Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-15, 17:20 Autor: PAP

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2021 [FILM]

Nagroda Mediów Publicznych 2021
Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia ogłosiły w poniedziałek nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021 w kategoriach: "Obraz", "Słowo", "Muzyka" oraz "Idea". Laureatów poznamy 29 listopada.

Listę nominowanych ogłoszono w poniedziałek podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Jak przypomniał przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Nagrody Mediów Publicznych wznowiono w 2019 r. po 11 latach przerwy. Dotychczas były przyznawane przez kapituły - powoływane przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową - w kategoriach: "Obraz", "Muzyka" i "Słowo".


"Cieszę się, że inaugurujemy kolejną edycję Nagród Mediów Publicznych. Jest pewna modyfikacja, wzbogacenie tych nagród o kolejną nagrodę, przyznawaną przez 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Do tych nagród, jak państwo wiecie, typują kapituły poszczególne. Wprawdzie dzisiaj prezesi będą przedstawiać nominowanych i kapituły, ale wszystko jest w rękach niezależnych kapituł. Każda kapituła ma pewien obszar tematyczny, w którym się porusza i tam znajduje swoich kandydatów, ludzi, którzy zdaniem kapituły najbardziej przyczynili się do realizacji statutowych zadań mediów publicznych" - mówił Czabański.


Przewodniczący Rady Mediów Narodowych poinformował, że oprócz nagród przyznawanych przez poszczególne kapituły, w tym roku wręczone zostaną nagrody prezesów mediów publicznych. "Te nagrody specjalne są pewnym ukłonem w stronę spółek bezpośrednio, które nagradzają ludzi tych spółek bardzo potrzebnych, wykonujących dobrą pracę, pomagających w realizacji misji" - wyjaśnił.


Nominowanych w kategorii "Obraz" wyłoniła - powołana przez Telewizję Polską - kapituła pod przewodnictwem prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego. "Naszym celem w ramach kapituły jest wyrażenie poparcia dla tych polskich twórców, którzy swoją działalnością służą wzmocnieniu i promowaniu wspólnoty narodowej i spójności społecznej. Przez ostatnich 30 lat, niestety, mieliśmy w Polsce do czynienia z dominacją komercyjnego podejścia do kultury. Premiowano skandal, wyszydzanie tych, którzy nie mogą się bronić, drwinę ze wzniosłych ideałów. Powstała swoista antykultura" - ocenił Kurski. Oprócz niego w kapitule zasiedli: przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A. Maciej Łopiński, dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz, artysta fotografik Adam Bujak oraz redaktor naczelny Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP Jarosław Olechowski.


Szansę na nagrodę otrzymała m.in. dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych, autorka "Sprawy dla reportera" Elżbieta Jaworowicz za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem".


Wśród nominowanych znalazła się także Kalina Cyz. Kapituła doceniła ją za "stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego".


Z kolei Miłosza Kłeczka nominowano za program "Kasta", za "stawanie w obronie pokrzywdzonych".


Nominowanych w kategorii "Muzyka" wybrała kapituła powołana przez Polskie Radio, w której znaleźli się: muzyk jazzowy, kompozytor i dyrygent Jan Ptaszyn Wróblewski, śpiewak Piotr Beczała, piosenkarka i autorka tekstów Halina Frąckowiak, kompozytor, aranżer i pianista Wojciech Trzciński oraz muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka.


Jak zaznaczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, "Muzyka" to "kategoria, w której najlepszych polskich artystów wyróżniają prawdziwi mistrzowie polskiej piosenki, jazzu, muzyki ludowej i muzyki poważnej". "Same nazwiska już na to wskazują, że ten przekrój muzyczny jest bardzo szeroki" - dodała.


Pierwszym nominowanym został muzyk jazzowy, kompozytor, producent muzyczny oraz twórca muzyki filmowej Leszek Możdżer. Wyróżniono go "za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji".


Za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum" nominację otrzymał jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista i kompozytor Józef Skrzek.


Laureatką nagrody w tej kategorii może zostać także wokalistka, pianistka i muzykolożka Agnieszka Budzińska-Bennett. Została ona nominowana "za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagrane z Chórem Polskiego Radia Melodie na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki".


Nominowanych w kategorii "Słowo" przedstawił prezes Zarządu PAP S.A. Wojciech Surmacz. "Szczególnie dzisiaj ta kategoria ma bardzo duże znaczenie, bo (…) słowo może zdziałać dużo złego, ale może też zdziałać bardzo dużo dobrego. I nasza kapituła, nasza kategoria to jest dowód na to, że my dbamy o to słowo i doceniamy słowo, które czyni wiele dobra; przede wszystkim jest skuteczne dla Polski" - powiedział.


W tej kategorii kapituła przyznała nominację m.in. reporterowi, pisarzowi i scenarzyście Andrzejowi Mularczykowi. Jest on autorem scenariuszy m.in. do trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", do seriali "Dom" i "Droga", a także autorem słuchowisk radiowych, za które dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix Italia.


Kolejnym nominowanym został krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, wydawca Janusza Szpotańskiego, człowiek teatru i tłumacz, Antoni Libera, który przełożył m.in. dzieła Sofoklesa, Wilde'a, Kawafisa i Becketta. Był uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego za powieść "Madame". Otrzymał też m.in. Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Nagrodę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Statuetka może powędrować również do Joanny Siedleckiej, dotychczas członkini kapituły nagradzającej za "Słowo", która w gronie nominowanych znalazła się "dzięki wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa". Siedlecka jest autorką zbiorów reportaży "Stypa", "Poprawiny", "Parszywa sytuacja" i "Jaworowe dzieci" oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicz "Jaśnie panicz", Witkacego "Mahatma Witkac", Jerzego Kosińskiego "Czarny ptasior" i Zbigniewa Herberta "Pan od poezji". W 2016 r. została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.


W kapitule nagrody w kategorii "Słowo" zasiedli: dziennikarz, publicysta i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, redaktor naczelny PAP Cezary Bielakowski, dramatopisarz, scenarzysta i producent Wojciech Tomczyk, zastępca redaktora naczelnego PAP Radosław Gil oraz aktor Andrzej Mastalerz.


Wyboru nominowanych w kategorii "Idea" dokonała złożona z 17 osób kapituła rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jak podkreślił reprezentujący kapitułę prezes Zarządu Radia Rzeszów Przemysław Tejkowski, "to nagroda niezwykle istotna". "Idea to coś, co konstytuuje każdego człowieka. Jeżeli się ją ma i jest się jej wiernym to na tyle, na ile jest się jej wiernym, jest się człowiekiem. Wierność jest miernikiem naszego człowieczeństwa, ale także postępowania w życiu zawodowym" - stwierdził.


Nominację otrzymała wrocławska dziennikarka radiowa, felietonistka, jedna z założycielek Komisji Krajowej "Solidarności" Polskiego Radia i Telewizji Maria Woś, autorka cyklu "Opowieści lwowskie". W 2021 r. minęło 63-lecie jej pracy radiowej.


Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz i dziennikarz od lat współpracujący z Polskim Radiem PIK, to drugi nominowany do nagrody. Dziennikarz ma na swoim koncie powieść "Rzeka zbrodni", która swoją fabułą nawiązuje do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Jest też autorem radionoweli "W cichej dolinie". Od lat pozostaje związany z Radiem Pomorza i Kujaw, jak również z Polskim Radiem i Teatrem Telewizji.


Listę nominowanych w tej kategorii dopełnia dziennikarz, publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski Piotr Semka. Był członkiem opozycji antykomunistycznej, m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 2019 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za "zasługi w działalności na rzecz niepodległości".


Zwycięzców Nagrody Mediów Publicznych poznamy 29 listopada. Dzień później, 30 listopada o godz. 21 zaplanowano relację z uroczystości w TVP 1 i Programie I Polskiego Radia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

(PAP) autorka: Daria Porycka / dap/ pat/


Maria Woś nominowana w kategorii IDEA
Jarosław Jakubowski nominowany w kategorii IDEAPiotr Semka nominowany w kategorii IDEA
[materiały prasowe Polskiej Agencji Prasowej]

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w piątek pogodnie w całym kraju W piątek jest pogodnie i słonecznie w całym kraju. W nocy wystąpią mgły na północy i południu kraju - poinformował PAP dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii… » więcej 2022-10-07, godz. 14:20 Większość pierwszego aktu czwartej części „Avatara” jest już gotowa Choć druga część filmu „Avatar” Jamesa Camerona trafi do kin dopiero w grudniu tego roku, to twórcy serii intensywnie pracują już nad kolejnymi odsłonami… » więcej 2022-10-07, godz. 14:10 Lublin/ Premiera "Alicji w Krainie Czarów" w Teatrze im. Andersena - w sobotę Premiera 'Alicji w Krainie Czarów' Lewisa Carrolla w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie odbędzie się w sobotę. To historia o młodej dziewczynie, która… » więcej 2022-10-07, godz. 14:10 Turniej ATP w Astanie - Hurkacz i Zieliński wyeliminowani w półfinale debla Hubert Hurkacz i Jan Zieliński przegrali z Francuzami Adrianem Mannarino i Fabrice'em Martinem 6:2, 2:6, 5-10 w półfinale debla halowego turnieju ATP 500 w… » więcej 2022-10-07, godz. 14:00 Konkurs Międzynarodowy 38.WFF (MediaRoom) W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zobaczyć będzie można 15 filmów, w tym 5 premier światowych, 5 międzynarodowych… » więcej 2022-10-07, godz. 14:00 Kraków/ Ponad 1 mln osób odwiedziło Muzeum Narodowe Liczba zwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie przekroczyła 1 mln - poinformowała placówka przy okazji obchodów swojego 143-lecia. Jubileuszowe wydarzenia… » więcej 2022-10-07, godz. 14:00 Tony Revolori twierdzi, że nie dostał roli Spider-Mana, bo nie jest biały Tony Revolori znany jest głównie z występów w filmowej serii o przygodach Człowieka Pająka, w której wcielił się w postać szkolnego łobuza Eugene’a… » więcej 2022-10-07, godz. 14:00 Białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz: powiedzieć, że Aleś Bialacki zasłużył na pokojowego Nobla to za m… Aleś Bialacki to legenda białoruskiej walki; powiedzieć, że zasłużył na Pokojową Nagrodę Nobla to za mało - powiedziała białoruskim mediom niezależnym… » więcej 2022-10-07, godz. 14:00 Wicerzeczniczka PiS o proteście samorządowców: wzbudzanie niepokoi społecznych W momencie, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a premier Mateusz Morawiecki negocjuje warunki energetyczne, mamy wzbudzanie niepokoi społecznych, dbanie… » więcej 2022-10-07, godz. 14:00 Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii przed meczem z Lechią: nie jesteśmy faworytem W sobotę piłkarze Cracovii zmierzą się z ostatnią w tabeli ekstraklasy Lechią Gdańsk, ale trener krakowian przestrzega przed lekceważeniem rywala. 'Nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »