Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 20:30 Autor: PAP

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Przepisy, na podstawie których wydany zostanie zakaz, wejdą w życie o północy.

We wtorek nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniej tego dnia Sejm odrzucił poprawki zgłoszone do niej przez Senat.


Nowe przepisy umożliwią wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.


Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział po podpisaniu noweli przez prezydenta, że wyda rozporządzenie jeszcze we wtorek. "Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej" - napisał na Twitterze.


Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


W piątek do uchwalonej 17 listopada nowelizacji Senat wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm. Regulacja była procedowana w trybie pilnym.


Senackie poprawki zakładały m.in., że zakaz przebywania nie obowiązywałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji niosących pomoc humanitarną, medyczną i prawną. Jedna z proponowanych zmian przewidywała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. Kolejna z poprawek skreślała możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny.


Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz.


Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.


Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli o północy w środę, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.(PAP)


Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk


agzi/ mchom/ jann/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 12:10 POGP: w 2023 r. import LPG do Polski wzrósł o 6,5 proc. r/r W 2023 r. import LPG wzrósł w Polsce o 6,5 proc. wobec 2022 r. do 2 625 tys. ton - poinformowała w czwartek Polska Organizacja Gazu Płynnego. Dodano, że głównym… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Kraków/ Politechnika Krakowska uruchomiła Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechnika Krakowska otworzyła w czwartek nowe centrum badawcze - Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Ośrodek, współfinansowany… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Prezydent: opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest po prostu zwykłą bzdurą (krótka4) Opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest zwykłą bzdurą - podkreślił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ Radosława… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Warszawa/ Sesja nowej rady i zaprzysiężenie prezydenta odbędzie się 7 maja Pierwsza sesja nowo wybranej rady warszawy i zaprzysiężenie prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Naukowiec: przymrozki miały negatywny wpływ na rośliny, ale jest jeszcze szansa na zbiory Sadownicy i winiarze podsumowują straty po kilku dniach przymrozków, ujemne temperatury wpłyną też negatywnie na zbiory ziemniaków. Nie należy niczego wycinać… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Białoruś/ Łukaszenka wzywa do rozmów o Ukrainie, straszy bronią jądrową i mówi, że nie zaatakuje Polski Alaksandr Łukaszenka wezwał w czwartek władze Rosji i Ukrainy do podjęcia rozmów pokojowych, grożąc równocześnie możliwym rosyjskim atakiem nuklearnym… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Kołobrzeg/ Kradzież metalowych tablic i uszkodzenie nagrobków na cmentarzu wojennym Na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu nieustaleni sprawcy uszkodzili granitowe płyty nagrobne i ukradli 13 metalowych tablic przedstawiających orła Wojska Polskiego… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Warszawa/ Wykład mistrzowski francuskiej intelektualistki prof. Chantal Delsol - 14 maja 'Współczesne nieszczęścia demokracji' - to tytuł wykładu mistrzowskiego prof. Chantal Delsol, francuskiej intelektualistki zajmującej się przemianami świata… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Szef MSZ Ukrainy: Zachód musi zrozumieć, że era pokoju się skończyła Zachodni sojusznicy muszą zrozumieć, że 'era pokoju w Europie dobiegła końca' i nieuchronnie będziemy potrzebowali większej pomocy w walce z Rosją - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 25 kwietnia - Międzynarodowy Dzień DNA. Co Polacy mają w genach? (MediaRoom) Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »