Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 22:50 Autor: PAP

Tokio - grad medali Japończyków wzmaga zainteresowanie pamiątkami

Po tygodniu rywalizacji igrzysk w Tokio Japonia ma już rekordową liczbę złotych medali - 17, co w znaczący sposób wpłynęło na wzrost sprzedaży olimpijskich pamiątek. Te najbardziej poszukiwane - kubki i breloczki - już zostały wyprzedane w kilku oficjalnych sklepach mimo pandemii.

Do tej pory największa liczba złotych medali została zdobyta przez sportowców z Japonii w 1964 roku… w Tokio - 16. Osiągnięcie to zostało wyrównane dopiero w Atenach w 2004 r.


Po tygodniu rywalizacji w Tokio 2021 na koncie gospodarzy jest już 17 złotych krążków. Ostatni z nich wywalczyli w piątek, sensacyjnie, szpadziści, którzy triumfowali w turnieju drużynowym. W finale Japończycy pokonali zespół Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) 45:36. To pierwsze złoto szermierzy z Kraju Kwitnącej Wiśni w historii olimpijskich startów.


„Nie spodziewałem się, że będzie tak tłoczno i że zostanie wyprzedanych wiele produktów” – powiedział agencji Kyodo Fuzuki Maruyama, 32-letni sprzedawca w oficjalnym sklepie z pamiątkami olimpijskim w tokijskiej dzielnicy Shinjuku.


Klientów nie brakuje mimo pandemii i trwającego stanu wyjątkowego oraz wysokich temperatur i dużej wilgotności powietrza.


„Oglądam rywalizację olimpijską i jestem podekscytowany tym, co się dzieje” – powiedział 47-letni mężczyzna, który przyszedł do oficjalnego sklepu z pamiątkami w Nagoi, by kupić prezent swojemu dziecku.


Dyscypliną, w której gospodarze zdobyli najwięcej medali jest jeden z narodowych sportów - judo. Na tatami Japończycy wywalczyli aż dziewięć złotych krążków, a także srebro i brąz.


W piątek dokonała tego zaledwie 21-letnia Akira Sone, która w finale kategorii +78 kg po prawie dziewięciominutowej walce pokonała, po dogrywce, Kubankę Idalys Ortiz. W olimpijskich zawodach indywidualnych judocy rywalizują w 14 kategoriach - siedmiu kobiecych i siedmiu męskich.


Według menadżera sklepu w Osace jednymi z najpopularniejszych gadżetów są breloczki z piktogramami sportów olimpijskich. Najwięcej sprzedaje się tych przedstawiających judo i koszykówkę.


Pierwotnie Japoński Komitet Olimpijski zakładał, że jego sportowcy wywalczą 30 złotych medali. Tuż przed rozpoczęciem igrzysk prezydent JKOl Yasuhiro Yamashita, mistrz olimpijski w judo z igrzysk w Los Angeles (1984) przyznał, że nie spodziewa się realizacji tego ambitnego celu z powodu pandemii, która pokrzyżowała plany wielu zawodnikom, w tym kilku faworytom. Teraz nadzieje i marzenia medalowe nie tylko jego, ale i całej Japonii odżyły.


Rekordową liczbę medali Japończycy przywieźli z igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 r. - 41, ale wśród nich było tylko 12 z najcenniejszego kruszcu. Teraz mają już w dorobku 28 krążków: 17 złotych, cztery srebrne i siedem brązowych i zajmują drugie miejsce w tabeli medalowej - za Chinami (40, w tym 19 złotych). (PAP)


olga/ krys/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 07:30 Historyk z IPN: wspieramy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej IPN w Łodzi wspiera Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej - zapewnia dyrektor łódzkiego Oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 MF: zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią zwiększy wpływy do budżetu Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Świat (PiS): zdumiewające, że komisja etyki ponownie odrzuciła rozpatrywanie sprawy posła Nitrasa Zdumiewające jest, że komisja etyki poselskiej ponownie nie zajęła się zachowaniem posła Sławomira Nitrasa (KO) - uważa Jacek Świat (PiS). Zdaniem Izabeli… » więcej 2021-09-18, godz. 07:20 Prezes polskiej organizacji w Odessie: zrobimy wszystko, by polskie ofiary represji NKWD były należycie pochowane W masowym grobie ofiar represji NKWD w Odessie jest wielu Polaków; zrobimy wszystko, by byli należycie pochowani - powiedziała PAP Switłana Zajcewa-Wełykodna… » więcej 2021-09-18, godz. 07:10 W poniedziałek kolejne spotkanie związkowców z kierownictwem MSWiA w sprawie zwiększenia uposażeń W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie związkowców ze służb mundurowych z kierownictwem resortu spraw wewnętrznych i administracji m.in. w sprawie… » więcej 2021-09-18, godz. 07:00 Rośliny miejskie są chętnie wykorzystywane przez owady zapylające - wynika z badań w stolicy Zieleń miejska to dobre źródło pożywienia dla owadów zapylających, gdyż zapewnia dostępność roślin kwitnących przez cały sezon wegetacyjny. Sadzone… » więcej 2021-09-18, godz. 07:00 Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy w szkołach, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się… » więcej 2021-09-18, godz. 06:50 Weterani II wojny światowej uczczą we Włoszech 80-lecie Armii Andersa Weterani II wojny światowej, w tym ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którzy w maju 1944 r. zdobyli Monte Cassino, udają się w sobotę do Włoch… » więcej 2021-09-18, godz. 06:40 ONZ/ Krzysztof Szczerski: Świat chce poznać polską drogę, polskie doświadczenia, polski model Nie dostrzegamy, jak wiele mamy do zaoferowania światu, który chce poznać polską drogę, polskie doświadczenia, polski model - powiedział PAP stały przedstawiciel… » więcej 2021-09-18, godz. 06:40 Słynna szachistka Gaprindaszwili żąda od Netflixa milionów odszkodowania Legenda radzieckich szachów, Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od serwisu Netflix pięciu milionów dolarów odszkodowania za przedstawienie jej kariery w serialu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »