Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-09, 15:00 Autor: PAP

Niemcy/ Premier landu chce wpisania miejsca konstrukcji rakiet V2 na listę dziedzictwa UNESCO

Premier niemieckiego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig chce, aby Muzeum Historyczno-Techniczne w Peenemuende zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W czasie II wojny światowej Niemcy opracowali tam rakietę V2. Plany premier wsparła skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Peenemuende to "miejsce na wyspie Uznam, w którym naziści konstruowali broń rakietową i gdzie ginęli więźniowie obozów koncentracyjnych i robotnicy przymusowi" - przypomina w poniedziałek portal stacji NDR.


"W kontrowersyjnej debacie na temat Światowego Dziedzictwa Kulturowego Peenemuende szefowa rządu (...) stała dość samotnie, ale teraz otrzymuje zaskakujące wsparcie ze strony AfD, którą Schwesig zwykle atakuje" - zauważa portal.


Lider opozycji w parlamencie Meklemburgii-Pomorza Przedniego Nikolaus Kramer z AfD powiedział, że obiekt światowego dziedzictwa kulturowego byłby korzystny dla zorientowanego na turystykę kraju związkowego. "Muzeum Historyczno-Techniczne jest ważnym miejscem z dwóch względów. Jest to kolebka podróży kosmicznych, a także miejsce pamięci o robotnikach przymusowych, którzy stracili tam życie. Na liście światowego dziedzictwa znajdują się również inne zabytki przemysłowe, jak np. kopalnia Zollverein (w Essen - PAP)" - przypomniał Kramer, cytowany przez NDR.


Plany dotyczące uznania muzeum w Peenemuende za element światowego dziedzictwa nie pierwszy raz pojawiają się w parlamencie krajowym. Na początku 2012 r. skrajnie prawicowa grupa parlamentarna NPD złożyła wniosek o "uhonorowanie kolebki podróży kosmicznych". Posunięcie nie powiodło się; przeciw wnioskowi opowiedział się cały landtag - przypomina NDR.


Liderka Lewicy w landtagu, Simone Oldenburg, wskazuje, że w Peenemuende w nieludzkich warunkach produkowano broń niszczącą na potrzeby wojny napastniczej. "Postęp techniczny, nieważne jak wielki, który opiera się na wyzysku, cierpieniu, śmierci i zamierzonym zniszczeniu, nie jest kulturą wartą zachowania" - argumentuje Oldenburg.


Historycy i eksperci również ostro skrytykowali plany Schwesig. Politolog z Osnabrueck Rainer Eisfeld, znawca Peenemuende, wyjaśnił, że celem reżimu nazistowskiego nie był lot na Księżyc, lecz rozwój broni terroru. "Pionierstwo technologiczne, o którym mówi premier, nie dotyczyło przyszłości podróży kosmicznych, chodziło o zmodernizowaną przyszłość przemocy" - podkreślił.


Ministerstwo kultury w Schwerinie nie odniosło się jeszcze do krytyki projektu. "Jednak po debacie, która odbyła się w ostatnich tygodniach, nie jest wykluczone, że plany te zostaną całkowicie odrzucone" - pisze portal NDR.


Muzeum w Peenemuende przypomina historię niemieckiej techniki rakietowej od lat 20. XX w. do roku 2000. W tej małej wiosce na północy wyspy Uznam w czasach III Rzeszy w ścisłej tajemnicy opracowywano rakiety, które później zostały użyte przeciwko głównym miastom Europy Zachodniej w II wojnie światowej. Więźniowie obozów koncentracyjnych byli tam wykorzystywani jako robotnicy przymusowi.


Rakieta Aggregat 4, znana pod propagandową nazwą "Vergeltungswaffe 2" (Broń Odwetowa 2) według strony internetowej muzeum wyraża "zarówno narodowosocjalistyczną megalomanię, jak i techniczną innowację". Pierwszy start rakiety V2 miał miejsce 3 października 1942 r. Kiedy w 1992 r. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego chciało uczcić ten dzień jako narodziny podróży kosmicznych, wywołało to międzynarodowe protesty.


Pocisk V2 po raz pierwszy w historii ludzkości przekroczył linię Karmana (wysokość 100 km), wchodząc w przestrzeń kosmiczną.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ cyk/ akl/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 01:20 USA/Były prezydent Obama nadal popiera Bidena Były demokratyczny prezydent USA Barack Obama przyznał w piątek, że prezydent Joe Biden miał 'zły' występ podczas czwartkowej debaty z republikańskim konkurentem… » więcej 2024-06-29, godz. 00:50 Izrael/ Gabinet bezpieczeństwa zalegalizował 5 osiedli na Zachodnim Brzegu Izraelski gabinet bezpieczeństwa zalegalizował pięć żydowskich osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i przyjął szereg sankcji wymierzonych w Autonomię… » więcej 2024-06-29, godz. 00:30 Kosowo/ Rząd: wprowadzamy zakaz używania TikToka w instytucjach państwowych Rząd Kosowa wprowadził w piątek zakaz korzystania z TikToka w instytucjach państwowych. Powodem decyzji były 'rosnące obawy związane z podatnością aplikacji… » więcej 2024-06-29, godz. 00:20 Egipt/ Kair będzie deportował cudzoziemców, którzy nie mają dokumentów pobytowych Egipt będzie deportował cudzoziemców nieposiadających dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na pobyt - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Mohamed… » więcej 2024-06-29, godz. 00:00 Kanada/ Media o „katastrofalnej” debacie prezydenckiej w USA Debata demokratycznego prezydenta USA Joe Bidena z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem była uważnie śledzona przez media kanadyjskie… » więcej 2024-06-28, godz. 23:50 Warszawa/ Zmiany w kursowaniu pociągów na WWK po burzy Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą, od godz. 20:30 nastąpiła przerwa w ruchu na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżne - poinformował… » więcej 2024-06-28, godz. 23:30 BiH/ Prezydent Republiki Serbskiej: projekt porozumienia o rozwiązaniu Bośni i Hercegowiny jest gotowy Władze Republiki Serbskiej, części autonomicznej Bośni i Hercegowiny, ukończyły projekt porozumienia o 'pokojowym rozejściu się', po którego realizacji… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Bodnar: 11 lipca posiedzenie komisji sprawiedliwości ws. noweli ustawy o KRS Rozmawiałem w piątek z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka; 11 lipca odbędzie się posiedzenie komisji ws. nowelizacji ustawy… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Rumunia/ Rząd zatwierdził otwarcie granicznej przeprawy promowej na Dunaju Rumuński rząd zatwierdził w piątek otwarcie przeprawy promowej pomiędzy Rumunią i Bułgarią przez rzekę Dunaj. Przejście Giurgiu-Ruse II ma zacząć działać… » więcej 2024-06-28, godz. 23:10 Strefa Gazy/ USA ponownie demontują pływający port z powodu złej pogody Amerykańska armia ponownie demontuje tymczasowy pływający port w Strefie Gazy, by chronić go przed niesprzyjającą pogodą - poinformowała w piątek agencja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »