Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 08:40 Autor: PAP

Prokurator MTK chce pełnego śledztwa ws. zabójstw w czasie wojny narkotykowej na Filipinach

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) zwróciła się w poniedziałek do Trybunału o upoważnienie do wszczęcia pełnego śledztwa ws. zabójstw w czasie wojny narkotykowej na Filipinach, twierdząc, że mogło dojść do popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte oświadczył, że nie będzie współpracował w śledztwie MTK - poinformował we wtorek jego rzecznik. "Nie będziemy współpracować, ponieważ nie jesteśmy już członkiem (Filipiny wycofały się z traktatu założycielskiego MTK-PAP)" - powiedział Harry Roque.


Według danych rządu Filipin od czasu objęcia urzędu przez Duterte w 2016 roku do końca kwietnia br. filipińskie siły bezpieczeństwa zabiły w tajnych operacjach 6117 dilerów narkotykowych.


Organizacje obrony praw człowieka twierdzą, że władze dokonały egzekucji podejrzanych o handel narkotykami na miejscu schwytania, bez procesu, a policja twierdzi, że "dilerzy narkotykowi brutalnie się bronili".


"Ogłaszam, że wstępne badanie sytuacji w Republice Filipin zostało zakończone i że zwróciłam się do Trybunału o upoważnienie do kontynuowania (formalnego dochodzenia)" - powiedziała w oświadczeniu główna prokurator MTK Fatou Bensouda.


Kończąc wstępne śledztwo w grudniu ub.r., Bensouda powiedziała, że istnieją "uzasadnione podstawy", by sądzić, że w latach 2016-2019 podczas krwawej rozprawy Duterte z narkotykami, której bilans ofiar śmiertelnych wywołał międzynarodowe oburzenie, "zostały popełnione zbrodnie przeciwko ludzkości polegające na morderstwach, torturach (...) i innym nieludzkim traktowaniu".


W przemówieniu nagranym w tym tygodniu, zanim pojawiła się informacja o wniosku Bensoudy, Duterte wezwał organizacje praw człowieka, aby przyjrzały się bliżej jego wojnie z narkotykami. "Zauważylibyście, że naprawdę są osoby, które umierają prawie codziennie, ponieważ walczyły (z policją)" – powiedział. I ostrzegł handlarzy narkotyków: "Nie niszczcie kraju. Ja was zabiję".


Filipińskie ministerstwo sprawiedliwości odmówiło komentarza na temat komunikatu MTK w Hadze.


Zgodnie z traktatem założycielskim MTK (Statutem Rzymskim z 1998 r.) prokurator musi zwrócić się do sędziów o pozwolenie na wszczęcie oficjalnego śledztwa w sprawie domniemanych przestępstw. Sędziowie trybunału mają do czterech miesięcy na wydanie decyzji w sprawie takiego wniosku.


W marcu 2018 roku Duterte anulował członkostwo Filipin w traktacie założycielskim MTK zaledwie kilka tygodni po ogłoszeniu przez prokurator Bensoudę informacji, że wstępne dochodzenie jest w toku. Stwierdził, że MTK jest do niego uprzedzony. Zgodnie z mechanizmem wycofania się z MTK trybunał zachowuje jurysdykcję nad zbrodniami popełnionymi w okresie członkostwa danego państwa, w tym przypadku między 2016 a 2019 rokiem, kiedy wycofanie się Filipin stało się oficjalne. (PAP)


cyk/ tebe/


Kraj i świat

2021-07-28, godz. 02:00 Tokio/wioślarstwo - czwórka bez sternika wygrała finał B Startujący w wioślarskiej czwórce bez sternika Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski wygrali finał B i zajęli siódme… » więcej 2021-07-28, godz. 01:40 Tokio - 28 lipca (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 28 lipca, środa (godziny wg czasu polskiego): BOKS 5.18: 75 kg kobiet, 1/8 finału - Elżbieta Wójcik… » więcej 2021-07-28, godz. 01:40 Tokio - 28 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 28 lipca - środa (godziny wg czasu polskiego): 25 finałów----------GIMNASTYKA SPORTOWA 12.15, wielobój indywidualnie mężczyznJEŹDZIECTWO… » więcej 2021-07-28, godz. 01:20 USA/ Z 50 tys. złapanych nielegalnych imigrantów tylko 13 proc. zgłosiło się do urzędu imigracyjnego Około 50 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli południową granicę USA, zostało zwolnionych bez wyznaczenia terminu rozprawy sądowej. Mimo nakazu… » więcej 2021-07-28, godz. 00:40 W. Brytania/ Minister: odmawiający szczepień nie będą mogli wejść do niektórych miejsc Osoby, które odmawiają przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19, są samolubne i narażają życie innych na ryzyko - powiedział we wtorek brytyjski minister… » więcej 2021-07-28, godz. 00:00 Pomorskie/ Strażacy interweniowali 35 razy w związku z nawałnicami W związku z nawałnicami, które przechodziły po południu i wieczorem przez województwo pomorskie, strażacy interweniowali 35 razy - poinformowała Komenda… » więcej 2021-07-27, godz. 23:50 Niemcy/ Po wybuchu w Leverkusen: co najmniej dwie ofiary śmiertelne, wielu rannych Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych na skutek wybuchu i pożaru, do których doszło we wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku… » więcej 2021-07-27, godz. 23:20 Tokio/triathlon - Flora Duffy rozsławia wyspiarskie Bermudy Mistrzyni olimpijska w triathlonie Flora Duffy rozsławia małe Bermudy leżące na Oceanie Atlantyckim. Według Gracenote Sports wyspy przeszły dzięki niej… » więcej 2021-07-27, godz. 23:10 USA/ Mark Gitenstein nominowany na ambasadora przy Unii Europejskiej Biały Dom ogłosił we wtorek nominację Marka Gitensteina jako kandydata na ambasadora USA przy Unii Europejskiej. W przeszłości pełnił on funkcję ambasadora… » więcej 2021-07-27, godz. 23:00 Liga francuska - Petkovic trenerem Bordeaux Trener Vladimir Petkovic, który w tym roku doprowadził reprezentację Szwajcarii do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy, zakończył pracę z tą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »