Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 08:20 Autor: PAP

Białoruś/ W Mińsku w środę początek procesu Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka

Przed sądem w Mińsku rozpocznie się w środę proces Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka, którzy pracowali w sztabach oponentów Alaksandra Łukaszenki podczas ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Grozi im do 12 lat więzienia.

Kalesnikawa i Znak od września 2020 r. przetrzymywani są w areszcie. Ich proces ma być niejawny – poinformował pod koniec lipca sztab Wiktara Babaryki.


Przed procesem adwokaci zapowiedzieli, że będą wnioskować o odtajnienie procesu.


Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak byli pracownikami sztabu byłego bankiera Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach, a w tym roku skazano na 14 lat kolonii karnej za rzekome malwersacje finansowe.


Oboje opozycjonistów dołączyło po aresztowaniu Babaryki (w czerwcu ubiegłego roku) do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, a po jej przymusowej emigracji za granicę weszli oni w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.


Kalesnikawa została zatrzymana 7 września ub. roku i – jak twierdzą świadkowie – próbowano ją zmusić do wyjazdu na Ukrainę, co udaremniła, niszcząc swój paszport. Znak został zatrzymany 9 września.


Oboje zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej. Grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat.


Kalesnikawa i Znak zostali uznani za więźniów politycznych. Ogółem na Białorusi jest obecnie już 605 więźniów sumienia - informują obrońcy praw człowieka.


Z Mińska Justyna Prus (PAP)


just/ tebe/


Kraj i świat

2021-09-17, godz. 00:20 Rosja/ Rozpoczęło się głosowanie przedterminowe w wyborach parlamentarnych Na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło się w piątek rano czasu miejscowego głosowanie przedterminowe w wyborach do izby niższej parlamentu, które zaplanowane… » więcej 2021-09-17, godz. 00:20 Puda po głosowaniach: dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali Dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali, będę się starał sprostać wymaganiom również tych, którzy są niezadowoleni z mojej działalności - mówił minister… » więcej 2021-09-17, godz. 00:20 Piekarska: pomyliłam się w głosowaniu Poseł Katarzyna Piekarska (KO) oświadczyła, że pomyliła się w głosowaniu nad wotum nieufności wobec ministra Grzegorza Pudy, a jej zamiarem było głosowanie… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Premier: w Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce W Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce, jest największym rozdziałem, który przedstawimy bardzo szczegółowo już za około dwa i pół… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Macron i Merkel zapowiadają ścisłą współpracę do czasu utworzenia nowego rządu RFN Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli, że będą ściśle współpracować w najważniejszych kwestiach międzynarodowych… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Za odwołaniem Pudy cała opozycja; przeciw - PiS i Kukiz'15 Za odwołaniem ministra rolnictwa Grzegorza Pudy opowiedzieli się w czwartek w Sejmie posłowie opozycji: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Premier: rolnicy pamiętają, kto był grabarzem polskiego rolnictwa, pan Balcerowicz Rolnicy doskonale pamiętają tego, kto jest grabarzem polskiego rolnictwa, polskiej transformacji, pamiętają pana Leszka Balcerowicza; Boże broń przed Balcerowiczem… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: jeśli 200 mln zł. nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze Jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra rolnictwa Sejm odrzucił w czwartek późnym wieczorem wniosek PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Morawiecki: Nie ma ważniejszej sprawy dla nas niż polskie rolnictwo Nie ma ważniejszej sprawy dla nas, dla PiS, dla Zjednoczonej Prawicy, niż polskie rolnictwo - oświadczył w czwartek wieczorem w Sejmie premier Mateusz Mor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »