Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-23, 23:40 Autor: PAP

W Sejmie dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa KPRM Michała Dworczyka

W Sejmie w środę późnym wieczorem trwa dyskusja nad wnioskiem KO o wotum nieufności wobec szefa KPRM Michała Dworczyka.

Na początku czerwca klub KO złożył w Sejmie wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów: szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina oraz szefa KPRM Michała Dworczyka. Uzasadniali je tym, że Najwyższa Izba Kontroli w swym raporcie zarzuciła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i tym trzem ministrom złamanie prawa w związku z organizacją wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym 10 maja ub. roku, które się jednak nie odbyły.


Sejm w środę przeprowadza dyskusję nad tymi wnioskami.


Sławomir Nitras (KO) uzasadniając wniosek dotyczący Michała Dworczyka przywołał na wstępie ustalenia NIK.


"To jest też do pana, panie premierze, który tak łatwo mówi o tych wyborach. Pan nie ma żadnych kompetencji do tego, żeby w Polsce przeprowadzać wybory prezydenta. Pan wychodzi i mówi: wziąłem ten samochód i pojechałem bo przecież trzeba było dzieci na wakacje zawieść, ale to nie pana samochód, nawet nie pańskiej żony" – mówił Nitras.


"Panie ministrze (…), bez względu na to, co krzyczą panie posłanki i panowie posłowie, przyjdzie dzień, że pan będzie musiał ponieść odpowiedzialność" - zwrócił się do Dworczyka.


"Dziś to początek. Na pytania trzeba będzie odpowiedzieć przed niezależnym prokuratorem, niewykluczone, że przed Trybunałem Stanu, bo to jest zamach na wolne wybory, zamach na konstytucję, zamach stanu" – kontynuował.


Akcentował, że przywołane ustalenia NIK, to nie opinie prezesa Mariana Banasia, ale kontrolerów Izby, "ludzi, którzy pracują tam od lat; z których wielu pracowało z prezydentem Lechem Kaczyńskim, kiedy był prezesem Najwyższej Izby kontroli". Wybory – jak kontynuował – przeprowadza Państwowa Komisja Wyborcza i nie może tego robić premier, wicepremier, nawet jak mu każe prezes".


Sprawozdawca komisji administracji i spraw wewnętrznych Piotr Kaleta (PiS) ocenił, że wniosek posłów KO o wyrażenie wotum nieufności wobec Dworczyka jest "idiotyczny" i "beznadziejnie merytorycznie przygotowany". Jak mówił, we wniosku "nie było żadnej merytorycznej treści, były obelgi i inwektywy". Przypomniał, że sejmowa komisja wniosek ws. odwołania Dworczyka zaopiniowała negatywnie. (PAP)


autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Aleksandra Rebelińska


ktl/ reb/ krap/


Kraj i świat

2021-07-30, godz. 14:50 Rosja/ Okręt atomowy Krasnojarsk projektu Jasień-M zwodowano w Siewierodwińsku Okręt podwodny Krasnojarsk o napędzie atomowym projektu 885M Jasień-M zwodowano w piątek w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku na północy Rosji. Uzbrojeniem… » więcej 2021-07-30, godz. 14:50 OFE POCZTYLION wartość jednostki rozrachunkowej POCZTYLION Otwarty Fundusz Emerytalny - komunikat » więcej 2021-07-30, godz. 14:50 Tokio/pływanie - Polacy z rekordem kraju, ale poza finałem 4x100 m st. zmiennym Polscy pływacy ustanowili rekord kraju - 3.32,62, ale nie awansowali do finału 4x100 metrów stylem zmiennym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Uzyskali dziewiąty… » więcej 2021-07-30, godz. 14:50 77. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu Materiały zawierające m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami przygotowało Polskie Radio na obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego… » więcej 2021-07-30, godz. 14:50 Węgry/ Narodowa Komisja Wyborcza zatwierdziła pytania referendum Narodowa Komisja Wyborcza (NVB) na Węgrzech zatwierdziła w piątek listę pięciu pytań dotyczących ustawy o ochronie dzieci, które rząd chce poddać pod… » więcej 2021-07-30, godz. 14:50 Prezydent: pewnie nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich (opis) Pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich, gdyby nie tamto bohaterstwo… » więcej 2021-07-30, godz. 14:50 Holandia/ Najbogatsza kobieta Afryki musi oddać akcje warte 422 mln euro Córka byłego prezydenta Angoli za pośrednictwem holenderskiej firmy kupiła akcje warte 422 mln euro. Zgodnie z wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego… » więcej 2021-07-30, godz. 14:40 Goldman Sachs: hybrydowy model pracy stanie się normą dla ok. połowy pracowników Hybrydowy model pracy stanie się nową normą dla ok. połowy pracowników i wywrze znaczący wpływ na to, jak funkcjonują firmy. Pandemia koronawirusa przełoży… » więcej 2021-07-30, godz. 14:40 Zachodniopomorskie/ Blisko 12,5 tys. osób uczestniczy w 27. festiwalu Pol'and'Rock Blisko 12,5 tys. osób przyjechało dotychczas na 27. Pol'and'Rock Festival na dawnym lotnisku Makowice-Płoty (Zachodniopomorskie) - poinformował w piątek szef… » więcej 2021-07-30, godz. 14:40 Ekstraklasa piłkarska - Michniewicz: odpowiednio mieszać składem 'Składem musimy mieszać, ale w odpowiednich proporcjach' - przyznał trener piłkarzy Legii Warszawa Czesław Michniewicz przed sobotnim spotkaniem w Radomiu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »