Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-20, 01:40 Autor: PAP

Brazylia/Anty prezydenckie manifestacje w ponad 20 miastach

Protestujący przeciwko prezydentowi Bolsonaro wyszli w sobotę na ulice w ponad dwudziestu miastach w całej Brazylii domagając się jego ustąpienia po opublikowaniu informacji, że na Covid-19 zmarło już pół miliona Brazylijczyków.

Tysiące ludzi zgromadziło się w centrum Rio de Janeiro pod hasłami „Wynoś się z Bolsonaro” i „ To rząd głodu i bezrobocia”.


Uczestnicy marszu nieśli plakaty z hasłem: „500 tysięcy zgonów. To Twoja wina”, nawiązując do Bolsonaro.


Krytycy prezydenta twierdzą, że promowanie przez niego niesprawdzonych metod leczenia, takich jak stosowanie hydroksychlorochiny, oraz nieudolna polityka antycovidowa przyczyniły się do rosnącej liczby zgonów i spóźnionej kampanii szczepionkowej, podczas której zaszczepiono dotychczas mniej niż 12 proc. populacji. W kraju, w którym mieszka około 213 milionów ludzi, dziennie odnotowuje się prawie 100 000 nowych infekcji i 2 000 zgonów.


Podobne marsze odbyły się w co najmniej 22 lub 26 stanach Brazylii, a także w Dystrykcie Federalnym Brasilia.Ich organizatorami były lewicowe partie opozycyjne, które zostały zdopingowane spadającymi notowaniami Bolsonaro w perspektywie zbliżających się w przyszłym roku wyborów prezydenckich.


„Wynoś się Bolsonaro, ludobójco”, wołali demonstranci w Rio, niektórzy z nich nosili koszulki lub maski z wizerunkiem byłego lewicowego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy, który prowadzi w niektórych prezydenckich sondażach.


W Sao Paulo protestujący wypuścili czerwone balony w hołdzie ofiarom wirusa.


W ciągu ostatniego miesiąca zwolennicy Bolsonaro częściej wychodzili na ulice, w dużej mierze dlatego, że wielu zgadza się z jego krytką restrykcji mających na celu stłumienie koronawirusa i podziela jego oburzenie, że środki blokujące zaszkodziły firmom.


„Dla lewicowców kierowanie swoich zwolenników na ulice jest sposobem na osłabienie Bolsonaro przed wyborami” – powiedział Leandro Consentino, profesor nauk politycznych na Insper, uniwersytecie w Sao Paulo.


Sobotnie marsze odbyły się tydzień po tym, jak Bolsonaro poprowadził swoich zwolenników w ogromnej paradzie motocyklowej w Sao Paulo. „Bolsonaro musi pokazać, że utrzymuje znaczące poparcie, aby przekazać mocne przesłanie tym, którzy badają działania jego rządu w Kongresie”, powiedział Consentino. (PAP)


wr/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 12:40 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej konsultuje w Warszawie projekt Strategii Demograficznej 2040 (komunikat) - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje: Szanowni Państwo, w załączeniu przesyłamy komunikat prasowy z konsultacji Strategii Demograficznej… » więcej 2021-08-03, godz. 12:40 Toruń/ Restauracja otrzymała odznakę "bezpieczne miejsce" po zaszczepieniu pracowników Właściciele toruńskiej restauracji Chleb i Wino zorganizowali akcję 'Gastronomia bezpieczna na jesień'. Zdecydowali się zaszczepić przeciw COVID-19 pracowników… » więcej 2021-08-03, godz. 12:40 Tokio/kolarstwo torowe - Duńczycy wystartują w wyścigu o złoty medal Mimo wypadku w pierwszej rundzie, duńscy kolarze torowi wystartują w środę w olimpijskim finale wyścigu na 4 km na dochodzenie. Ich przeciwnikami będą Włosi… » więcej 2021-08-03, godz. 12:40 Tokio/lekkoatletyka - Czykier w półfinale biegu na 110 m ppł Damian Czykier (Podlasie Białystok) wynikiem 13,61 awansował do półfinału biegu na 110 m ppł w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polak w swojej serii eliminacyjnej… » więcej 2021-08-03, godz. 12:40 Magdalena Lamparska zdradziła, jak się pracuje na planie ekranizacji powieści Blanki Lipińskiej Odtwórczyni roli Olgi właśnie zakończyła zdjęcia do ekranizacji kolejnych dwóch powieści Blanki Lipińskiej „Ten dzień” i „Kolejne 365 dni”. Aktorka… » więcej 2021-08-03, godz. 12:30 Pierwszy klient zakończył Program Ulga od Długu (MediaRoom) Choroba, utrata pracy to najczęstsze powody braku możliwości spłaty długów. Tak też było w przypadku pani Sandry, klientki Programu Ulga od Długu. Dzięki… » więcej 2021-08-03, godz. 12:30 Grodzki: senatorowie przygotują projekt inicjatywy legislacyjnej likwidujący Izbę Dyscyplinarną SN Senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrz.) w porozumieniu z innymi senatorami i ze mną przygotuje projekt inicjatywy legislacyjnej likwidujący Izbę Dyscyplinarną… » więcej 2021-08-03, godz. 12:30 Arolsen Archives rozpoczynają projekt documentED Arolsen Archives rozpoczynają projekt documentED, który oferuje pakiety edukacyjne do przygotowania i pilotowania wycieczek po miejscach pamięci w 13 byłych… » więcej 2021-08-03, godz. 12:30 Zmarł adwokat Jacek Kondracki W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł uznany adwokat Jacek Kondracki - o czym poinformowała Naczelna Rada Adwokacka. Prawnik miał 78 lat. W ubiegłym roku… » więcej 2021-08-03, godz. 12:30 Senacka komisja przyjęła poprawki do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych We wtorek senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przyjęła kilka poprawek do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Większość z nich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »