Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 06:10 Autor: PAP

KRD: spadła liczba upadłości firm i wzrosła liczba restrukturyzacji

W pierwszej połowie 2021 r. sądy ogłosiły upadłość wobec 201 firm, o 9 firm mniej niż w II połowie ubiegłego roku i o 85 mniej niż w I półroczu 2020 r. Rekordowa względem lat ubiegłych była liczba restrukturyzacji - podał Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, od stycznia 2021 r. w Monitorze Sądowym opublikowano 1064 informacji o postępowaniach restrukturyzacyjnych firm. Niemal 87 proc. z nich stanowiło uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu - przekazał KRD.


Firma zauważyła, że choć pierwotnie uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu wprowadzono tylko na czas trwania epidemii, to rozwiązanie prawdopodobnie zostanie z nami na stałe, o czym mogą świadczyć deklaracje Ministerstwa Sprawiedliwości. "Jeśli tak się stanie, więcej firm będzie miało szansę uzdrowić swą sytuację finansową. Postępowanie restrukturyzacyjne chroni bowiem firmy przed bankructwem na skutek zawarcia układu z wierzycielami oraz pozwala na zachowanie majątku przedsiębiorstwa przy jednoczesnej redukcji zobowiązań. Sama restrukturyzacja nie jest więc krokiem do upadłości, ale krokiem do uzdrowienia firmy" - wskazano.


Podkreślono, że w sytuacji gdy nie ma szans na ratowanie działalności, pozostaje upadłość. Według danych KRD, pierwsze symptomy poważnych kłopotów finansowych firm można dostrzec już na rok przed ogłoszeniem bankructwa. Tak było w przypadku 36 proc. firm, które były notowane w KRD na 12 miesięcy przed upadłością.


"To cenna informacja dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zawierają nowe kontrakty, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładnie sytuację finansową potencjalnego kontrahenta" – skomentował prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.


Według KRD, w dniu upadłości 58 proc. firm było wpisanych do rejestru. Ich wierzyciele stracili łącznie 23 mln zł.


Jeśli chodzi o firmy objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym, co druga notowana w Monitorze Sądowym była w dniu publikacji dłużnikiem KRD. Wartość ich zobowiązań wynosi prawie 82 mln zł.


Najwięcej zadłużonych bankrutów w dniu upadłości prowadziło swą działalność w województwie mazowieckim, dalej – wielkopolskim i dolnośląskim. Pod względem wartości zobowiązań niechlubnym liderem jest województwo pomorskie (5,1 mln zł), następnie śląskie (3,9 mln zł) i mazowieckie (3,6 mln zł).


W przypadku firm w restrukturyzacji najwięcej dłużników odnotowano w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Pod względem sumy zadłużenia jest identyczna kolejność: woj. mazowieckie (21,7 mln zł), wielkopolskie (10,7 mln zł) i śląskie (9,8 mln zł).


W analizie upadłości firm KRD porównał stosunek liczby jednoosobowych działalności gospodarczych do spółek. "JDG-i stanowią zaledwie 23 procent wszystkich bankrutów. W przypadku restrukturyzacji mamy odwrotną sytuację: JDG-i stanowią przytłaczającą większość. Z 538 firm notowanych w KRD zaledwie 206 stanowią spółki. Może to oznaczać, że pandemia odcisnęła piętno na finansach firm, ale JDG-i pochwyciły koło ratunkowe rzucone im przez regulatorów. Zamiast bankrutować, mogły się ratować, i tak też uczyniły" – zauważył Łącki.


Największymi wierzycielami firm, które ogłosiły upadłość i były notowane w KRD, są: instytucje finansowe (bank, leasing, faktoring), branża paliwowa i przetwórstwo.


W przypadku podmiotów w restrukturyzacji o swoje pieniądze w pierwszej kolejności również zabiegają banki, firmy leasingowe i faktoringowe, zaś na kolejnych miejscach są wierzyciele z branży rolniczej i ogrodniczej oraz firmy z branży windykacyjnej.


Najliczniejszą grupą dłużników notowanych w KRD, objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, są przewoźnicy, na drugim miejscu firmy z branży rolniczej, a następnie ex aequo firmy budowlane, gastronomiczne i architektoniczne. Pod względem łącznego zadłużenia pierwsza lokata należy do producentów mięsa (8,2 mln zł), druga do producentów konstrukcji metalowych (4,9 mln zł), a trzecia - do firm transportowych (4,7 mln zł).


W gronie firm notowanych w KRD, wobec których sądy ogłosiły upadłość, najliczniejszą grupę stanowią przedsiębiorstwa budowlane, transportowe, handlowe i hotele. Pod względem wartości zadłużenia na pierwsze miejsce wybija się branża metalowa (5,1 mln zł), następnie sprzedaż detaliczna przez internet (2 mln zł) oraz firmy transportowe (1,8 mln zł).(PAP)


Autor: Karolina Mózgowiec


kmz/ pad/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 07:40 Prezydent Duda weźmie udział w szczycie żywnościowym ONZ i spotka się z Polonią Wirtualny udział w szczycie żywnościowym ONZ oraz spotkanie z przedstawicielami Polonii w stanie New Jersey to główne punkty trzeciego dnia wizyty prezydenta… » więcej 2021-09-23, godz. 07:40 24 września – kulminacja Roku Norwida Nowe muzeum poświęcone Norwidowi, konferencje naukowe, koncerty, przedstawienia i wystawy - to niektóre wydarzenia obchodzonego właśnie Roku Norwidowskiego… » więcej 2021-09-23, godz. 07:40 Szwedzki gwiazdor NHL zniknął na trzy lata i odnalazł się jako znany ...guru Johnny Oduya, szwedzka gwiazda ligi NHL, w której rozegrał 850 meczów i zdobył dwa razy Puchar Stanleya, po zakończeniu kariery przed trzema laty nagle zniknął… » więcej 2021-09-23, godz. 06:50 W czwartek w KPRM konferencja o przyszłości UE z udziałem ekspertów i ministra. ds. UE W czwartek o godz. 10.00 w kancelarii premiera rozpocznie się konferencja 'Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?”… » więcej 2021-09-23, godz. 06:50 Prof. A. Dudek: kształt KOR-u był efektem ścierania się poglądów takich osobowości jak Jacek Kuroń i Antoni Ma… Problemem było połączenie w ramach jednej organizacji takich osobowości jak Jacek Kuroń i Antoni Macierewicz. Już wówczas obaj wykazywali wielkie ambicje… » więcej 2021-09-23, godz. 06:50 Formuła 1 - problemy w ekipie Haas Wcale nie jestem przekonany, że do końca sezonu nie dojdzie już na torze do żadnego incydentu między naszymi kierowcami - uważa szef zespołu Formuły 1… » więcej 2021-09-23, godz. 06:50 Grzegrzółka: pismo posła Brauna dot. korekty oświadczeń majątkowych sprzeczne z obowiązującymi przepisami Pismo Grzegorza Brauna (Konfederacja) dotyczące korekty jego oświadczeń majątkowych stoi w sprzeczności z przepisami; korekta, którą przedstawił poseł… » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 Nalaskowski: grozi nam generacja studentów, którzy nie wyobrażają sobie uniwersytetu inaczej, niż przez komputer … Grozi nam generacja studentów, którzy nie wyobrażają sobie uniwersytetu inaczej, niż przez komputer - powiedział w rozmowie z PAP prof. Aleksander Nalaskowski… » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 Algieria zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z Maroka Algieria zamknęła w środę swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów z Maroka - poinformowały algierskie władze. Decyzja została podjęta… » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 MZ o czwartkowych rozmowach z komitetem protestacyjno-strajkowym: liczymy na konstruktywny dialog W Centrum Partnerstwa Społecznego 'Dialog' w Warszawie planowane jest w czwartek kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »