Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-21, 11:00 Autor: PAP

UE/ Szef niemieckiej dyplomacji: Łukaszenka musi spodziewać się kolejnych sankcji

Alaksandr Łukaszenka musi spodziewać się kolejnych unijnych sankcji, jeśli nie ustaną prowokacje i łamanie praw człowieka - oznajmił w poniedziałek w Luksemburgu przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

"Będziemy konsekwentnie szli drogą sankcji przeciwko Łukaszence i jego reżimowi. Nie będziemy już nakładać sankcji tylko na pojedyncze osoby, ale wprowadzimy sankcje sektorowe. Na te sfery gospodarki, które są szczególnie ważne dla Białorusi i dochodów reżimu. Chodzi zwłaszcza o sektor potasu, produkcji nawozów, energetyczny i usług finansowych. Chcemy w ten sposób doprowadzić do finansowego wysuszenia reżimu" - zadeklarował Maas.


"Celem jest uświadomienie Łukaszence, że nie ma powrotu do stanu sprzed. Tak długo, jak będzie on kontynuował prowokacje, łamanie praw człowieka (...), to musi się spodziewać, że nie będą to ostanie sankcje" - zagroził niemiecki minister.


Maas przyznał również, że proces osiągnięcia konsensusu wśród krajów Unii w sprawie sankcji przeciwko Białorusi był "trudny".


W ubiegłym tygodniu portal Politico ujawnił, że przede wszystkim Austria dążyła do rozmiękczenia restrykcji, powołując się na względy humanitarne. Źródła dyplomatyczne z innych krajów UE nie miały jednak wątpliwości, że chodziło o interesy austriackich banków. Ponad 90 proc. pieniędzy pożyczanych przez Białoruś w UE pochodzi właśnie z Austrii.


"Był to trudny proces, ale osiągnęliśmy jedność. (...) Jest to sygnał, że nawet kraje mające na Białorusi interesy gospodarcze i finansowe są gotowe brać pod uwagę straty, żeby wprowadzić te sankcje. Jest to znak, że jesteśmy bardzo zdecydowani, żeby nie ustępować. Nie tylko dziś, ale też w nadchodzących tygodniach i miesiącach to się nie zmieni" - podsumował minister Maas.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ ap/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 14:30 Premier: W policji powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (opis) Tworzymy w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - służbę, która będzie zajmować się tylko i wyłącznie przeciwdziałaniem cyberzagrożeniom… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 "Izwiestija": nad Zatoką Fińską pojawią się kompleksy rakietowe Bastion i Bał Rosyjskie siły obrony wybrzeża przeprowadzą wkrótce duże ćwiczenia w obwodzie leningradzkim; jednocześnie pod Kronsztadem rozmieszczone zostaną najnowsze… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 Prognoza pogody na 28 lipca Jak podaje IMGW, nad Europą dominować będą niże, jedynie południe kontynentu znajdować się będzie pod wpływem słabych wyżów. Polska będzie na skraju… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 Prognoza pogody na 28 i 29 lipca Jak podaje IMGW, nad Europą dominować będą niże, jedynie południe kontynentu znajdować się będzie pod wpływem słabych wyżów. Polska będzie na skraju… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 KGP: w pierwszym półroczu zabezpieczono blisko 10 ton narkotyków (opis) W pierwszym półroczu polscy policjanci zabezpieczyli blisko 10 ton narkotyków, z czego ponad 6 ton zabezpieczyło Centralne Biuro Śledcze Policji - powiedział… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 Tokio/siatkówka plażowa - tabele grupy E i F turnieju mężczyzn Michał Bryl i Grzegorz Fijałek zajmują pierwsze miejsce w grupie E i zapewnili sobie już awans do 1/8 finału turnieju olimpijskiego sitkarzy plażowych. Z… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 Podkarpackie/ 26-latek podejrzany o próbę przejechania pieszych usłyszał zarzut 26-letni mężczyzna podejrzany próbę przejechania samochodem pieszych w miniony weekend w Radymnie (woj. podkarpackie) usłyszał we wtorek zarzut narażenia… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (27-07-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-07-27 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-07-27, godz. 14:30 Wielkopolskie/ Zarzuty ws. zabójstwa obywatela Ukrainy Kara dożywotniego więzienia grozi 32-letniemu Ukraińcowi, który w nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Kamionki niedaleko Poznania zabił nożem innego… » więcej 2021-07-27, godz. 14:20 KPRM: powołany zostanie Fundusz Cyberbezpieczeństwa, będzie opiewał na kwotę ok. 0,5 mld zł Powołujemy Fundusz Cyberbezpieczeństwa, będzie on opiewał na kwotę ok. pół miliarda zł. W ramach niego będziemy finansowali nowe inwestycje w zakresie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »