Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-28, 21:00 Autor: PAP

Austria/ Podejrzenie pierwszego zakażenia wariantem Omikron; szczegółowe kontrole na lotnisku w Wiedniu

Badana jest próbka od osoby z Tyrolu, u której podejrzewa się zakażenie nowym wariantem Omikron koronawirusa – informują w niedzielę austriackie media. Dla osób powracających z krajów Afryki Południowej uruchomiona została specjalna infolinia, a lotnisko w Wiedniu od soboty prowadzi szczegółowe kontrole pasażerów wracających z tego regionu świata.

Osoba, u której podejrzewa się infekcję nowym wariantem, wróciła z południa Afryki. Jak przekazały władze Tyrolu, osoba ta przekazała, że od przyjazdu przebywała niemal wyłącznie w domu i przechodzi infekcję bezobjawowo. Jest w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19, ale drugą dawkę przyjęła około dziewięciu miesięcy temu.


Próbka została przekazana do dalszej analizy, wyniku należy się spodziewać w nadchodzących dniach.


W związku z obowiązującymi od soboty przepisami, mającymi na celu walkę z Omikronem, na lotnisku w Wiedniu wdrożono nowe przepisy wjazdowe. Wiążą się ze szczegółowymi kontrolami podróżnych powracających do kraju z krajów sklasyfikowanych jako obszar występowania nowego wariantu: RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini. Ponadto osoby te muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR i przejść 10-dniową kwarantannę.


Na loty z tych siedmiu krajów afrykańskich nałożono zakaz lądowania, mimo to przebywający w nich obywatele austriaccy zostali wezwani przez MSZ w Wiedniu do powrotu, informując przy tym o obowiązku zachowania ścisłych wytycznych - pisze dziennik "Kronen Zeitung".


„Powracający z tych obszarów muszą zarejestrować się na lotnisku najpóźniej podczas kontroli imigracyjnej, poinformować o swoim miejscu pobytu w zagrożonym regionie, przedstawić negatywny wynik testu PCR. Co ważne, 10-dniowa kwarantanna po przylocie dotyczy także osób zaszczepionych i ozdrowieńców” – wyjaśnia rzecznik lotniska Peter Kleemann.


Pod szczególną kontrolą służb pozostają kursy z głównych lotnisk transferowych, takich jak Ad-Dauha, Dubaj czy Amsterdam. „W tych przypadkach zwraca się największą uwagę na to, czy podróżni mogli przybyć z krajów Afryki Południowej – zaznacza „Kronen Zeitung”.


Marzena Szulc (PAP)


mszu/ akl/


Kraj i świat

2022-01-17, godz. 07:50 Terlecki o sprawie Pegasusa: problem wymyślony przez opozycję Upieranie się opozycji, że akurat Pegasus jest jakoś wyjątkowo ważny i obserwowany, nie ma sensu. Problem jest więc zupełnie wymyślony przez opozycję… » więcej 2022-01-17, godz. 07:50 Australian Open - efektowne otwarcie Nadala Walczący o rekordowy 21. tytuł wielkoszlemowy Hiszpan Rafael Nadal w efektowny sposób rozpoczął udział w turnieju Australian Open. Rozstawiony z numerem… » więcej 2022-01-17, godz. 07:50 Terlecki: powinniśmy tak długo, jak długo to możliwe, unikać rozwiązań związanych z przymusem szczepień Uważam, że powinniśmy tak długo, jak długo to możliwe, unikać takich rozwiązań związanych z przymusem szczepień. Być może z jednym wyjątkiem - to… » więcej 2022-01-17, godz. 07:50 Polska/ Trudne warunki na drogach; GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, Śnieg utrudnia jazdę w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim - podała w poniedziałek GDDKiA. Ze względu na warunki pogodowe drogowcy zaapelowali… » więcej 2022-01-17, godz. 07:30 Zachodniopomorskie/ Blisko 60 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem Do blisko 60 wzrosła rano liczba interwencji zachodniopomorskich strażaków w związku z silnym wiatrem, który wieje w poniedziałek regionie. Nikt nie został… » więcej 2022-01-17, godz. 07:20 Pulmonolog: Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. U części osób mamy do czynienia z nieodwracalnymi zmianami w płucach, które… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 Zachodniopomorskie/ Ponad 40 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem Ponad 40 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy w związku z silnym wiatrem - poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP st… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 "DGP": Ziobryści rozważają prace nad projektem ustawy obniżającej polską składkę do budżetu UE Ziobryści rozważają podjęcie prac nad projektem ustawy obniżającej polską składkę do unijnego budżetu - pisze poniedziałkowy 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 We wtorek połączone prezydenckie Rady zajmą się wpływem Zielonego Ładu na rolnictwo Analiza potencjalnego wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na sytuacją polskiego rolnictwa będzie tematem wtorkowego posiedzenia połączonych prezydenckich… » więcej 2022-01-17, godz. 07:00 Ekspert dla PAP: Kazachstan odwróci na jakiś czas uwagę Kremla od Ukrainy Interwencja Rosji z pomocą wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) w Kazachstanie odwróci na jakiś czas uwagę Kremla od Ukrainy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »