20:30 Autor: PAP

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Przepisy, na podstawie których wydany zostanie zakaz, wejdą w życie o północy.

We wtorek nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniej tego dnia Sejm odrzucił poprawki zgłoszone do niej przez Senat.


Nowe przepisy umożliwią wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.


Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział po podpisaniu noweli przez prezydenta, że wyda rozporządzenie jeszcze we wtorek. "Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej" - napisał na Twitterze.


Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


W piątek do uchwalonej 17 listopada nowelizacji Senat wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm. Regulacja była procedowana w trybie pilnym.


Senackie poprawki zakładały m.in., że zakaz przebywania nie obowiązywałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji niosących pomoc humanitarną, medyczną i prawną. Jedna z proponowanych zmian przewidywała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. Kolejna z poprawek skreślała możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny.


Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz.


Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.


Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli o północy w środę, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.(PAP)


Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk


agzi/ mchom/ jann/


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 11:30 Bułgaria/ Kolejny dobowy rekord zakażeń SARS-CoV-2; 12 399 nowych przypadków W ciągu ostatniej doby odnotowano w Bułgarii 12 399 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, to najwyższa liczba od początku epidemii; odsetek pozytywnych… » więcej 2022-01-26, godz. 11:30 Elton John zaraził się koronawirusem. Z tego powodu odwołuje koncerty w Stanach Słynny brytyjski wokalistka został zmuszony do przełożenia dwóch koncertów, które miały się odbyć w Dallas w ramach jego pożegnalnej trasy koncertowej… » więcej 2022-01-26, godz. 11:30 Sejm/ Sasin do KO: jeśli upominacie się o ceny gazu dla przedsiębiorców, jedźcie do Brukseli Jeśli dziś upominacie się o ceny gazu dla polskich przedsiębiorców, jedźcie do Brukseli i tam się upominajcie, to biurokraci europejscy zabraniają nam… » więcej 2022-01-26, godz. 11:20 Australian Open - Świątek: jestem z siebie dumna, starałam się zmęczyć Kanepi Iga Świątek jest z siebie dumna po tym jak wygrała zacięty ćwierćfinał Australian Open, w którym musiała odrabiać stratę seta. 'Chciałam dziś zmęczyć… » więcej 2022-01-26, godz. 11:20 Witek: Wpłynął projekt ustawy zastępujący projekt "lex Hoc" Wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący projekt 'lex Hoc' - poinformowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zapewniła… » więcej 2022-01-26, godz. 11:20 MSZ: Polska przekazała milion szczepionek przeciwko COVID-19 dla afgańskich uchodźców w Iranie Polska przekazała 1 mln szczepionek przeciwko COVID-19 dla afgańskich uchodźców w Iranie - poinformowało w środę MSZ we wpisie na Twitterze. » więcej 2022-01-26, godz. 11:10 PIE: na rozmowę rekrutacyjną częściej zapraszani są młodsi kandydaci niż osoby 50+ Kandydaci do pracy poniżej 30 lat otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby 50 plus - podał Polski Instytut Ekonomiczny… » więcej 2022-01-26, godz. 11:10 UE/ Szefowie unijnych instytucji i prezydent Francji oddadzą hołd ofiarom Holokaustu Szefowie unijnych instytucji, w tym Ursula von der Leyen, Charles Michel i Roberta Metsola wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oddadzą w środę hołd… » więcej 2022-01-26, godz. 11:10 Holandia/ Rząd szykuje się na „ekstremalne scenariusze” w przypadku odcięcia gazu przez Rosję Gabinet szykuje się na „ekstremalne scenariusze”, gdyby Rosja wstrzymała dostarczanie gazu w wyniku w związku z konfliktem z Ukrainą, powiedział posłom… » więcej 2022-01-26, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 173,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2 Minionej doby wykonano ponad 173,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 53,2 tys. antygenowych - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »