Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-21, 10:40 Autor: PAP

Rzeszów/ 7. Festiwal Nowego Teatru - 59. Rzeszowskie Spotkania Teatralne od piątku

Cytat z wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta: „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem” to motto przewodnie 7. Festiwalu Nowego Teatru - 59. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które w piątkowy wieczór rozpoczną się w Rzeszowie.

Jak przypomniał Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który jest organizatorem Spotkań, głównym celem Festiwalu Nowego Teatru jest prezentacja i promocja działań artystycznych, których istotą jest poszerzanie kategorii dramatyczności i teatralności, m.in. poprzez wchłanianie sztuk performatywnych oraz przez eksperymenty z wizualnością, w których wykorzystuje się media cyfrowe.


„Pojęcie +nowego teatru+ realizowane jest także poprzez prezentacje spektakli teatru poszukującego nowości, głównie w zakresie treści, poszerzającego debatę publiczną o społecznie aktualne tematy” – wskazali organizatorzy.


Festiwal potrwa do 30 października.


Głównym elementem festiwalu są prezentacje spektakli konkursowych. W tegorocznej edycji skupiać się one będą na wielkiej literaturze polskiej i światowej, podejmującej fundamentalne dla naszej tradycji zagadnienia.


„Chcemy pokazać, jak aktualne wciąż są teksty kanoniczne i w jaki sposób wchodzą w dialog ze współczesną rzeczywistością. Pokazywać będziemy reżyserskie rewizje i reinterpretacje, obejmujące rozmaite strategie dramaturgiczne, operujące nowoczesnym językiem teatralnym” – przekazali organizatorzy.


Mottem tegorocznej edycji festiwalu jest cytat „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem” z wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta.


Wśród spektakli konkursowych, które będzie oceniać publiczność i dziennikarze, znalazły się m.in. komedie „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa, którą zaprezentuje Teatr Zagłębia w Sosnowcu i „Kupiec wenecki” Williama Shakespeare’a, w wykonaniu aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.


Publiczność będzie mogła obejrzeć także spektakl „Kto zabił Kaspara Hausera" Konrada Hetela i Radka Stępnia, na który zaprosi widzów Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi; „Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w wykonaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu; spektakl „Biblia: Próba” Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz jeszcze jedno dzieło A. Czechowa - „Wiśniowy sad”, w którym na scenie wystąpią aktorzy gospodarza Spotkań - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.


Po każdym ze spektakli konkursowych odbywać się będą spotkania z twórcami.


Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych kilkuosobowe jury dziennikarskie wybierze najlepszy spektakl, który otrzyma nagrodę główną imienia Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru.


Swoją nagrodę przyzna też – w drodze głosowania – publiczność.


Oprócz spektakli konkursowych w programie Spotkań znalazły się także czytania performatywne, które powstały w ramach prowadzonej przez rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej Sceny Nowej Dramaturgii.


Wydarzeniami towarzyszącymi będą koncert rzeszowskiej artystki Gaby Janusz oraz spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.


„Jesteśmy pełni nadziei, że po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, nasze zamierzenia dojdą do skutku i Rzeszów na siedem październikowych dni stanie się stolicą polskiego +nowego teatru+” – zaznaczyli organizatorzy.


Tegoroczna edycja festiwalu otrzymała wsparcie finansowe samorządu województwa podkarpackiego. (PAP)


autor: Agnieszka Pipała


api/ dki/


Kraj i świat

2021-11-28, godz. 12:00 Łódzkie/ A2 w stronę Łodzi przejezdna jednym pasem po zderzeniu pięciu aut Częściowo udrożniono przejazd autostradą A2, na której w pobliżu miejscowości Bolimów (Łódzkie) zderzyło się pięć samochodów. Obecnie ruch odbywa… » więcej 2021-11-28, godz. 12:00 MŚ w tenisie stołowym - 58-letnia Ni Xia Lian na podium w deblu Najstarsza uczestniczka mistrzostw świata w tenisie stołowym w Houston, 58-letnia Ni Xia Lian z Luksemburga zapewniła sobie medal w grze podwójnej. Wraz z… » więcej 2021-11-28, godz. 11:40 Czechy/ Prezydent Zeman mianował premierem Petra Fialę (krótka) Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach przy zachowaniu nadzwyczajnych… » więcej 2021-11-28, godz. 11:40 Prof. Zajkowska: lek molnupiravir zatrzymuje namnażanie wirusa; zmniejszy liczbę hospitalizacji Doustny lek molnupiravir zatrzymuje namnażanie wirusa; zmniejszy on liczbę ciężkich przebiegów i hospitalizacji — powiedziała PAP prof. Joanna Zajkowska… » więcej 2021-11-28, godz. 11:30 Wielkopolskie/Portret Białej Damy Zamku w Kórniku przygotowywany do konserwacji Ponad 100 tys. zł może kosztować konserwacja portretu Białej Damy Zamku w Kórniku (Wielkopolskie). Na razie stan słynnego obrazu ukazującego Teofilę z… » więcej 2021-11-28, godz. 11:20 Filma technologiczna poszukuje osoby, która "odda" swoją twarz i głos robotowi Osób o miłej aparycji i sympatycznym wyrazie twarzy poszukuje rosyjska firma Promobot. Koncern opracował właśnie nowego robota humanoidalnego, który od 2023… » więcej 2021-11-28, godz. 11:20 Świąteczne wyjazdy: narty z certyfikatem covidowym, bez testu można polecieć do Meksyku i na Dominikanę W okresie świątecznym bez testów można polecieć do Meksyku, Kostaryki i na Dominikanę. Oprócz Portugalii wszystkie kraje UE uznają Unijny Certyfikat Covid… » więcej 2021-11-28, godz. 11:20 Dolnośląskie/ Utrudnienia na autostradzie A4 w okolicy Brzegu Na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz i Brzeg pojazd dostawczy wywrócił się na jezdni. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Zablokowane są dwa pasy… » więcej 2021-11-28, godz. 11:20 Ogawa mistrzem świata IBF wagi super piórkowej Japończyk Kenichi Ogawa (26-1-1, 18 KO) pokonał Azingę Fuzilę (15-2, 9 KO) z RPA i zdobył wakujący tytuł mistrza świata organizacji IBF w wadze super piórkowej… » więcej 2021-11-28, godz. 11:20 Niemcy/ Media: Ocenianie Polski za sposób, w jaki odpiera migrantów sprowadzonych przez Łukaszenkę, to hipokryzja UE 'kręci nosem' na Polskę z powodu warunków panujących na granicy z Białorusią. A co ze zmarłymi w kanale La Manche? Hipokryzją jest ocenianie Polski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »