Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-02, 18:30 Autor: PAP

Fogiel: jeszcze nie wiemy, czy Sejm zajmie się projektem PiS ws. wynagrodzeń na najbliższym posiedzeniu (opis)

Jeszcze nie wiemy, czy projektem PiS nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu. Zdecyduje o tym Konwent Seniorów i kierownictwo Izby - mówił w poniedziałek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

PiS złożyło w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i pracujących w samorządzie. Zakłada on m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.


Fogiel podkreślił, że nie zapadła jeszcze decyzja, kiedy Sejm zajmie się tym projektem. Najbliższe posiedzenie planowane jest 11 sierpnia.


"Jeszcze nie wiemy, czy ten projekt ustawy trafi pod obrady już na najbliższym Sejmie. Będzie decydować o tym Konwent Seniorów i kierownictwo Izby" - powiedział zastępca rzecznika PiS.


Wśród najważniejszych założeń projektu nowelizacji poza uregulowaniem zarobków prezydenta oraz samorządowców, Fogiel wymienił też doroczną waloryzację wynagrodzenia polityków w oparciu o średni wskaźnik wzrostu płac.


"Jeżeli Polacy będą zarabiać więcej, to wówczas i politycy rządzący, samorządowcy będą zarabiać więcej. Jeśli nie, to nie" - powiedział zastępca rzecznika PiS. "Uważamy, że jest to duża zmiana systemowa, która te dyskusje, które od kilku lat się toczą, być może zakończy" - dodał.


Wyliczył, że zmiana uposażeń poselskich, która dokonała się poprzez rozporządzenie prezydenta zmieniające mnożniki wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym dla wiceministrów doprowadza do sytuacji, w której "cofamy obniżkę z 2018 r., czyli wracamy do punktu wyjścia i podnosimy wynagrodzenia nieco niżej niż o średni wskaźnik wzrostu płac w ostatnich latach".


W 2018 r. pensje parlamentarzystów zostały obniżone o 20 proc. i ustalono wówczas, że uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu. Ustawa obniżająca uposażenia dla parlamentarzystów była wtedy pokłosiem sprawy nagród przyznanych ministrom rządu Beaty Szydło.


W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów).


Konsekwencją rozporządzenia będzie też podwyżka dla parlamentarzystów, gdyż - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł, mają otrzymywać ok. 12,5 tys. zł.


Według Fogla, średnie wzrosty płac między 2015 a lipcem 2021 w sektorze przedsiębiorstw, to ok. 45 proc, przemysłu 46 proc., handlu 48 proc. "więc waloryzacja o 40 proc. jest mniej więcej na tym poziomie, na którym te wzrosty się odbywały".


Ocenił, że nigdy nie ma dobrego czasu na dyskusję o podwyżkach dla polityków, ale PiS zdaje sobie sprawę z tego, jak niepopularna jest ta sprawa, ale też, że kiedyś musi zostać uregulowana.


Fogiel poinformował, że projekt nie zawiera rozwiązania, w jaki sposób wynagradzać pierwszą damę.(PAP)


autorzy: Aleksander Główczewski


ago/ mro/ mok/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 04:50 Kanada/ Dwaj więzieni w Chinach Kanadyjczycy wracają do kraju Dwaj Kanadyjczycy, Michael Spavor i Michael Kovrig, więzieni w Chinach od grudnia 2018 r., wracają do kraju - poinformował w piątek wieczorem czasu miejscowego… » więcej 2021-09-25, godz. 03:20 Kanada/ Wiceprezes Hauwei odleciała do Chin Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, odleciała w piątek do Chin - podały kanadyjskie media. 'Meng… » więcej 2021-09-25, godz. 02:30 Nigeria/ Ośmiu żołnierzy zginęło w zasadzce dżihadystów Co najmniej ośmiu żołnierzy wojsk rządowych zginęło w północno-wschodniej Nigerii w zasadzce dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim - poinformowały… » więcej 2021-09-25, godz. 01:40 Lubelskie/ Trzy osoby ranne w wypadku na dk 2 Trzy osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na dk 2 - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2021-09-25, godz. 01:30 Kanada/ Koniec postępowania ekstradycyjnego wiceprezes Huawei Na wniosek Stanów Zjednoczonych sąd w Vancouver zakończył w piątek postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei Meng Wanzhou - podały kanadyjskie media. » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 ONZ/ Duda: Do 2030 podwoimy ilość energii produkowanych ze źródeł odnawialnych Prezydent RP Andrzej Duda wziął w piątek udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie… » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 PIE: polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią Polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią, a jej zapotrzebowanie jest dwa razy większe niż bieżąca produkcja - stwierdza Polski Instytut… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Kanada/ Biskupi przeprosili za przymusowe szkoły dla Indian Kanadyjscy biskupi katoliccy w wydanym w piątek specjalnym komunikacie przeprosili Indian, wyrażając głęboki żal za udział katolików w prowadzeniu przymusowych… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Gala boksu w Obornikach – Sidorenko zremisowała walkę o mistrzostwo Europy Mająca polskie obywatelstwo Ołeksandra Sidorenko zremisowała walkę z Jeleną Jancijevic o pas zawodowej mistrzyni Europy w wadze lekkiej podczas gali 'Tymex… » więcej 2021-09-24, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Lech 1:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Lech (1:0) powiedzieli: Maciej Skorża (trener Lecha Poznań): 'W pierwszej połowie realizowaliśmy nasze założenia, choć mogliśmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »