Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:00 Autor: PAP

Mazowieckie/ Policja otrzymała dwa zawiadomienia ws. przebiegu wyborów burmistrza Drobina

W trakcie niedzielnych wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin policja otrzymała dwa zawiadomienia, dotyczące podejrzenia naruszenia ciszy wyborczej oraz łapownictwa wyborczego. Okoliczności obu zdarzeń będą wyjaśniane – poinformowała w poniedziałek policja.

"Jedno zawiadomienie dotyczy wykroczenia, mającego polegać na naruszeniu ciszy wyborczej, natomiast drugie związane jest z podejrzeniem przestępstwa łapownictwa wyborczego" – powiedziała w PAP mł. asp. Marta Lewandowska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Jak podkreśliła, w sprawie obu zawiadomień, dotyczących przebiegu wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin, z których jedno złożył przewodniczący tamtejszej Miejskiej Komisji Wyborczej, prowadzone będą dalsze czynności.


Przedterminowe wybory burmistrza Drobina zarządzono w związku ze śmiercią pełniącego to stanowisko 43-letniego Andrzeja Samoraja z PSL, który zginął w czerwcu 2020 r. w wypadku podczas prac rolniczych. Śledztwo, które w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sierpcu, zostało umorzone. Pierwsze głosowanie odbyło się we wrześniu 2020 r. Sąd uznał jednak, że wybory należy powtórzyć m.in. z uwagi na różnicę dwóch głosów, która rozstrzygała wtedy wynik.


W lutym tego roku, w wydanym zarządzeniu, wojewoda mazowiecki ogłosił, że w związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Płocku z października 2020 r. i Sądu Apelacyjnego w Łodzi ze stycznia, wyznacza datę ponownych wyborów burmistrza Drobina na 11 kwietnia. Ze względu m.in. na trwającą pandemię koronawirusa termin ten był następnie dwukrotnie zmieniany – na 9 maja, a ostatecznie na 13 czerwca.


Wybory burmistrza miasta i gminy Drobin z września 2020 r. wygrał, pełniący tam wtedy od lipca obowiązki na tym stanowisku, Grzegorz Szykulski z PiS, który zdobył 1460 głosów, pokonując tym samym Krzysztofa Wielca z PSL, który uzyskał 1458 głosów. Z kolei w trakcie ponownych wyborów, które odbyły się w niedzielę, zwyciężył Krzysztof Wielec, zdobywając 1643 głosy, natomiast Grzegorz Szykulski uzyskał 1635 głosów.(PAP)


mb/ jann/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 19:10 Watykan/ Rozpoczął się przełomowy proces w sprawie nadużyć finansowych Przed Trybunałem Watykańskim rozpoczął się we wtorek uznany za historyczny proces włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych… » więcej 2021-07-27, godz. 19:10 USA/ Kara dożywocia dla zabójcy ośmiu osób w azjatyckich salonach masażu Na karę dożywotniego więzienia bez możliwości warunkowego zwolnienia skazany został we wtorek przez sąd hrabstwa Cherokee w amerykańskim stanie Georgia… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Szef polskiego MSZ rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o NS2 i reparacjach wojennych (opis) Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywał we wtorek w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Aktualne wskaźniki giełdowe Wskaźniki giełdowe spółek notowanych na GPW » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Śląskie/ ZTM zamawia przejazdy ponad 300 autobusów w ciągu ośmiu lat Przetarg na obsługę w ciągu ośmiu lat połączeń komunikacyjnych przez ponad 300 autobusów miejskich ogłosił Zarząd Transportu Metropolitalnego - organizujący… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Małopolskie/ Marszałek Senatu podziękował zaangażowanym w walkę z pandemią w Wieliczce Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wziął we wtorek w Wieliczce udział w uroczystości, podczas której władze tego miasta złożyły podziękowania osobom niosącym… » więcej 2021-07-27, godz. 18:50 Rosja/ Była aktywistka Nawalnego nie została dopuszczona do wyborów w Petersburgu Lokalna komisja wyborcza w Petersburgu anulowała kandydaturę Iriny Fatjanowej, która zamierzała wziąć udział w wyborach do miejskiego zgromadzenia ustawodawczego… » więcej 2021-07-27, godz. 18:50 SN orzekł ws. mężczyzny, który o ustaleniu ojcostwa dowiedział się, gdy komornik przyszedł po alimenty Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek skargę nadzwyczajną odnoszącą się do wyroku, na mocy którego mężczyzna został uznany za ojca, choć nie wiedział… » więcej 2021-07-27, godz. 18:50 Bhutan/ Zaszczepiono 100 proc. dorosłej populacji kraju Bhutan zakończył kampanię szczepień przeciw Covid-19, dwie dawki preparatu otrzymała cała dorosła populacja tego kraju - poinformowała agencja EFE. » więcej 2021-07-27, godz. 18:50 W. Brytania/ Siódmy kolejny dzień ze spadkiem zakażeń, ale najwięcej zgonów od 17 marca Wtorek jest w Wielkiej Brytanii siódmym kolejnym dniem ze spadkiem liczby nowo wykrytych zakażeń koronawirusem, ale bilans zarejestrowanych w ciągu ostatniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »