Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 12:50 Autor: PAP

Premier: Polski Ład to solidność, wiarygodność i rozwój, który ma dotrzeć do każdej gminy w Polsce (opis)

Polski Ład to solidność, wiarygodność i rozwój, który ma dotrzeć do każdej gminy, każdego powiatu w Rzeczpospolitej; to jest nasza obietnica i z tej drogi nie zejdziemy - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Wikrusz w Miedznej (woj. mazowieckie) .

Premier odwiedził w poniedziałek przedsiębiorstwo wielobranżowe Wikrusz, która wytwarza m.in. beton, prefabrykaty betonowe; wykonuje także roboty ziemne i drogowe.


W trakcie wizyty, szef rządu powiedział, że do powiatu węgrowskiego tylko w ostatnich dwóch latach wpłynęło ponad 90 mln zł z programu inwestycji lokalnych i rządowego programu inwestycji drogowych. "To przykład, że w ślad za naszymi obietnicami idą konkretne środki" - zaznaczył. Jak dodał, "w tym przypadku, w przypadku całego Mazowsza wschodniego, brakowało tu takich inwestycji w drogi gminne i drogi powiatowe. To jeden z głównych kierunków, który będziemy promować w Polskim Ładzie" - oświadczył Morawiecki.


Podkreślił, że w programie Polski Ład wiele miejsca poświęcono na inwestycje lokalne i programy, których beneficjentami będą firmy takie, jak wizytowane przedsiębiorstwo.


W opinii Morawieckiego, bardzo ważną wiadomością dla całego Mazowsza jest również wynik negocjacji z Unią Europejską, dzięki którym uzyskano zgodę na włączenie "całego Mazowsza poza wielką aglomeracją warszawską, w program Polska Wschodnia". "Ta możliwość administracyjnego wydzielenia części Mazowsza spowoduje, że tutaj popłynie dużo więcej środków - dziesiątki milionów złotych - niż w poprzedniej perspektywie unijnej" - tłumaczył premier.


Jak dodał, "perspektywa unijna, Krajowy Plan Odbudowy, to jedno - to jest też część programu Polski Ład". "Polski Ład to zasadnicza propozycja zmiany dla Polski powiatowej, Polski gminnej" - wskazał. Wyraził zadowolenie z tego, że "ruszają programy, na które czekano od kilkudziesięciu lat", wymieniając m.in. program skanalizowania tej części Polski, która do tej pory nie była objęta infrastrukturą kanalizacyjną.


"Polski Ład - to jest solidność wykonania" - powiedział Morawiecki, jako przykład podając inwestycje drogowe. "Dzisiaj polskie wykonanie, to solidne wykonanie" - dodał.


Przypomniał, że kilka dni temu miał spotkanie z przedsiębiorcami niemieckimi i "bardzo wielu" przedsiębiorców niemieckich nie mogło się nachwalić tego, jak rozwija się gospodarka polska. "Z ich ust wielokrotnie usłyszałem, że polska gospodarka to solidność, to solidne wykonanie i wysoka jakość. I to jest piękne, że firmy, takie, jak ta (...) w powiecie węgrowskim, mogą zatrudniać nowych pracowników, że przechowały zatrudnienie przez trudny rok i miesiące pandemii" - tłumaczył szef rządu.


Zaznaczył jednak, że "pandemia nie jest jeszcze do końca zwalczona od strony epidemicznej - tu musimy zachować czujność".


"Ale ze strony gospodarczej, mogę jednoznacznie powiedzieć - przechowaliśmy wartość takich firm, jak ta. I przede wszystkim miliony miejsc pracy. I dzisiaj Polska jest gotowa do skoku gospodarczego. Polska ma środki, fundusze, swoje własne budżetowe fundusze" - wskazał premier.


Zaznaczył, że drogi w powiecie węgrowskim, czy program budowy instytucji lokalnych, odbywa się z funduszy budżetu krajowego.


"I dzięki temu, że te środki są, że udało się uszczelnić system finansowy w Ministerstwie Finansów, rozwój w najbliższych latach związany z Polskim Ładem, będzie rozwojem bardzo szerokim, w bardzo, bardzo wielu wymiarach"- zapewnił szef rządu.


Zdaniem premiera, "to jest dobra wiadomość przede wszystkim dla polskich pracowników, czyli dla polskich obywateli, bo w ślad za tym będą rosły wynagrodzenia i będą rosły kwalifikacje polskich pracowników i Polska będzie rozwijała się dużo bardziej równomiernie niż przez pierwsze 25 lat procesu transformacji"- wyjaśnił Morawiecki.


"Polski Ład to solidność, wiarygodność, rozwój, który ma dotrzeć do każdej gminy, każdego powiatu w Rzeczpospolitej. To jest nasza obietnica i z tej drogi nie zejdziemy"- zapewnił szef rządu.


Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 mkw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.(PAP)


autorka: Aneta Oksiuta


aop/ mfr/ drag/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 21:20 Warszawa/ Jacek Wachowicz na razie nie będzie wiceburmistrzem Pragi-Północ Zarządzenie w sprawie wstrzymania wykonania uchwały Rady Dzielnicy Praga-Północ dotyczącej wyboru Jacka Wachowicza na stanowisko wiceburmistrza dzielnicy… » więcej 2021-07-27, godz. 21:20 Francja/ Napad na sklep jubilerski w Paryżu, skradziono towar wartości 2-3 mln euro Towar o wartości 2-3 milionów euro stał się łupem złodzieja, który z bronią w ręku napadł we wtorek na sklep jubilerski Chaumet w pobliżu Pól Elizejskich… » więcej 2021-07-27, godz. 21:20 Tokio/deskorolka - 13-letnia Nishiya olimpijskie złoto będzie świętować japońskim barbecue 13-letnia Japonka Momiji Nishiya złoty medal olimpijski wywalczony w Tokio w rywalizacji street na deskorolce, dyscyplinie debiutującej na igrzyskach, zamierza… » więcej 2021-07-27, godz. 21:10 Dziś (środa, 28 lipca) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie… » więcej 2021-07-27, godz. 21:10 Piłkarska LM - wyniki Piłkarze Legii Warszawa pokonali na wyjeździe Florę Tallinn 1:0 i po zwycięstwie przed tygodniem w Polsce 2:1 przypieczętowali awans do 3. rundy eliminacji… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Tokio/taekwondo - trener Kowalczuk: liczyliśmy na medal, ale to był udany występ Trener Waldemar Łakomy przyznał, że sztab szkoleniowy polskich taekwondzistek liczył, iż Aleksandra Kowalczuk zdobędzie w Tokio medal olimpijski. 'Ale jej… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Wielkopolskie/ W piątek zaczną działać punkty szczepień w urzędzie wojewódzkim i w jego delegaturach W piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu i w jego delegaturach w Kaliszu, Koninie, Lesznie i w Pile chętni będą mogli zaszczepić się przeciw… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Premier w środę porozmawia z częścią ministrów o projektach ustaw realizujących Polski Ład W środę premier Mateusz Morawiecki ma zaplanowane rozmowy m.in. z ministrami: zdrowia, infrastruktury, finansów i rodziny - dowiedziała się PAP ze źródeł… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Łódzkie/Sejmik wojewódzki przyznał pomoc dla gmin poszkodowanych w nawałnicy Sejmik województwa łódzkiego na nadzwyczajnej sesji we wtorek przyznał po 100 tys. zł na usuwanie skutków klęski żywiołowej dla gmin Bielawy, Zduny i… » więcej 2021-07-27, godz. 20:50 Posłanki PO: 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów i wdowców Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego współmałżonka; to jedna z propozycji PO dotyczących zmian w systemie emerytalnym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »