Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-24, 12:40 Autor: PAP

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.


"Proszę o trochę szarego mydła i łyżkę, bo nie mam czym jeść...", "Proszę o trochę sacharyny…", "Upiecz mi Mamusiu naleśników 20…" – to tylko niektóre fragmenty wstrząsających listów dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Łodzi znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich.


"Kilka dni temu podczas kwerendy zbiorów prywatnych dotarliśmy do ośmiu oryginalnych listów wysyłanych z niemieckiego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej na terenie Litzmannstadt Ghetto. Te listy były napisane przez polskie dzieci w 1944 roku. Zostały zaadresowane i wysłane do najbliższych" - poinformował dyrektor Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi dr Ireneusz Maj. "Jest to wyjątkowe znalezisko, dlatego, że takich listów z tego obozu jest jedynie kilkanaście" - podkreślił.


Trwa badanie dokumentów, ich zabezpieczanie i odczytywanie zniszczonych częściowo fragmentów korespondencji więzionych dzieci do rodziców, którzy też często byli w niemieckich obozach koncentracyjnych. "Te listy są dla nas szczególną, intymną formą kontaktu z przeżyciami tych dzieci, przeżyciami naprawdę tragicznymi" - zaznaczył historyk z łódzkiego Muzeum Dzieci Polskich dr Andrzej Janicki.


"Listy od najmłodszych więźniów niemieckiego obozu odczytane dosłownie mogłyby świadczyć o dobrych warunkach tam panujących" - mówił. "Dzieci uczyły się, że zawieranie jakichkolwiek prawdziwych informacji skończy się interwencją niemieckiej cenzury" - przekazał Janicki. Dodał, że w takim przypadku list nie dotarłby do adresata, a jego autor zostałby ukarany.


"Listy pełne są zapewnień, że dzieci mają się dobrze, że wszyscy są zdrowi. Spoza tych linijek odręcznego pisma wyłania się obraz tragiczny" - ocenił historyk.


"Są tam informacje, które mówią o tej prawdziwej sytuacji obozowej. Z listu jednej z dziewczynek dowiadujemy się, że +wszyscy są zdrowi+, ale jej braciszek +przeszedł niedawno zapalenie płuc i zbiera mu się woda w boku+" - opisywał. "Od innej autorki listu dowiadujemy się, że sytuacja w obozie jest bardzo dobra, nawet taka jak +u cioci+ tej dziewczynki, natomiast w ostatnim zdaniu, dziecko pisze, że mama musi ją odwiedzić, bo +bez tego, niczego nie zrozumie+" - cytował. "Kolejna dziewczynka prosi o buty dla siebie i siostry, a data z listu to 15 lutego" - wskazuje Janicki dodając, że najczęściej dzieci prosiły o żywność.


"Dzisiaj z tego łagru wyjeżdżam na Folwark" - napisało dziecko więzione przez Niemców. "Przykro mi, że nie mogę być z wami. (...) Tak mi tęskno..." - napisano w innym liście z niemieckiego obozu dla dzieci.


"Znane są dane jednego dziecka, o którym siostra pisze w liście. Mężczyzna żyje" - podali historycy.


Wystawę listów i innych dokumentów z obozu będzie można obejrzeć w grudniu tego roku w Łódzkim Domu Kultury.


Utworzony w połowie 1942 r. obóz przy ul. Przemysłowej był w Litmannstadt Ghetto, gdzie przed wywozem do niemieckich obozów śmierci okupanci przetrzymywali Żydów. W obozie dla dzieci więźniowie mieli od kilku miesięcy do 16 lat. Trafiali do obozu m.in. za spowodowane wojenną nędzą drobne kradzieże, handel, żebranie. Były tu dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty i osób z obozów lub więzień, a także młodzież podejrzewana o uczestnictwo w konspiracji.


Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, niewolniczo pracowały, bite i torturowane, głodzone. Różne dane mówią o 3-4 tysiącach uwięzionych i kilkuset zmarłych. Kiedy zakończyła się niemiecka okupacja w Łodzi, w obozie było ponad 800 małoletnich więźniów. (PAP)


Autor: Hubert Bekrycht


hub/ dki/


Kraj i świat

2024-05-09, godz. 09:10 H2POLAND: największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodoru (MediaRoom) Tan Sri Datuk Patinggi Abang Haji Abdul Rahman Zohari bin Tun Abang Haji Openg, premier Sarawak, podkreślał podczas kongresu H2POLAND & NetZero Forum, że w… » więcej 2024-05-09, godz. 09:10 BBC: połowa infrastruktury wodociągowej i sanitarnej w Strefie Gazy zniszczona lub uszkodzona Od rozpoczęcia wojny w Strefie Gazy zniszczono lub uszkodzono ponad połowę tamtejszej infrastruktury wodociągowej i sanitarnej - informuje w czwartek BBC na… » więcej 2024-05-09, godz. 09:00 Liga NHL - udany pościg Canucks Hokeiści Vancouver Canucks, choć przegrywali 0:2 i 1:4, od zwycięstwa 5:4 rozpoczęli rywalizację z Edmonton Oilers w drugiej rundzie play off ligi NHL. Na… » więcej 2024-05-09, godz. 09:00 Minister infrastruktury: Krzysztof Paszyk najpoważniejszym kandydatem na stanowisku ministra rozwoju Rekonstrukcja rządu nie dotyczy wiceministrów - poinformował w czwartek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że Krzysztof Paszyk jest najpoważniejszym… » więcej 2024-05-09, godz. 08:50 „Mały atom” w centrum zainteresowania uczestników kongresu EKG (MediaRoom) Stabilna i zeroemisyjna energia, nowe miejsca pracy, wzmocnienie polskiego łańcucha wartości - to tylko niektóre korzyści związane z powstaniem w naszym… » więcej 2024-05-09, godz. 08:50 Toruń/ Gulewski: nie wyobrażam sobie, aby urzędnicy nie byli otwarci na dialog z mieszkańcami (wywiad) Nie wyobrażam sobie, aby urzędnicy nie byli otwarci na dialog z mieszkańcami - powiedział PAP nowy prezydent Torunia Paweł Gulewski (KO). Zadeklarował powołanie… » więcej 2024-05-09, godz. 08:30 Podkarpackie/ W piątek startują 29. Rzeszowskie Juwenalia W piątek po południu ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów, którzy chwilę wcześniej odbiorą symboliczny klucz do bram miasta. Następnie rozpoczną… » więcej 2024-05-09, godz. 08:10 Sudan/ HRW: w Darfurze Zachodnim mogło dojść do ludobójstwa W atakach paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF) na niearabską ludność prowincji Darfur Zachodni w Sudanie zginęły tysiące ludzi; popełniono tam… » więcej 2024-05-09, godz. 08:10 Inspirująca historia „Uciekinierki”: siła kobiet na wielkim ekranie (MediaRoom) Jaką moc mają słowa na papierze, kiedy stają się obrazem na wielkim ekranie? Odpowiedź możemy znaleźć na festiwalu w Cannes w 2024 roku. Poznajcie osobiście… » więcej 2024-05-09, godz. 08:10 Warszawa/ Premiera "Czterech pór miłości" w Teatrze Polskim - w piątek Dwójka bohaterów zanurzona jest w los, podobnie jak to było w tragedii greckiej - mówi PAP Wojciech Czerwiński, aktor, autor scenariusza i reżyser przedstawienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »