Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 19:30 Autor: PAP

Nawrocki: dla historyków nie są najważniejsze poglądy polityczne naszych bohaterów

Dla historyków poglądy polityczne bohaterów nie są najważniejsze - mówił w poniedziałek prezes IPN dr Karol Nawrocki. „Niezależnie od tego, jakie barwy polityczne przebierał nasz polski bohater narodowy, jesteśmy zobowiązani do tego, aby dbać o jego pamięć” – dodał.

Nawrocki, który od piątku - decyzją Sejmu i Senatu - objął urząd prezesa IPN, był w TVN24 pytany m.in. o to, czy bohaterowie historyczni mają określoną opcję polityczną. „Oczywiście moglibyśmy powiedzieć ogólnie, że każdy z bohaterów historycznych miał rodzaj swoich skłonności politycznych. Świadomość historyczna oraz powszechna świadomość Polaków i ludzi na całym świecie jest taka, że jednak pod pewnym kątem przyglądamy się postaciom historycznym” – mówił.


Jak jednak wyjaśnił Nawrocki, zawsze podaje w tym kontekście dwa przykłady „polskich wielkich bohaterów” – św. o. Maksymiliana Kolbe, który jest raczej kojarzony z prawicowym rysem oraz Irenę Sendlerową, która przez swoją przynależność polityczną, działalność społeczną jest kojarzona z bardziej lewicowym nurtem myślenia. „Dla historyków nie jest najważniejsze, jakie poglądy polityczne mieli nasi bohaterowie” – podkreślił Nawrocki.


Pytany o to, czy widzi funkcjonowanie IPN jako instytucji kształtującej politykę historyczną w Polsce – Nawrocki powiedział, że IPN to przede wszystkim „instytucja, która jest odpowiedzialna za badania naukowe, za edukację”. „Ja nie boję się określenia +polityka pamięci+ czy +polityka historyczna+. Wszystkie państwa na świecie, nie tylko mocarstwa, prowadzą rodzaj polityki pamięci w XXI wieku. To jest naturalne” – pokreślił.


Zdaniem Nawrockiego przy ocenianiu postaci historycznych ważne jest uwzględnienie kontekstu historycznego. „Niezależnie od tego, jakie barwy polityczne przebierał nasz polski bohater narodowy, jesteśmy zobowiązani, aby dbać o jego pamięć” – wskazał. W jego ocenie dowodzi tego misja Instytutu Pamięci Narodowej – wśród bohaterów, o których pisze Instytut, są antykomunistyczni socjaliści, narodowcy, ludowcy, i państwowcy. „IPN w swojej misji nie zagłębia się w politykę, tylko czci polskich bohaterów” – podkreślił.


W piątek nowy prezes IPN Karol Nawrocki - 38-letni doktor historii - złożył przed Sejmem ślubowanie; wcześniej jego kandydaturę poparł Senat. (PAP)


autorka: Anna Kruszyńska


akr/ aszw/


Kraj i świat

2021-09-26, godz. 10:40 Sondaż: Większość Niemców nie będzie tęsknić za kanclerz Merkel Kanclerz Angela Merkel rządzi Niemcami od 16 lat. Teraz, po czwartej kadencji, jej era dobiega końca. Większości Niemców nie będzie jej brakowało - wynika… » więcej 2021-09-26, godz. 10:40 Ministerstwo Zdrowia: 643 nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna osoba z COVID-19 Badania potwierdziły 643 nowe zakażenia koronawirusem, zmarła jedna osoba z COVID-19 - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-09-26, godz. 10:30 Stolica/ Koncert Tańki Szafraniec w Teatrze WARSawy - w poniedziałek Pierwszy koncert Tańki Szafraniec z zespołem poprzedzi premierę jej debiutanckiej płyty 'Mozaika'. To będzie pełna barw mieszanka muzyczna - od big-beatu… » więcej 2021-09-26, godz. 10:30 Islandia/ Po sobotnich wyborach rządząca koalicja zachowa większość Po przeliczeniu ponad trzech czwartych głosów oddanych w sobotnich wyborach parlamentarnych na Islandii wygląda na to, że rządząca prawicowo-lewicowa koalicja… » więcej 2021-09-26, godz. 10:20 Ministerstwo Zdrowia: w szpitalach przebywa 1343 chorych z COVID-19 W szpitalach przebywa 1343 chorych z COVID-19, w tym 148 pacjentów jest podłączonych do respiratorów - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-09-26, godz. 10:10 Ołeksandr Usyk: walka potoczyła się dokładnie tak, jak się spodziewałem 'Walka potoczyła się dokładnie tak, jak się spodziewałem' - powiedział Ołeksandr Usyk, który pokonał broniącego tytuły mistrza świata wagi ciężkiej… » więcej 2021-09-26, godz. 09:50 Kraków/ Wystawa „Marsz Marsz Polonia” przedstawiająca polską diasporę w USA Wystawa „Marsz Marsz Polonia” przedstawiająca polską diasporę widzianą poprzez obiektyw najwybitniejszych fotografów polskich i amerykańskich od początku… » więcej 2021-09-26, godz. 09:40 Niemcy/ Prezydent wzywa do głosowania w wyborach do Bundestagu Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał obywateli do oddania głosu w niedzielnych wyborach do Bundestagu. W gazecie 'Bild am Sonntag' napisał: 'Głosujmy… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Poznań/ Piknik na pomoc rodzinom z dziećmi z nieuleczalną chorobą lub wadami wrodzonymi Pomoc rodzinom z dziećmi z nieuleczalną chorobą lub wadami wrodzonymi - taki jest cel pikniku militarnego, organizowanego w niedzielę w Poznaniu. Wsparciem… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 ONZ/ Ławrow potwierdza, że rząd Mali zatrudni Grupę Wagnera Podczas konferencji prasowej na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow potwierdził, że rząd Mali chce zatrudnić rosyjskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »