Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-24, 17:10 Autor: PAP

GUS: Polska na 24 miejscu w UE pod względem zasobów wody

Polska jest na 24 miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca; wyprzedzamy jedynie Czechy, Cypr i Maltę - wynika z GUS-owskiego raportu pt. "Polska na drodze zrównoważonego rozwoju".

Główny Urząd Statystyczny w piątek opublikował opracowanie pt. "Polska na drodze zrównoważonego rozwoju. Raport 2020". Podkreślono w nim, że zasoby wodne w Polsce są relatywnie niewielkie, a dodatkowo cechuje je zmienność sezonowa i zróżnicowanie obszarowe.


Poinformowano, że wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi niecałe 1,6 tys. m sześc., co wskazuje na zagrożenie stresem wodnym. "W blisko połowie krajów UE zasoby świeżej wody są niepokojąco niskie (poniżej 3 tys. m sześc. na osobę), w tym w Polsce, na Malcie, Cyprze i w Czechach są poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego" - podkreślono.


Urząd przypomniał, że według ONZ granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony takim niedoborem wody, jest 1,7 tys. m sześc. na mieszkańca.


Zgodnie z opracowaniem w czołówce europejskiej jeśli chodzi o odnawialne zasoby słodkiej wody w przeliczeniu na jednego mieszkańca są: Chorwacja (28 tys. m sześc. na mieszkańca); Finlandia (20 tys. m sześc.) oraz Szwecja (19,3 tys. m sześc.). W pierwszej piątce są jeszcze - Łotwa (18,9 tys. m sześc.) i Słowenia (15,5 tys. m sześc.).


Europejskimi średniakami są Estonia (9,4 m sześc.); Litwa (7,9 tys. m sześc.), Portugalia (7,2 tys. m sześc.) i Grecja (6,7 tys. m sześc.). W przypadku Francji oraz Niemiec jest to odpowiednio 3,1 i 2,3 tys. m sześc. wody na jednego mieszkańca.


Ostatnią piątkę w UE otwiera Rumunia (2 tys. m sześc.), a dalej jest już Polska (1,6 tys. m sześc.), Czechy (1,5 tys. m sześc.), Cypr (0,4 tys. m sześc.), a stawkę zamyka Malta z 0,2 tys. m sześc. wody na jednego mieszkańca.


Jak wyjaśniono stopień zapotrzebowania na wodę określa m.in. Wskaźnik Wykorzystania Wody plus (Water Exploitation Index plus), który pokazuje, jaki odsetek odnawialnych zasobów wodnych jest wykorzystywany na danym obszarze. W większości krajów UE wskaźnik ten kształtuje się na stosunkowo niskim poziomie (za wysoki uznawany jest poziom przekraczający 20 proc.).


"W Polsce wskaźnik wynosi 6,87 proc. i chociaż wzrósł w porównaniu z 2010 r. (kiedy wynosił 5,62 proc.), to nadal jest niższy niż przeciętny w UE (8,39 proc., a w 2010 r. 6,30 proc.). Wskaźnik ten nie uwzględnia jednak nierównomiernego rozkładu przestrzennego i sezonowego zasobów, i nie odzwierciedla występujących w wielu regionach Europy niedoborów wody" - poinformowano.


W raporcie dodano, że w Polsce głównym źródłem zaopatrzenia gospodarki narodowej są wody powierzchniowe. Ich pobór w 2019 r. wyniósł 7,4 km sześc. i pokrył 80 proc. potrzeb (głównie produkcyjnych w przemyśle), podczas gdy pobór wód podziemnych wyniósł 1,8 km sześc. Równocześnie zużyto 8,8 km sześc. wody.


"Od wielu lat rozkład poboru wody przez poszczególne sektory gospodarki nie ulega istotnym zmianom. Największym zużyciem wody charakteryzuje się przemysł, na który przypada 70 proc. wykorzystanej wody; 20 proc. zużywane jest przez gospodarkę komunalną, a kolejne 10 proc. wykorzystywane jest na potrzeby nawodnień w rolnictwie i leśnictwie oraz do napełniania i uzupełniania stawów rybnych" - czytamy w raporcie. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ skr/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 07:10 Macedonia Płn./ Rozpoczęły się wybory parlamentarne i druga tura prezydenckich O godz. 7.00 rozpoczęły się w środę w Macedonii Północnej wybory parlamentarne i druga tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze zostaną zamknięte… » więcej 2024-05-08, godz. 07:00 Ekspert: Węgry to ostatni przyjazny Chinom kraj w całej Unii Europejskiej Węgry są ostatnim przyjaznym Chinom krajem w całej Unii Europejskiej - ocenia w rozmowie z PAP ekspert ds. Chin z budapeszteńskiego Uniwersytetu Korwina Tamas… » więcej 2024-05-08, godz. 07:00 Akcja polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej została zakończona (aktl.) Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na terytorium Ukrainy, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa… » więcej 2024-05-08, godz. 07:00 Włochy/ Hymn maturzystów ma 40 lat i znów zabrzmi w całym kraju Już 40 lat ma włoska piosenka „Notte prima degli esami” (Noc przed egzaminami) Antonello Vendittiego, która co roku towarzyszy maturzystom. We Włoszech… » więcej 2024-05-08, godz. 06:50 Wiceszef MSWiA: trwają prace analityczne ws. przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej W MSWiA trwają prace analityczne dotyczące przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej - powiedział PAP wiceszef tego resortu Wiesław Szczepański. Dodał, że… » więcej 2024-05-08, godz. 06:50 Golfistka Zalewska: stać mnie, aby być światowym numerem jeden Po turniejach w Australii i RPA golfistka Dorota Zalewska przyleciała do Polski, gdzie przygotowuje się do startów w Niemczech i Francji. 'W Europie będzie… » więcej 2024-05-08, godz. 06:40 Polskie i sojusznicze samoloty patrolują przestrzeń powietrzną w odpowiedzi na aktywność lotnictwa RF W związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej za wschodnią granicą Polski w środę nad ranem poderwane zostały w powietrze polskie… » więcej 2024-05-08, godz. 06:40 Hiszpania/ Bezludna dziś wyspa Fraile ważna w czasach rzymskich w handlu na M. Śródziemnym Opustoszała dziś wyspa Fraile, usytuowana u południowo-wschodnich brzegów Hiszpanii, pełniła w okresie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim rolę… » więcej 2024-05-08, godz. 06:20 Eksperci: rak dróg żółciowych zbyt późno rozpoznawany i źle leczony w Polsce Odsetek chorych z rakiem dróg żółciowych, którzy przeżywają pięć lat jest w Polsce mniejszy niż średnia dla krajów Europy. Ma to związek z późnym… » więcej 2024-05-08, godz. 06:20 Gajewska o programie "Aktywny rodzic": to rodzic będzie decydował o formie wsparcia (wideo) To jest pierwszy raz w historii, kiedy wszystkie dzieci w wieku do 3 lat mogą zostać objęte wsparciem - powiedziała PAP o programie 'Aktywny rodzic' wiceministra… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »