Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 20:00 Autor: PAP

Rosja/ Eksperci: w wyborach do Dumy władze testowały mobilizację elektoratu i techniki wyborcze

Wybory parlamentarne w Rosji były dla władz ważne ze względu na możliwość przetestowania sposobów mobilizacji elektoratu i technologii związanych z wyborami na niespełna trzy lata przed rokiem 2024, gdy odbędą się wybory prezydenckie - oświadczyli eksperci w rozmowach z PAP.

Zdaniem Andrieja Kolesnikowa, eksperta moskiewskiego ośrodka Carnegie, wybory parlamentarne - choć z przewidywalnymi wynikami - są władzom potrzebne. Rządzący "od czasu do czasu muszą pokazywać, że ta większość, która głosuje na władzę wciąż jeszcze jest większością - i wciąż jeszcze głosuje" - powiedział ekspert w rozmowie z PAP. Według niego dla władz istotne jest tworzenie wrażenia, że są popierane przez większą część społeczeństwa.


Wybory do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, były - zdaniem Kolesnikowa - istotne również dlatego, że stanowiły test opinii publicznej. Władze testują przy tej okazji "technologie wypaczania tej opinii i wypaczania wyrażenia woli (wyborców)" - powiedział politolog.


Kolesnikow przekonuje, że podczas minionych wyborów stosowano technologie zmuszania środkami administracyjnymi do głosowania tych osób, które są zależne od państwa. Chodzi głównie o pracowników sfery budżetowej. Takich obywateli "jest coraz więcej, bo państwo coraz silniej obecne jest w gospodarce" - zauważa ekspert. Technologia mobilizacji "też powinna być jakoś przećwiczona i w istocie, jest to przygotowanie do następnych wyborów - prezydenckich" - dodał.


Wybory prezydenckie odbędą się w Rosji w 2024 roku. Dobiegnie wówczas końca obecna kadencja Władimira Putina, rządzącego Rosją od 2000 roku - kolejno na stanowisku prezydenta, potem premiera i znów prezydenta.


Na mocy znowelizowanej w zeszłym roku konstytucji Putin w 2024 roku znów będzie miał prawo ubiegania się o fotel prezydencki. Nowelizacja usunęła bowiem ograniczenia kadencji dla osób, które w przeszłości pełniły ten urząd. Krytycy władz uważają, że zmiany w konstytucji przeprowadzono wyłącznie po to, by umożliwić Putinowi ponowne kandydowanie.


Kolesnikow nie wątpi, że w 2024 roku dojdzie do wyborów prezydenckich. Jak tłumaczy, "władzy typu autorytarnego wybory także są potrzebne, nawet bardziej niż władzom demokratycznym". Choć na takich wyborach "nie dochodzi do zmiany władzy i nie ma realnej konkurencji", to "dokonuje się ponowne potwierdzenie, iż pierwsza osoba w państwie jest wciąż jeszcze silna i gotowa rządzić dalej" - tłumaczy ekspert.


To także potwierdzenie, że owa pierwsza osoba w państwie wciąż cieszy się poparciem większości. "Inna sprawa, że tę większość trzeba umieć mobilizować w takich sytuacjach, jak wybory. Władze właśnie do tego się przygotowują, między innymi przypuszczając, że mobilizacja być może okaże się nie bardzo skuteczna" - tłumaczy Kolesnikow. Gdyby więc - kontynuuje - ta mobilizacja nie okazała się wystarczająco efektywna, "przydadzą się się pewne narzędzia falsyfikatorskie".


W tym kontekście ekspert zwrócił uwagę na głosowanie elektroniczne zastosowane w tym roku po raz pierwszy w wyborach do Dumy i zakończone wielkimi kontrowersjami wokół wyników głosowania online w Moskwie. "Teoretycznie powinien być to czyste narzędzie głosowania, ale widzimy, że zostało użyte bynajmniej nie w czysty sposób" - powiedział Kolesnikow.


W Moskwie głosy oddane drogą elektroniczną zadecydowały o wygranej kandydatów rządzącej partii Jedna Rosja, choć do czasu przeliczenia głosów online kandydaci ci przegrywali z reprezentantami partii komunistycznej.


Politolog Michaił Winogradow wskazał w rozmowie z PAP, że wybory parlamentarne nastąpiły w czasie, gdy władze Rosji mają bardzo niskie notowania. Niemniej, władzom udało się "dość łatwo potwierdzić swój mandat" - ocenił.


Ekspert zastrzegł jednak, że jeśli w wyborach "nie wypuszczona została para", tj. niezadowolenie społeczne, to może się ono nadal gromadzić i stanowi to pewne ryzyko.


Na razie - zdaniem Winogradowa - "dominującym nastrojem w społeczeństwie jest apatia, bierność i słabe zainteresowanie polityką". Winogradow zastrzega, że nie wiadomo, jak długo apatia będzie trwać i w jakie nastroje się przerodzi.


Zdaniem Kolesnikowa działania represyjne wobec opozycji antykremlowskiej, które władze wszczęły przed wyborami, będą trwać nadal. Wybory były jedynie pretekstem do takiej polityki - uważa ekspert Carnegie.


Opozycja w wyniku działań władz jest zdezorganizowana - dodaje - a jej zwolennicy utracili morale.


"Protesty na razie nie są możliwe, nie przynoszą one rezultatów i dla wielu osób są po prostu niebezpieczne" - powiedział Kolesnikow.


Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)


awl/ ap/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 18:30 Senat wprowadził poprawki do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej (krótka) Senat wprowadził w środę kilkanaście poprawek do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Wnioski o przyjęcie ustawy bez poprawek oraz o odrzucenie… » więcej 2021-10-27, godz. 18:30 Szef BBN o wizycie Andrzeja Dudy w Paryżu: przełom w relacjach polsko-francuskich Polsko-francuskie relacje nabierają wymiaru strategicznego, mamy do czynienia z przełomem - podkreślił szef BBN Paweł Soloch odnosząc się do roboczej wizyty… » więcej 2021-10-27, godz. 18:30 Czarnek: takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w Polskim Ładzie, nie było nigdy Takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w pierwszym rozdaniu z Polskiego Ładu, nie było nigdy - powiedział w środę w Lubartowie szef MEiN Przemysław… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Uniwersytecki wzywa MZ do zapłaty 25 mln zł; MZ: wszystkie sytuacje są wyjaśniane Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu wezwała ministra zdrowia do zapłaty prawie 25 mln zł w związku z długiem, jaki powstał w wyniku… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Niemcy/ Kanclerz Merkel zaniepokojona wzrostem liczby zakażeń koronawirusem Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zaniepokojenie znacznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w kraju i zaapelowała o podjęcie dalszych niezbędnych… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Francja/ Rząd: zastosujemy środki odwetowe wobec W. Brytanii za ograniczenia w połowach Francja zastosuje środki odwetowe wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia wprowadzone przez nią w połowach dla francuskich rybaków - poinformował w środę… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Orłowska: 1 mld zł dla szkół na budowanie kompetencji przyszłości wśród uczniów O inwestowaniu w budowanie kompetencji przyszłości wśród uczniów mówiła w środę w Poznaniu pełnomocniczka rządu ds. GovTech i pełnomocniczka MEiN ds… » więcej 2021-10-27, godz. 18:10 Podlaskie/ Dwie osoby ranne w wypadku na dk65 Białystok - Mońki Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego w środę po południu doszło na drodze krajowej 65 Białystok - Mońki w rejonie miejscowości Zalesie - podała… » więcej 2021-10-27, godz. 18:10 El. MŚ 2022 - Kwiatkowski: jeszcze w środę wynik testu PCR trenera Sousy Antygenowy test na koronawirusa trenera piłkarskiej reprezentacji Polski Paulo Sousy dał wynik pozytywny. 'Selekcjoner wykonał już test PCR i czeka na wynik… » więcej 2021-10-27, godz. 18:10 Wąsik: wnioskujemy o 200 mln euro z funduszu UE m.in. na budowę zapory Wnioskujemy o ponad 200 mln euro z unijnego funduszu, żeby uzyskać dofinansowanie na budowę zapory na granicy z Białorusią i sprzęt dla funkcjonariuszy -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »