Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-24, 06:10 Autor: PAP

Ekspertka: naukowiec to już częściej „superbohater”, niż ktoś zamknięty w laboratorium

Wizerunek naukowca się zmienia, to już częściej „superbohater”, niż ktoś zamknięty w laboratorium – mówiła PAP Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej. Dodała, że dzięki takim wydarzeniom jak Noc Naukowców coraz więcej dzieci chciałoby związać swoją przyszłość z karierą naukową.

„Noc Naukowców odbędzie się w piątek już po raz 15. i rzeczywiście z roku na rok, po kolejnych edycjach, widzimy jak ten wizerunek naukowca się zmienia, jak coraz częściej dzieci mówią o tym, że chcą zostać naukowcami, że chcą związać swoją przyszłość z karierą naukową” – podkreśliła w rozmowie z PAP koordynatorka Nocy Naukowców w Poznaniu, Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej.


Jak mówiła, jedną z głównych idei Nocy Naukowców jest właśnie przełamywanie stereotypów, w których naukowiec jawi się jako "starszy pan z obłędem w oczach i fryzurą Einsteina".


„Kiedy 15 lat temu rozpoczynaliśmy organizację Nocy Naukowców, to na początku ten wizerunek naukowca nie był idealny. To znaczy, mówiono, że to taka osoba bardziej zamknięta w sobie, że siedzi w laboratorium, coś robi, ale właściwie nie wiadomo czym ona się tam zajmuje. Widzimy jednak, jak z roku na rok ten wizerunek zaczął się zmieniać. Teraz, szczególnie po ostatnich edycjach, dzieci – ale także i młodzież – mówią, że chcą być naukowcami, że to jest ciekawa praca. Bardzo imponuje im też wpływ, jaki naukowcy mają na życie planety i to zarówno wpływ technologiczny, ale też bardzo podoba im się to, jak naukowcy tłumaczą zasady życia, jak tłumaczą psychologię, jak tłumaczą nauki społeczne” - zaznaczyła.


Dodała również, że z ankiet przeprowadzanych wśród uczestników Nocy Naukowców wynika, że ok. 90. proc. dzieci deklaruje, że chciałaby w przyszłości zostać naukowcem.


Szajbe pytana, jaki wpływ miała pandemia COVID-19 na popularyzację nauki i organizację Nocy Naukowców, podkreśliła, że w ub. roku organizacja wydarzenia była sporym wyzwaniem.


„W ub. roku początkowo przygotowywaliśmy imprezę stacjonarną i nagle szybko musieliśmy przestawić się na ten tryb on line, ale nasi naukowcy fantastycznie sobie z tym poradzili. To było tak naprawdę bardziej wyzwanie niż problem. Gdzieś przypadkowo ktoś rzucił hasło: będziemy razem ale w inny sposób – i to tak już później poszło. W ub. roku na stronach internetowych odwiedziło nas ok. 15 tys. osób, ale zakładamy, że rzeczywistych odbiorców było więcej” – mówiła.


„W tym roku organizacja wydarzenia to znowu było wyzwanie. Przyznam, że też mieliśmy dylemat w jakiej formie to zorganizować. Zdecydowaliśmy jednak, by w większości – ze względów bezpieczeństwa - zorganizować tę edycję on line. Tylko niektóre warsztaty i pokazy, ale na niewielką liczbę uczestników, odbędą się stacjonarne – i właśnie ze względów bezpieczeństwa będą to pokazy zamknięte dla szkół współpracujących z uczelniami. Natomiast na stronie internetowej Nocy Naukowców także będzie bardzo dużo atrakcji; sporo nowości, ale też trochę naszych +hitów+ z lat poprzednich. Podobnie jak w ub. roku prowadzone będzie także studio na żywo” – dodała.


Hasłem tegorocznej edycji będzie „SOS dla Ziemi”, zaś z plakatów promujących i zapowiadających wydarzenie na uczestników spogląda naukowiec przedstawiony jako superbohater. „Będziemy się skupiać na +ratowaniu planety+. Chcemy żeby dzieci poczuły się właśnie jak nasi naukowcy na grafice, czyli jak taki superbohater. Chcemy pokazać naukowca ratownika, kogoś kto naprawdę ratuje planetę” – wskazała.


Szajbe zaznaczyła, że wśród tematów, o jakich będą opowiadali naukowcy w trakcie tegorocznej edycji będzie m.in. tematyka działania szczepionek przeciw COVID-19 oraz tematy związane z ekologią. Królować będą również wykłady i eksperymenty, które – po raz kolejny już – będą udowadniać młodym ludziom, jak interesująca jest fizyka, czy chemia.


W tym roku w ramach Nocy Naukowców poznańskie uczelnie przygotowały łącznie ponad 130 filmów i wydarzeń. Swoje laboratoria w tę noc udostępnią zwiedzającym: Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Instytut Genetyki Człowieka PAN, oraz Instytut Fizyki Molekularnej PAN.


Szczegóły tegorocznej edycji Nocy Naukowców dostępne są na stronie internetowej www.poznan.nocnaukowcow.pl.


Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Nocy Naukowców w Wielkopolsce. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ ekr/


Kraj i świat

2021-10-26, godz. 10:40 Łódzkie/ Na A2 zablokowany jest pas w kierunku Warszawy Zablokowany jest pas ruchu na autostradzie A2 w Nowostawach Dolnych pomiędzy Łodzią a Łowiczem (woj. łódzkie). W poniedziałek przed południem zderzył… » więcej 2021-10-26, godz. 10:30 Ukraina/ Rekord zgonów na Covid-19; Ukraina kupuje tlen od Polski Na Ukrainie poprzedniego dnia zarejestrowano 734 zgonów z powodu Covid-19, najwięcej od początku pandemii - wynika z wtorkowych danych ministerstwa ochrony… » więcej 2021-10-26, godz. 10:30 Grzegorz Puda: jestem w dyspozycji premiera i prezesa Jestem w dyspozycji premiera i prezesa (PiS - PAP). Mam nadzieję, że to, co się udało zrobić, będzie procentowało mojemu następcy - powiedział we wtorek… » więcej 2021-10-26, godz. 10:30 Dolnośląskie/ Policja zatrzymała pseudokibiców z niebezpiecznymi narzędziami Wrocławska policja zatrzymała czterech pseudokibiców, jadących na mecz do Lubina. W bagażniku auta mieli maczety, rurki, gaz pieprzowy i siekierę. Właścicielowi… » więcej 2021-10-26, godz. 10:20 Warszawa/ Nabór zgłoszeń do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora - do 15 listopada Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, która od 1999 r. przyznaje Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora, poinformowała, że w tym roku zgłoszenia kandydatów… » więcej 2021-10-26, godz. 10:20 Lubuskie/ Oferował pomoc w szybszym załatwieniu szczepienia; odpowie za próbę oszustwa Policjanci ze Wschowy (Lubuskie) zatrzymali 20-latka, który oferował pomoc w zorganizowaniu szybszego szczepienia przeciw COVID-19 wraz z zaświadczeniem. Mężczyzna… » więcej 2021-10-26, godz. 10:20 Liga NBA - czwarte z rzędu zwycięstwo Chicago Bulls Po raz pierwszy od 25 lat koszykarze Chicago Bulls zaczęli sezon w lidze NBA od czterech wygranych. W poniedziałek pokonali na wyjeździe Toronto Raptors 111:108… » więcej 2021-10-26, godz. 10:10 Bogna Janke: pani prezydentowa nie dostała zaproszenia do udziału w inicjatywie b.pierwszych dam Pani prezydentowa Agata Kornhauser-Duda nie dostała żadnego zaproszenia do udziału w inicjatywie byłych pierwszych dam; wydaje się, że wypada, by pierwszą… » więcej 2021-10-26, godz. 10:10 POLSA zawarła porozumienie z NASA dot. eksploracji m.in. Księżyca i Marsa Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, które daje Polsce możliwość… » więcej 2021-10-26, godz. 10:10 Kontrola CBA w Urzędzie Miasta Ruda Śląska Kontrolerzy Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawdzają, czy nabycie przez samorząd Rudy Śląskiej nieruchomości przeznaczonych na drogi wewnętrzne w tym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »