Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-16, 22:10 Autor: PAP

Ekstraklasa koszykarzy - hit w Ostrowie dla mistrza Polski

W Ostrowie Wielkopolskim niemal komplet kibiców obejrzał zwycięstwo koszykarzy Arged BM Stali z Eneą Zastalem Zielona Góra 105:98. "Myślę, że stworzyliśmy fajne widowisko na wysokim poziomie" - ocenił spotkanie skrzydłowy gości Jarosław Zyskowski.

Mecz rozegrany awansem z 14. kolejki pomiędzy dwiema najlepszymi drużynami poprzedniego sezonu mógł się podobać licznej publiczności. Stal kilkakrotnie wychodziła na kilkunastopunktowe prowadzenie, ale zielongórzanie ani na moment nie odpuszczali. Ostrowianie wygrali dzięki świetnej dyspozycji rzutowej - w całym spotkaniu aż 18-krotnie trafili za trzy punkty.

Już w pierwszej kwarcie gospodarze zanotowali osiem "trójek". Trzykrotnie (na trzy próby) trafił m.in. Denzel Andersson, a zielonogórzanie za bardzo nie mieli pomysłu, jak powstrzymać rywali. Trzy minuty przed końcem zza linii 6,75 m trafił James Palmer i przewaga mistrzów Polski wynosiła już 14 "oczek" (28:14).

Po krótkiej przerwie Zastal zabrał się do pracy, a gospodarze chwilowo wyczerpali limit rzutów "za trzy" i po kilku nieudanych próbach musieli szukać innych rozwiązań. Goście powoli, ale systematycznie odrabiali straty i po dwóch szybkich akcjach Jarosława Zyskowskiego było już tylko 41:36 dla ostrowian. Opiekun Stali Igor Milicic poprosił o przerwę i jego podopieczni szybko odzyskali kontrolę na meczem, ponownie wychodząc na 14-punktowe prowadzenie (50:36).

Podopieczni Olivera Vidina jeszcze przed przerwą, głównie za sprawą udanych akcji Brandena Fraizera, odrobili większość strat. Na początku trzeciej kwarty po rzucie Zyskowskiego zza linii 6,75 m zielonogórzanie po raz pierwszy w tym spotkaniu objęli prowadzenie (58:57), lecz jak się później okazało – po raz ostatni. Potem przez kilka minut obie drużyny miały kłopot z oddaniem celnego rzutu, ale szybciej swoją grę uporządkowali gospodarze. Skutecznością zaimponował Trey Drechsel, który w ostatnich dwóch minutach trzykrotnie trafił "za trzy" i przed ostatnią kwartą Zastal znów tracił do rywala 14 punktów.

Przewaga gospodarzy urosła nawet do 19 oczek, a koszykarze Zastalu popełniali przewinienia techniczne. Wydawało się, że blisko trzy tysiące kibiców zgromadzonych w "Arena Ostrów" nie doczeka się już większych emocji, ale goście po raz kolejny złapali kontakt punktowy z przeciwnikiem. Kto wie, jak potoczyłyby się losy pojedynku, gdyby przy stanie 102:98 Tony Meier trafił za trzy punkty. Piłka po jego rzucie praktycznie wypadła z kosza, a kropkę nad "i" postawił jeden z bohaterów meczu James Florence.

"Myślę, że stworzyliśmy fajne widowisko na wysokim poziomie. Trzecią kwartę trochę przespaliśmy, ale w czwartej zmieniliśmy obronę, pokazaliśmy charakter i wróciliśmy do meczu. Dziś koszykarze z Ostrowa byli jednak lepsi, trafili 18 +trójek+ i mogę im tylko pogratulować" - przyznał po spotkaniu Zyskowski.

Trener Vidin przyznał, że oba zespoły, ze względu na udział w europejskich rozgrywkach, nie miały zbyt wiele czasu, by specjalnie przygotować się do tego spotkania.

"Przed tym meczem mieliśmy tylko jeden trening. I dlatego też tak dużo punktów dzisiaj padło. To był piękny mecz dla kibiców, którzy zobaczyli dużo ładnych akcji w ataku z obu stron. To nie jest tak, że w obronie zagraliśmy źle, ale to rywal był świetnie dysponowany rzutowo, czasami trafiali jednak szczęśliwie. Grali w końcu u siebie, przed swoją publicznością. Szkoda tego rzutu Meiera w końcówce, gdyby trafił, przewaga wynosiłaby tylko jeden punkt i byłoby na pewno dramatycznie. Sezon jest długi, przed nami jeszcze dużo meczów. Myślę, że spotkamy się jeszcze nie jeden raz" - stwierdził szkoleniowiec Zastalu.

Milicic nie ukrywał, że o ile zwycięstwo i skuteczność drużyny musi cieszyć, tak jego zespół nie może w ten sposób grać w obronie.

"Wiem, że kibicom podoba się wynik 105:98, ale z mojego punktu widzenia to jest radosna koszykówka, którą można wygrać pojedyncze mecze, ale nie przyniesie to ostatecznego sukcesu. Moi zawodnicy muszą mieć świadomość, że obrona jest tym elementem, który ma nas napędzać. I nawet, jeśli prowadzimy różnicą 20 punktów, to właśnie obroną mamy dokończyć mecz, a nie atakiem. W pewnym momencie zbyt wiele oddawaliśmy rzutów +za trzy+, zamiast penetrować strefę podkoszową i to nam się odbiło. Zastal ma rewelacyjną drużynę, znakomitych zawodników, którzy to wykorzystali" - podsumował szkoleniowiec mistrza Polski. (PAP)

autor: Marcin Pawlicki

lic/ co/

Kraj i świat

2024-07-27, godz. 22:20 Hiszpania/ Szef La Liga i część mediów krytykuje inaugurację Igrzysk Olimpijskich jako obraźliwą Prezes ligi piłkarskiej w Hiszpanii La Liga Javier Tebas oraz część mediów w tym kraju skrytykowała piątkową ceremonię otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich… » więcej 2024-07-27, godz. 22:20 Paryż - prezes PKOl: liczymy, że Zwolińska zdobędzie w niedzielę upragnione złoto (wideo) 'Będziemy w niedzielę kibicować na torze Klaudii Zwolińskiej w kajakarstwie górskim i liczymy, że zdobędzie upragnione dla nas i dla niej złoto igrzysk'… » więcej 2024-07-27, godz. 22:20 Paryż/pływanie - rekord olimpijski Australijek na 4x100 m st. dowolnym Australijskie pływaczki triumfowały w wyścigu sztafetowym 4x100 m st. dowolnym w igrzyskach w Paryżu, ustanawiając przy okazji rekord olimpijski. Osiągnęły… » więcej 2024-07-27, godz. 22:20 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 2:1 (wynik) Widzew Łódź - Lech Poznań 2:1 (2:1). Bramki: 1:0 Jakub Sypek (3), 2:0 Fran Alvarez (10-wolny), 2:1 Mikael Ishak (42). Żółta kartka - Widzew Łódź:… » więcej 2024-07-27, godz. 22:20 Ekstraklasa piłkarska - 2. kolejka (tabela) Wyniki meczów 2. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej: 2024-07-26:Puszcza Niepołomice - Górnik Zabrze 2:2 (0:1) Lechia Gdańsk - Motor Lublin 0:2 (0:0)… » więcej 2024-07-27, godz. 22:20 Ekstraklasa piłkarska - 2. kolejka (wyniki) Wyniki meczów 2. kolejki ekstraklasy piłkarskiej: 2024-07-26:Puszcza Niepołomice - Górnik Zabrze 2:2 (0:1) Bramki: 0:1 Manu Sanchez (11-głową), 1:1 Michalis… » więcej 2024-07-27, godz. 22:20 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 2:1 (opis1) Widzew Łódź - Lech Poznań 2:1 (2:1). Bramki: 1:0 Jakub Sypek (3), 2:0 Fran Alvarez (10-wolny), 2:1 Mikael Ishak (42). Żółta kartka - Widzew Łódź:… » więcej 2024-07-27, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, sobota 27 lipca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Rozstawiona z numerem pierwszym Iga Świątek awansowała do drugiej rundy tenisowego turnieju olimpijskiego w Paryżu… » więcej 2024-07-27, godz. 22:10 Paryż/szermierka - w szpadzie kobiet złoto dla Hongkongu Liderkę światowego rankingu Man Wai Vivian Kong z Honkongu została mistrzynią olimpijską w szpadzie. W finale pokonała Francuzkę Auriane Mallo-Breton13:12… » więcej 2024-07-27, godz. 22:10 Paryż/szermierka - turniej indywidualny szpadzistek (wyniki) Wyniki turnieju indywidualnego szpadzistek: ćwierćfinałyMan Wai Vivian Kong (Hongkong) - Ołena Krywycka (Ukraina) 15:7Nelli Differt (Estonia) - Alberta… » więcej