Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 06:10 Autor: PAP

KRD: spadła liczba upadłości firm i wzrosła liczba restrukturyzacji

W pierwszej połowie 2021 r. sądy ogłosiły upadłość wobec 201 firm, o 9 firm mniej niż w II połowie ubiegłego roku i o 85 mniej niż w I półroczu 2020 r. Rekordowa względem lat ubiegłych była liczba restrukturyzacji - podał Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, od stycznia 2021 r. w Monitorze Sądowym opublikowano 1064 informacji o postępowaniach restrukturyzacyjnych firm. Niemal 87 proc. z nich stanowiło uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu - przekazał KRD.


Firma zauważyła, że choć pierwotnie uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu wprowadzono tylko na czas trwania epidemii, to rozwiązanie prawdopodobnie zostanie z nami na stałe, o czym mogą świadczyć deklaracje Ministerstwa Sprawiedliwości. "Jeśli tak się stanie, więcej firm będzie miało szansę uzdrowić swą sytuację finansową. Postępowanie restrukturyzacyjne chroni bowiem firmy przed bankructwem na skutek zawarcia układu z wierzycielami oraz pozwala na zachowanie majątku przedsiębiorstwa przy jednoczesnej redukcji zobowiązań. Sama restrukturyzacja nie jest więc krokiem do upadłości, ale krokiem do uzdrowienia firmy" - wskazano.


Podkreślono, że w sytuacji gdy nie ma szans na ratowanie działalności, pozostaje upadłość. Według danych KRD, pierwsze symptomy poważnych kłopotów finansowych firm można dostrzec już na rok przed ogłoszeniem bankructwa. Tak było w przypadku 36 proc. firm, które były notowane w KRD na 12 miesięcy przed upadłością.


"To cenna informacja dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zawierają nowe kontrakty, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładnie sytuację finansową potencjalnego kontrahenta" – skomentował prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.


Według KRD, w dniu upadłości 58 proc. firm było wpisanych do rejestru. Ich wierzyciele stracili łącznie 23 mln zł.


Jeśli chodzi o firmy objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym, co druga notowana w Monitorze Sądowym była w dniu publikacji dłużnikiem KRD. Wartość ich zobowiązań wynosi prawie 82 mln zł.


Najwięcej zadłużonych bankrutów w dniu upadłości prowadziło swą działalność w województwie mazowieckim, dalej – wielkopolskim i dolnośląskim. Pod względem wartości zobowiązań niechlubnym liderem jest województwo pomorskie (5,1 mln zł), następnie śląskie (3,9 mln zł) i mazowieckie (3,6 mln zł).


W przypadku firm w restrukturyzacji najwięcej dłużników odnotowano w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Pod względem sumy zadłużenia jest identyczna kolejność: woj. mazowieckie (21,7 mln zł), wielkopolskie (10,7 mln zł) i śląskie (9,8 mln zł).


W analizie upadłości firm KRD porównał stosunek liczby jednoosobowych działalności gospodarczych do spółek. "JDG-i stanowią zaledwie 23 procent wszystkich bankrutów. W przypadku restrukturyzacji mamy odwrotną sytuację: JDG-i stanowią przytłaczającą większość. Z 538 firm notowanych w KRD zaledwie 206 stanowią spółki. Może to oznaczać, że pandemia odcisnęła piętno na finansach firm, ale JDG-i pochwyciły koło ratunkowe rzucone im przez regulatorów. Zamiast bankrutować, mogły się ratować, i tak też uczyniły" – zauważył Łącki.


Największymi wierzycielami firm, które ogłosiły upadłość i były notowane w KRD, są: instytucje finansowe (bank, leasing, faktoring), branża paliwowa i przetwórstwo.


W przypadku podmiotów w restrukturyzacji o swoje pieniądze w pierwszej kolejności również zabiegają banki, firmy leasingowe i faktoringowe, zaś na kolejnych miejscach są wierzyciele z branży rolniczej i ogrodniczej oraz firmy z branży windykacyjnej.


Najliczniejszą grupą dłużników notowanych w KRD, objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, są przewoźnicy, na drugim miejscu firmy z branży rolniczej, a następnie ex aequo firmy budowlane, gastronomiczne i architektoniczne. Pod względem łącznego zadłużenia pierwsza lokata należy do producentów mięsa (8,2 mln zł), druga do producentów konstrukcji metalowych (4,9 mln zł), a trzecia - do firm transportowych (4,7 mln zł).


W gronie firm notowanych w KRD, wobec których sądy ogłosiły upadłość, najliczniejszą grupę stanowią przedsiębiorstwa budowlane, transportowe, handlowe i hotele. Pod względem wartości zadłużenia na pierwsze miejsce wybija się branża metalowa (5,1 mln zł), następnie sprzedaż detaliczna przez internet (2 mln zł) oraz firmy transportowe (1,8 mln zł).(PAP)


Autor: Karolina Mózgowiec


kmz/ pad/


Kraj i świat

2024-05-07, godz. 10:10 II rewizja KPO zakłada m.in zwiększenie o 600 mln euro środków na polski sektor rolno-spożywczy Rząd przesłał do KE II rewizję KPO - poinformowało ministerstwo rolnictwa we wtorek. Resort wskazał, że zakłada on m.in zwiększenie o 600 mln euro dla… » więcej 2024-05-07, godz. 10:10 Willem Dafoe i Sandra Huller gwiazdami filmu „Late Fame” Studio MK2 FIlms, współtwórcy oscarowej „Anatomii upadku”, pojawią się na targach filmowych w Cannes z nową propozycją. Będzie nią film „Late Fame”… » więcej 2024-05-07, godz. 10:10 Międzynarodowy konkurs innowacji w medycynie i farmacji PRIX GALIEN wraca do Polski po pięcioletniej przerwie (Media… Po pięciu latach przerwy na polski rynek wraca prestiżowy międzynarodowy konkurs innowacji w medycynie i farmacji PRIX GALIEN. Kapitule konkursu, w której… » więcej 2024-05-07, godz. 10:10 Domański: na zmianach w finansowaniu samorządu skorzysta każda JST System finansowania samorządów będzie tak skonstruowany, aby na każda jednostka samorządu terytorialnego na zmianach skorzystała - powiedział we wtorek… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 Grecja/ MSZ: przekształcenie przez Turcję kościoła w meczet "to obraza dla charakteru obiektu UNESCO" Przekształcenie przez Turcję w meczet kościoła Chora w Stambule, który dotychczas działał jako muzeum, 'to obraza dla charakteru obiektu UNESCO' i wyzwanie… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 Premier Donald Tusk spotkał się z szefową KE Ursulą von der Leyen Szef polskiego rządu Donald Tusk spotkał się we wtorek w Katowicach z szefową KE Ursulą von der Leyen. O godz. 10 politycy wystąpią na Europejskim Kongresie… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 Komisja wizowa rozpoczęła przesłuchania byłego kierownictwa GovTech Polska Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej we wtorek po godz. 9 rozpoczęła przesłuchania byłego kierownictwa GovTech Polska: Justyny Orłowskiej i Antoniego… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 W. Brytania/ Media: Chiny podejrzane o cyberatak na system ministerstwa obrony Dane osobowe członków brytyjskich sił zbrojnych były celem poważnego ataku hakerskiego, o którego przeprowadzenie podejrzane są Chiny - podały we wtorek… » więcej 2024-05-07, godz. 10:00 Katowice/ W sali gdzie ma obradować rząd wykryto element starego systemu nagłośnieniowego W sali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie we wtorek ma odbyć się wyjazdowe posiedzenie rządu, wykryto element starego systemu nagłośnieniowego… » więcej 2024-05-07, godz. 09:50 Szefowa KE: Europa musi być w stanie się bronić, potrzebujemy silnego rynku obronnego Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedział we wtorek w Katowicach, że jeśli przez kolejną kadencję będzie sprawować swój mandat, to będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »