Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 12:20 Autor: PAP

Litwa/ Od wiersza Baczyńskiego rozpoczął się cykl „Sierpień polskiej poezji”

Od wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Pragnienia” rozpoczął się cykl wideo „Sierpień polskiej poezji” przygotowany przez Instytut Polski w Wilnie. W każdą niedzielę miesiąca w mediach społecznościowych na Litwie będzie prezentowany jeden utwór wybitnych polskich poetów.

„Nieprzypadkowo cykl rozpoczęliśmy 1 sierpnia wierszem Baczyńskiego” – poinformowała we wtorek PAP Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie. Przypomniała, że 2021 rok w Polsce został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 1 sierpnia była obchodzona 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym poeta brał udział; zginął trzy dni później.


W ramach inicjatywy „Sierpień polskiej poezji” Instytut zaprasza na spotkanie z polską poezją miłosną. W kolejne niedziele sierpnia zaprezentowane zostaną wiersze miłosne i wiersze o miłości Cypriana Kamila Norwida oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w interpretacji litewskiej aktorki Jovity Jankelaityte.


„Mamy nadzieję, że każdy znajdzie wiersz, fragment bądź pojedyncze słowo, które (go) poruszy i stanie się okazją do głębszych rozważań o miłości, jednym z najważniejszym uczuć w życiu każdego człowieka” – czytamy w komunikacie Instytutu.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


aki/ akl/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 01:50 ONZ/ Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy (opis)… Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie… » więcej 2021-09-22, godz. 01:30 ONZ/ Prezydentj Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy… Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie… » więcej 2021-09-22, godz. 01:20 ONZ/ Duda: Mam wątpliwości, czy bogata Północ zdała egzamin z ochrony planety przed zmianą klimatu (krótka5) My, przywódcy musimy być świadomi wyzwań wiążących się z ochroną ludzi i planety przed zmianami klimatycznymi, ta kwestia nie znika wraz z pandemią… » więcej 2021-09-22, godz. 01:20 ONZ/ Prezydent Duda: solidarność wobec pandemii, nieodwracanie się od praw człowieka powinny być naszym wspólnym… Solidarność wobec pandemii, nieodwracanie się od praw człowieka i praw całych narodów oraz odwaga w realizowaniu ambitnych celów w walce o planetę powinna… » więcej 2021-09-22, godz. 01:10 ONZ/ Prezydent Duda: reżim na Białorusi prowadzi atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy (krótka3) Reżim na Białorusi prowadzi atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy; nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie… » więcej 2021-09-22, godz. 01:10 ONZ/ Prezydent Duda: Polska kontynuuje działania na rzecz przestrzegania prawa międzynarodowego (krótka4) Zapewnienie poszanowania prawa międzynarodowego było jednym z priorytetów Polski jako członka Rady Bezpieczeństwa; dziś kontynuujemy działania na rzecz… » więcej 2021-09-22, godz. 01:00 ONZ/ Prezydent Duda: Bogata Północ obojętna wobec niebezpieczeństwa dla Ukrainy w związku z NS2 (krótka2) Kraje bogatej Północy były bezradne i obojętne na niebezpieczeństwo związane z Nord Stream 2 dla Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas 76… » więcej 2021-09-22, godz. 00:50 ONZ/ Duda: Mam wątpliwości, czy bogata Północ zachowała się solidarnie w walce z pandemią (krótka) 20 miesięcy walki z pandemią Covid-19 przypomniało nam o słowie 'solidarność'; ale czy byliśmy należycie solidarni? Czy ludzkość w walce z wirusem zachowała… » więcej 2021-09-22, godz. 00:30 Ekstraklasa siatkarek - mistrzynie Polski (dokumentacja) Najbardziej utytułowanym kobiecym klubem siatkarskim jest AZS AWF Warszawa, który 22-krotnie był mistrzem Polski. Wśród obecnie występujących drużyn w… » więcej 2021-09-22, godz. 00:20 Turniej WTA w Ostrawie - Rybakina rywalką Linette Jelena Rybakina będzie rywalką Magdy Linette w drugiej rundzie (1/8 finału) halowego turnieju WTA w Ostrawie. Tenisistka z Kazachstanu wygrała z Rosjanką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »