Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-21, 14:30 Autor: PAP

Podpisano porozumienie zakładające nowe możliwości dla naukowców z Polski i z Niemiec

Zacieśnienie współpracy akademickiej Polski z Niemcami zakłada porozumienie podpisane we wtorek w Warszawie przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) i Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Przewiduje ono m.in. stypendia dla naukowców z obu krajów.

Porozumienie podpisali sekretarz generalny DAAD dr Kai Sicks i dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.


Celem porozumienia jest zacieśnienie międzyuczelnianej współpracy Polski z Niemcami. Przewiduje ono m.in. stypendia dla polskich studentów, doktorantów i naukowców w Niemczech, przyznawane przez DAAD, oraz stypendia dla niemieckich studentów, doktorantów i naukowców na pobyty w Polsce, przyznawane przez NAWA.


Celem porozumienia jest też wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony i wzajemna promocja oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego.


"Potrzebujemy szeroko rozumianego umiędzynarodowienia polskiej nauki, międzynarodowej wymiany, bo jest to element wspólnego wkładu budowania Europy, a po czasie pandemii ma to szczególne znaczenie, bo mamy głębokie przekonanie, że właśnie te relacje między uczelniami, relacje między studentami, naukowcami są taką dobrą drogą do budowania dobrego sąsiedztwa (...)" – powiedział PAP po uroczystości podpisania porozumienia wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.


Wiceszef resortu edukacji i nauki powiedział, że świat przez pandemię został wybity z pewnego rytmu, w związku z tym powrót do normalności powinien opierać się na nauce.


"Dzisiaj pamiętamy, że jesteśmy 30 lat po tym historycznym traktacie z czerwca 1991 r. (traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – PAP), który to traktat zarysował właśnie kierunki takiej dobrej sąsiedzkiej współpracy, wielu przedsięwzięć. Chcemy, żeby jednym z tych przedsięwzięć jeszcze mocniej akcentowanym była współpraca naukowa" – podkreślił Murdzek.


Z kolei dr Grażyna Żebrowska powiedziała PAP, że podpisane w poniedziałek porozumienie jest ważne dla NAWA, bo jest to pierwsze porozumienie, które organizacja ta zawiera z tak mocnym partnerem. zagranicznym.


"NAWA jest nową instytucją – mamy niecałe 4 lata (...), ale potrzebujemy też dobrych partnerów zagranicznych. Niewątpliwie DAAD jest takim partnerem" – przyznała.


W uroczystym podpisaniu porozumienia uczestniczył również ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven. Ambasador wyraził nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do wzmocnienia współpracy świata akademickiego.


Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca ministrowi edukacji i nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki przez wspieranie współpracy badawczej i wymiany akademickiej.


Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) to największa na świecie organizacja stypendialna, która istnieje od 1925 roku. Jest stowarzyszeniem niemieckich uczelni wyższych i ich studentów, a jej budżet pochodzi głównie ze środków rządu niemieckiego oraz UE.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2024-05-07, godz. 10:00 Grecja/ MSZ: przekształcenie przez Turcję kościoła w meczet "to obraza dla charakteru obiektu UNESCO" Przekształcenie przez Turcję w meczet kościoła Chora w Stambule, który dotychczas działał jako muzeum, 'to obraza dla charakteru obiektu UNESCO' i wyzwanie… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 Premier Donald Tusk spotkał się z szefową KE Ursulą von der Leyen Szef polskiego rządu Donald Tusk spotkał się we wtorek w Katowicach z szefową KE Ursulą von der Leyen. O godz. 10 politycy wystąpią na Europejskim Kongresie… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 Komisja wizowa rozpoczęła przesłuchania byłego kierownictwa GovTech Polska Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej we wtorek po godz. 9 rozpoczęła przesłuchania byłego kierownictwa GovTech Polska: Justyny Orłowskiej i Antoniego… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 W. Brytania/ Media: Chiny podejrzane o cyberatak na system ministerstwa obrony Dane osobowe członków brytyjskich sił zbrojnych były celem poważnego ataku hakerskiego, o którego przeprowadzenie podejrzane są Chiny - podały we wtorek… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 Katowice/ W sali gdzie ma obradować rząd wykryto element starego systemu nagłośnieniowego W sali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie we wtorek ma odbyć się wyjazdowe posiedzenie rządu, wykryto element starego systemu nagłośnieniowego… » więcej 2024-05-07, godz. 09:50 Szefowa KE: Europa musi być w stanie się bronić, potrzebujemy silnego rynku obronnego Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedział we wtorek w Katowicach, że jeśli przez kolejną kadencję będzie sprawować swój mandat, to będzie… » więcej 2024-05-07, godz. 09:50 Liga NBA - Timberwolves rozbili Nuggets, Wembanyama "Debiutantem Roku" Koszykarze Minnesota Timberwolves rozbili na wyjeździe Denver Nuggets, wygrywając 106:80. W drugiej rundzie play off ligi NBA w rywalizacji do czterech zwycięstw… » więcej 2024-05-07, godz. 09:50 Liga NHL - Bruins rozgromili Panthers na ich lodowisku Hokeiści Boston Bruins wysoko pokonali na wyjeździe Florida Panthers 5:1 w pierwszym meczu półfinału Konferencji Wschodniej rywalizacji o Puchar Stanleya… » więcej 2024-05-07, godz. 09:40 W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd W średniowiecznej Anglii wiewiórki najprawdopodobniej przyczyniały się do roznoszenia trądu. Wskazują na to analizy genetyczne szczątków tych zwierząt… » więcej 2024-05-07, godz. 09:40 Von der Leyen o zapowiedzi dot. art. 7: to przywództwo rządu RP doprowadziło nas do tego miejsca To przywództwo rządu RP doprowadziło nas do tego miejsca - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen, odnosząc się do zapowiedzi o zakończeniu wobec Polski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »