Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 23:40 Autor: PAP

USA/ Biden nominował ambasadorów m.in. do NATO i Izraela

Biały Dom ogłosił we wtorek nazwiska dziewięciu nowych osób nominowanych przez prezydenta na stanowisko ambasadorów. Szefem misji przy NATO ma być Julie Smith z think tanku German Marshall Fund, a do Jerozolimy pojechać ma wiceszef banku Morgan Stanley Thomas Nides.

Większość z ogłoszonych we wtorek nominacji to nominacje polityczne, które zwykle przypadają osobom zasłużonym w kampanii wyborczej lub bliskim doradcom prezydenta.


Takim jest wybrany przez prezydenta Bidena Thomas Nides, wiceprezes i dyrektor zarządzający banku Morgan Stanley, który jednak w przeszłości pełnił wiele ról w administracji rządowej, w tym w resorcie dyplomacji.


Julie Smith z think tanku German Marshall Fund, która ma pokierować misją USA przy NATO, to z kolei jedna z bliższych współpracowniczek Bidena w kwestii polityki zagranicznej. Była m.in. jego doradczynią ds. bezpieczeństwa narodowego kiedy sprawował funkcję wiceprezydenta, a podczas kampanii była w nieformalnym zespole jego doradców od polityki zagranicznej. W wypowiedzi dla PAP w ubiegłym roku zapowiadała, że polityka Bidena będzie kładła nacisk na odbudowę sojuszów i będzie stanowcza wobec Rosji.


Wśród innych zgłoszonych we wtorek nominacji jest też były senator i minister ds. zasobów wewnętrznych Ken Salazar, który ma objąć placówkę w Meksyku. Salazar był jednym z pierwszych Latynosów wybranych do amerykańskiego Senatu.


Ponadto placówki w Sri Lance, Gambii, Gwinei i Paragwaju obejmą zawodowi dyplomaci, odpowiednio Julie Chung, Sharon Cromer, Troy Fitrell i Marc Ostfield, zaś tę w Kostaryce profesor psychiatrii Cynthia Ann Telles. Z kolei przedstawicielem przy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ma być słynny pilot C.B. "Sully" Sullenberger, znany z awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego na rzece Hudson.


Wszyscy muszą zostać zatwierdzeni przez Senat.


Jest to dopiero druga duża "partia" nominacji ambasadorskich Białego Domu. Wciąż nieobsadzonych pozostaje wiele ważnych stanowisk, w tym ambasadora w Warszawie. Według doniesień mediów - to samo wynika również z informacji PAP - faworytem jest Mark Brzezinski, syn Zbigniewa Brzezińskiego i m.in. były ambasador USA w Szwecji. Brzezinski od dawna jest aktywny na polu stosunków polsko-amerykańskich; był też aktywny w kampanii wyborczej Bidena.


Z informacji PAP wynika również, że przymierzany wcześniej do roli ambasadora w Warszawie Mike Carpenter - mający polskie korzenie wieloletni doradca Bidena ma objąć z kolei posadę ambasadora przy OBWE.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/wr/


Kraj i świat

2021-08-06, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Tomala wychodził czwarte złoto i 11. medal dla Polski (krótka3) Dawid Tomala został w Sapporo mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. To jedenasty medal, a czwarty złoty wywalczony przez polskich sportowców w… » więcej 2021-08-06, godz. 02:50 Tokio/lekkoatletyka - Tomala jak Korzeniowski i... Fortuna (krótka2) Dawid Tomala zostając w Sapporo mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km nawiązał do sukcesów Roberta Korzeniowskiego i Wojciecha Fortuny. » więcej 2021-08-06, godz. 02:40 Tokio/lekkoatletyka - Dawid Tomala mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km (krótka) Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Polak pokonał dystans w 3.50,08. Srebro zdobył Niemiec Jonathan Hilbert, a brąz Kanadyjczyk… » więcej 2021-08-06, godz. 02:20 Japonia/ MKOl odebrał akredytacje osobom wywierającym naciski na Cimanouską Międzynarodowy Komitet Olimpijski cofnął akredytacje i nakazał opuszczenie wioski olimpijskiej dwóm osobom z białoruskiej reprezentacji, które wywierały… » więcej 2021-08-06, godz. 02:10 Tokio - 6 sierpnia (program) Program wydarzeń olimpijskich 6 sierpnia - piątek (godziny wg czasu polskiego): 23 finały----------BOKS 8.05: 91 kg mężczyzn HOKEJ NA TRAWIEkobiety 3.30:… » więcej 2021-08-06, godz. 01:40 Tokio - 6 sierpnia (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 6 sierpnia, piątek (godziny wg czasu polskiego): KAJAKARSTWO 2.44: C-1 1000 m mężczyzn, eliminacje… » więcej 2021-08-06, godz. 01:40 Tokio - 5 sierpnia (program) Program wydarzeń olimpijskich 5 sierpnia - czwartek (godziny wg czasu polskiego): 27 finałów----------BOKS 8.35: 57 kg mężczyznDESKOROLKA 5.30: park mężczyznHOKEJ… » więcej 2021-08-06, godz. 01:40 USA/ Akcja ratunkowa po zaginięciu samolotu wycieczkowego na Alasce Trwają poszukiwania samolotu turystycznego, który zaginął w pobliżu miasta Ketchikan na wyspie Revillagigedo na Alasce - podała w czwartek amerykańska straż… » więcej 2021-08-06, godz. 00:50 USA/ Biden uhonorował policjantów broniących Kapitolu 6 stycznia Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek ustawę przyznającą Złote Medale Kongresu policji Kapitolu (USCP) oraz waszyngtońskiej policji (MPD) za obronę… » więcej 2021-08-06, godz. 00:20 Szczecin/ Przyznano Fryderyki 2021 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu Krzysztof Zalewski, Mata i Sanah znaleźli się wśród laureatów tegorocznych nagród Akademii Fonograficznej. Artyści odebrali statuetki Fryderyków podczas… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »