Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-26, 12:10 Autor: PAP

Włochy/ Draghi i Macron podpisali traktat o wzmocnieniu wzajemnej współpracy

Premier Włoch Mario Draghi i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w piątek w Rzymie traktat o zacieśnieniu wzajemnej współpracy. Dotyczyć ona będzie takich kwestii, jak współdziałanie w UE, europejska obrona, ochrona granic i wspólna polityka migracyjna w duchu odpowiedzialności i solidarności.

Traktat Kwirynalski, jak nazwano porozumienie, został podpisany w obecności prezydenta Włoch Sergio Mattarelli.


"Dzisiaj jesteśmy sobie jeszcze bliżsi" - powiedział po ceremonii premier Draghi, nazywając podpisanie traktatu "historycznym momentem w relacjach" obu krajów.


"Dzielimy znacznie więcej niż granicę; nasza historia, nasza sztuka, nasze gospodarki i społeczeństwa łączą się od dawna" - mówił szef włoskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z Macronem. Zaznaczył, że instytucje dwóch krajów "oparte są na tych samych wartościach republikańskich, na poszanowaniu praw człowieka i obywatela, na europeizmie".


Draghi zapowiedział, że co trzy miesiące jeden z włoskich ministrów będzie uczestniczył w posiedzeniu rządu Francji, a francuski w obradach włoskiego gabinetu.


"Chcemy przyspieszyć proces integracji europejskiej" - zadeklarował premier Włoch.


Oświadczył następnie: "Uznajemy potrzebę polityki zarządzania napływem migrantów, podzielanej przez Unię Europejską, opartej na zasadach solidarności i odpowiedzialności".


Jako pole wzmocnionej współpracy wymienił "budowę prawdziwej europejskiej obrony".


"Musimy wyposażyć Unię w narzędzia, które będą zgodne z naszymi ambicjami i oczekiwaniami naszych obywateli. Traktat, który dzisiaj podpisaliśmy, wyznacza początek tej drogi" - powiedział szef włoskiego rządu.


Macron podkreślił zaś: "Wraz z tym traktatem stworzymy wspólną wizję geopolityczną".


"Przyczynimy się do budowy mocniejszej europejskiej obrony, która wniesie też wkład w NATO, wzmocnimy współpracę w walce z nielegalną imigracją i przemytnikami, by chronić zewnętrzne granice Unii" - oświadczył francuski prezydent.


Dodał też, odnosząc się do kryzysu migracyjnego: "Musimy zachować zasadę gościnności, która jest zgodna z wartościami Europy; przyjmować i chronić tych, którzy przybywają przy poszanowaniu reguł, i odsyłać do krajów pochodzenia tych, którzy nie mają prawa pozostać".


W 12-punktowym Traktacie Kwirynalskim, liczącym 14 stron, mowa jest o potrzebie "demokratycznej, zjednoczonej i suwerennej Europy, by odpowiedzieć na wyzwania globalne" , o "pogłębieniu projektu europejskiego w duchu odpowiedzialności podzielanej" przez oba kraje jako założycieli Unii oraz o poszanowaniu "wartości Unii i zasady solidarności".


W chwili podpisania traktatu nad rzymskim niebem przeleciały eskadry akrobatyczne obu krajów, zostawiając smugi w kolorach włoskiej i francuskiej flagi.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ akl/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 11:00 Paryż - ostatnia grupa polskich sportowców złożyła ślubowanie w Centrum Olimpijskim Ostatnia grupa polskich sportowców złożyła w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie ślubowanie przed igrzyskami w Paryżu. W poniedziałek… » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 Błaszczak: mamy do czynienia z grą na odebranie PiS subwencji, to wyraz polityki zemsty "koalicji 13 grudnia" Mamy do czynienia z grą mającą na celu odebranie PiS subwencji z budżetu; te działania nie mają nic wspólnego z regułami demokracji, są wyrazem polityki… » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 Kraje i organizacje Zachodu za zaostrzeniem sankcji wobec izraelskich osadników i polityków Cześć krajów i organizacji międzynarodowych Zachodu, sprzyjających Izraelowi, planuje zaostrzyć sankcje wobec izraelskich osób fizycznych i prawnych zaangażowanych… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Tajwan/ Władze: tajfun wymusił odwołanie ćwiczeń sił powietrznych w ramach manewrów Han Kuang Nadejście tajfunu Gaemi wymusiło odwołanie ćwiczeń sił powietrznych w ramach manewrów Han Kuang na wschodzie Tajwanu - poinformowało we wtorek ministerstwo… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Watykan/ Media: decyzja prezydenta Joe Bidena to "szlachetny wybór" “Szlachetnym wyborem” nazwały watykańskie media decyzję prezydenta USA Joe Bidena, który postanowił nie ubiegać się o reelekcję. W dzienniku „L’Osservatore… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Łódź/ Zakończył się proces w sprawie wójta Daszyny; sąd ogłosi wyrok 31 lipca Zakończył się proces w sprawie wójta Daszyny. Sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Piotr Wzorek poinformował, że wyrok w tej toczącej się od 2020 r. sprawie… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Hołownia: w tym tygodniu Prezydium Sejmu zdecyduje ws. nowej procedury wyboru kandydatów na sędziów TK Prezydium Sejmu podczas obecnego posiedzenia Izby podejmie decyzję ws. nowej procedury wyboru kandydatów na sędziów TK. Ma ona uwzględniać głosy wszystkich… » więcej 2024-07-23, godz. 10:40 Paryż - wiceprezes związku bokserskiego Demel: dwa medale są w zasięgu 'Realnie liczę na dwa medale - żeński i męski' - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego Maciej Demel przed igrzyskami w Paryżu. 'Durkacz… » więcej 2024-07-23, godz. 10:40 Paryż - 43 medale olimpijskie polskich pięściarzy (dokumentacja) Polscy pięściarze w historii dotychczasowych startów w igrzyskach olimpijskich wywalczyli 43 medale, w tym osiem złotych, dziewięć srebrnych i 26 brązowych… » więcej 2024-07-23, godz. 10:40 Hołownia: chętnie podejmę rozmowy z Radą Europy ws. immunitetów Jest kłopot z tym, jak Rada Europy rozumie swoje kompetencje w zakresie immunitetów; ja chętnie podejmę rozmowy z RE w tym zakresie - podkreślił we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »