Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 06:40 Autor: PAP

Kampania społeczna „Zmieniamy Przyzwyczajenia” w sierpniu poświęcona chorobom reumatycznym

W ramach kampanii społecznej „Zmieniamy Przyzwyczajenia” mobilny punkt diagnostyczny do końca września odwiedzi 23 miasta w Polsce. Sierpień poświęcony jest chorobom reumatycznym.

„Choroby stawów oraz kręgosłupa pojawiają się coraz częściej wśród naszych rodaków. Ma to duży związek z nieodpowiednim odżywianiem, coraz częściej pojawiającą się nadwagą oraz mało aktywnym trybem życia. Popularyzowanie wiedzy na temat badań profilaktycznych, ale również samych chorób reumatycznych, powinno być priorytetem” – twierdzi w informacji przekazanej PAP prof. Piotr Wiland, ekspert Rady Naukowej kampanii „Zentiva-Zmieniamy Przyzwyczajenia”.


Specjalista zaleca, żeby zwracać uwagę nawet na najmniejsze dolegliwości związane ze stawami obwodowymi, szczególnie jeśli pojawiają się w nich obrzęki. „Nieleczone choroby reumatyczne są przyczyną częstego wykluczenia społecznego oraz życia w bólu” - ostrzega prof. Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu.


Według badania „Stan Zdrowia Polaków”, przeprowadzonego w ramach kampanii na reprezentatywnej grupie Polaków, aż 75,9 proc. ankietowanych odczuwało w ostatnim czasie bóle stawów i kręgosłupa. Kampania ma się zatem przyczynić do zmiany nawyków Polaków i zachęcić do wykonywania badań profilaktycznych, które w czasie pandemii zostały szczególnie zaniedbane.


W ramach akcji do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest edukacji w czterech obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane były bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec był miesiącem urologii oraz ginekologii, sierpień poświęcony jest reumatologii, z kolei wrzesień dotyczyć będzie choroby Alzheimera.


Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z danym lekarzem specjalistą. 4 sierpnia przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie można wykonać w mobilnym punkcie diagnostycznym bezpłatne badania EKG, zmierzyć saturację, skontrolować ciśnienia tętnicze krwi oraz sprawdzić zagrożenie chorobami reumatologicznymi. Mobilny punkt będzie czynny w godzinach 8:00-16:00.


Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl. (PAP)


Autor: Zbigniew Wojtasiński


zbw/ zan/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 10:20 Premier: domykając lukę VAT poprawiliśmy możliwości polityki społecznej i inwestycyjnej (krótka2) Poprzez domykanie luki VAT poprawiliśmy możliwości polityki społecznej i inwestycyjnej państwa - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki. Wskazał… » więcej 2021-09-22, godz. 10:20 Ministerstwo Zdrowia: w szpitalach jest 1779 chorych z COVID-19 W szpitalach przebywa 1179 chorych z COVID-19, w tym 124 pacjentów jest podłączonych do respiratorów - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-09-22, godz. 10:20 Saryusz-Wolski: sankcje TSUE dot. Turowa są bezprawne i bezskuteczne Decyzje ws. kopalni Turów zgodnie z unijnym prawem może podejmować tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE - uważa europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS)… » więcej 2021-09-22, godz. 10:20 Łódzkie/ Ciężarówka śmiertelnie potrąciła 59-letniego rowerzystę Kierujący ciężarową scanią nie ustąpił pierwszeństwa na przejeździe rowerowym w Piotrkowie Trybunalskim i potrącił 59-letniego rowerzystę. Kilka godzin… » więcej 2021-09-22, godz. 10:20 Dr Sutkowski: pewnie na początku listopada będzie rekomendacja szczepienia dzieci powyżej 5 lat Pewnie na początku listopada będzie taka rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej piątego roku życia - powiedział w środę w radiu… » więcej 2021-09-22, godz. 10:20 Związkowiec z kopalni Turów: szykujemy się do wyjazdu do Luksemburga Przygotowujemy się do wyjazdu do Luksemburga do siedziby TSUE, a w przypadku pogorszenia się sytuacji zablokujemy autostradę A4 - powiedział w środę PAP… » więcej 2021-09-22, godz. 10:10 UE: Letnie pożary wyemitowały do atmosfery 2,5 mld ton CO2; tyle Indie produkują w ciągu roku Pożary, które latem trawiły Syberię, Amerykę Północną i okolice Morza Śródziemnego wyemitowały przez dwa miesiące 2,5 mld ton dwutlenku węgla, czyli… » więcej 2021-09-22, godz. 10:10 Warszawa/ Weekendowe utrudnienia w związku z Maratonem Warszawskim W weekend warszawiaków czekają utrudnienia na ulicach w związku z 43. Maratonem Warszawskim. Niektóre ulicę będą zamknięte już od soboty. » więcej 2021-09-22, godz. 10:10 Premier: dzięki uszczelnieniu VAT do budżetu trafia teraz o 100 mld zł więcej (krótka) Dzięki uszczelnieniu VAT w ciągu 5-6 lat wpływy z VAT zwiększyły się z 123 mld zł do ok. 213 mld zł, o 100 mld zł więcej - przekonywał w środę premier… » więcej 2021-09-22, godz. 10:10 Stolica/ Prapremiera "Opowieści niemoralnych" w Teatrze Powszechnym - w sobotę Na Scenie Dużej Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie 25 września odbędzie się prapremiera 'Opowieści niemoralnych' w reż. Jakuba Skrzywanka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »