Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 18:00 Autor: PAP

Tablica upamiętniająca członków "S" w 40. rocznicę strajków w kopalni Sosnowiec

Tablicę upamiętniającą działaczy Solidarności w 40. rocznicę strajków w nieistniejącej już kopalni węgla kamiennego "Sosnowiec” odsłonięto w środę w tym mieście.

Wielu mieszkańców stolicy Zagłębia pamięta do dziś, jak 27 października 1981 r. po mieście rozeszła się wieść, że nieznani sprawcy wyrzucili na placu przed bramą główną kopalni fiolki z gazem, w wyniku czego 60 osób, w tym kilkoro dzieci, trafiło do szpitala.


"To była obrzydliwa prowokacja SB, która, jak sądzę, wzięła się z tego, że Sosnowiec i kopalnia +Sosnowiec+ to przecież był matecznik towarzysza Edwarda Gierka i tamtym władzom nie przychodziło do głowy, że +Solidarność+, że walka o wolną Polskę będzie miała miejsce również tu, w +czerwonym Zagłębiu+, jak wtedy to miejsce było określane" – powiedział podczas uroczystości przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.


Przewodniczący zwrócił uwagę, że na uroczystość odsłonięcia tablicy przyszli ludzie o różnych poglądach, reprezentujących różne opcje polityczne. Podkreślił, że wtedy, kiedy miały miejsce strajki w kopalni "Sosnowiec", trwał "karnawał Solidarności".


"Wtedy wszyscy w naszej ukochanej ojczyźnie byliśmy jacyś dla siebie lepsi. Szanowaliśmy się, szanowaliśmy poglądy jeden drugiego. Solidarność została stworzona na bazie wielokierunkowości i wielu elementów różnych poglądów, szczególnie politycznych" – powiedział szef śląsko-dąbrowskiej "S".


"Powinniśmy się nieraz różnić, bo z różnorodności powstaje coś najpiękniejszego, ale przede wszystkim powinniśmy nawzajem szanować. Taka była Solidarność i wierzę, że zdecydowana większość dzisiejszych członków Solidarności również tak samo uważa, że różnić się trzeba, ale przede wszystkim w życiu trzeba się szanować" – powiedział nawiązując do wypowiedzi szefa śląsko-dąbrowskiej "S" prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.


Jak wspominał podczas uroczystości odsłonięcia tablicy ostatni przewodniczący zakładowej organizacji "S" w kopalni "Sosnowiec" Tadeusz Oleksy, wszystko zaczęło się 7 sierpnia 1981 roku. W kopalni wybuchł wówczas strajk ostrzegawczy.


"W trakcie strajku z szybu Anna zleciał symbol tamtejszej władzy, czerwona, metrowa gwiazda, która świeciła w nocy. Zrzucili ją pracownicy wydziału szybowego" – opowiadał Oleksy. Ówczesny szef "Solidarności" Wojciech Figiel ze względów bezpieczeństwa zamknął dyrekcję kopalni, sekretarza kopalnianej organizacji PZPR i szefa Rady Zakładowej Związku Zawodowego Górników w sali konferencyjnej. W związku z tymi wydarzeniami prokuratura postawiła siedmiu działaczom "S" zarzuty i sprawa trafiła do sądu.


Sąd wyznaczył ogłoszenie wyroku na 27 października na godz. 10.00. Gdy oskarżeni przyszli do sądu, okazało się, że sędzia jest chory i rozprawę odwołano. Wrócili do siedziby komisji zakładowej. Dwie godziny później przed bramą kopalni nieznani sprawcy wyrzucili z samochodu trzy fiolki z gazem. Jedna się potłukła, dwie nie. Około 60 osób, w tym kilkoro dzieci zostało podtrutych i trafili do szpitala. "Od razu wybuchł strajk spontaniczny. Strajkujący domagali się tylko dwóch punktów do spełnienia: zapewnienia bezpieczeństwa załodze oraz wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych" – powiedział Tadeusz Oleksy.


Dodał, że w drugim dniu strajku władze ogłosiły, że we fiolkach znajdował się środek chemiczny do nawaniania gazu ziemnego, tak aby można było wyczuć nieszczelność instalacji. Ludzi poinformowano, że substancja może zagrażać zdrowiu, ale z pewnością nie zagraża życiu. Protestujący ocenili to jako prowokację SB i kontynuowali strajk. Czekali na ukaranie winnych. Pojawił się jeszcze jeden postulat, żeby przyjechała telewizja i nakręciła program o tej sprawie, ale ekipa rządząca nie chciała się zgodzić.


"W czternastym dniu strajku przyjechał Lech Wałęsa i przywiózł ze sobą zagranicznych dziennikarzy, o sprawie dowiedział się cały świat" – wspominał Oleksy. Dodał, że władza w tej sytuacji został zmuszona do zrobienia programu telewizyjnego, w którym wypowiadali się przedstawiciele strajkujących i podpisano dokument, w którym rządzący zapewniła, że wyda komunikat po wyjaśnieniu sprawy. Kilka tygodni później wprowadzono stan wojenny, a sprawa nigdy nie został wyjaśniona.


Napis na odsłoniętej 27 października tablicy głosi, że jest ona hołdem dla pracowników KWK "Sosnowiec", działaczy i członków struktur NSZZ „Solidarność”, organizatorów i uczestników strajków z sierpnia oraz października i listopada 1981 roku. Z inicjatywą powstania takiej tablicy przed bramą dawnej kopalni wyszła Terenowa Sekcja Problemowa NSZZ "Solidarność" w Sosnowcu.


13 grudnia miasto organizuje koncert w rocznicę stanu wojennego, a w przyszłym roku będzie jednym ze współorganizatorów Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. (PAP)


autorka: Anna Gumułka


lun/ aszw/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 14:40 Synoptyk IMGW: po południu i wieczorem sporo śniegu i deszczu ze śniegiem, możliwe oblodzenie W czwartek po południu i wczesnym wieczorem na zachodzie kraju spadnie śnieg. Intensywne opady śniegu na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach. Na pozostałym obszarze… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Rosja będzie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie Kaukazu Południowego (korekta) Turcja poinformowała, że Rosja zostanie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie państw regionu Kaukazu Południowego, które ma się odbyć w piątek - podaje… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Podkarpackie/ Po wypadku już przejezdna DK nr 19 w Lutoryżu koło Rzeszowa Po wypadku w czwartek już przejezdna jest droga krajowa nr 19 w Lutoryżu koło Rzeszowa - poinformował oficer prasowy rzeszowskiej policji Adam Szeląg. » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Sąd w Hongkongu uznał działaczy demokratycznych za winnych w sprawie rocznicy Tiananmen Sąd w Hongkongu uznał w czwartek troje wpływowych działaczy demokratycznych, w tym magnata mediowego Jimmy’ego Laia, za winnych nawoływania do nielegalnego… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Białystok/ 10 miesięcy więzienia za nieudzielenia pomocy ofiarom pożaru - wyrok prawomocny Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił apelację obrońcy i utrzymał w czwartek karę 10 miesięcy więzienia oskarżonemu o nieudzielenie pomocy ofiarom pożaru… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Prognoza pogody na 10 grudnia Jak podaje IMGW, prawie cała Europa będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych, nad Morzem Północnym oraz nad Korsyką… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Małopolska/ Przybywa hospitalizowanych z powodu Covid-19, będzie więcej stanowisk z respiratorami W Małopolsce rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, ale wzrost ten nie jest tak gwałtowny jak kilka tygodni temu. Wojewoda małopolski Łukasz… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Ekstraklasa piłkarska - trener Lechii: chcemy zagrać na własnych warunkach Piłkarze Lechii podejmą w sobotę o godz. 20 Jagiellonię w pierwszym meczu rundy rewanżowej ekstraklasy . „Drużyna z Białegostoku przyjedzie zrehabilitować… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej - wynika z czwartkowego komunikatu tej instytucji. » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Sejm/ Komisja Zdrowia negatywnie o poprawkach opozycji do ustawy o funduszu kompensacyjnym Sejmowa Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała w czwartek wszystkie poprawki opozycji, zgłoszone w trakcie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o funduszu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »