Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-13, 09:50 Autor: PAP

Powiększono najstarszy wielkopolski rezerwat przyrody

Z ponad 220 ha do 500 ha powiększony został Czeszewski Las – najstarszy wielkopolski rezerwat przyrody. Nowa granica rezerwatu uwzględnia ochronę naturalnego kompleksu lasów i starorzeczy na terenie zalewowym Warty.

Jak poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) Małgorzata Krokowska-Paluszak, Czeszewski Las stanowi największy i najlepiej zachowany kompleks lasów łęgowych w regionie oraz - prawdopodobnie - w Europie. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie kompleksu naturalnego lasów i starorzeczy na terenie zalewowym Warty wraz z ich typową dla lasów łęgowych florą i fauną.


Podała, że w granicach powiększonego rezerwatu przyrody zinwentaryzowano 331 ha siedlisk przyrodniczych stanowiących przedmioty ochrony w obszarze Natura 2000 Lasy Żerkowsko-Czeszewskie, co stanowi ponad 90 proc. całkowitej powierzchni, o którą powiększony zostaje rezerwat przyrody.


"Pozytywna współpraca pomiędzy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz zarządcami terenu – Nadleśnictwem Jarocin oraz PGW Wody Polskie doprowadziła do wypracowania nowej granicy rezerwatu, uwzględniającej ochronę naturalnego kompleksu lasów i starorzeczy na terenie zalewowym Warty" - poinformowała.


Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarocin Janusz Gogołkiewicz wyjaśnił, że tereny w dolinie Warty pomiędzy Orzechowem a Czeszewem, tzw. Uroczysko Czeszewo, posiadają wysokie walory geobotaniczne.


"Do najcenniejszych elementów flory naczyniowej należą: gnieźnik leśny, gęsiówka Gerarda, fiołek mokradłowy i starzec bagienny. Lasy, w przeważającej większości łęgi wiązowo-jesionowe oraz grądy środkowoeuropejskie, charakteryzują się względnie wysokim stopniem naturalności, o czym świadczy m.in. występowanie licznych epifitów, po części uznawanych za tzw. relikty lasów pierwotnych" – powiedział.


Ze względu na ścisłą zależność szaty roślinnej Uroczyska Czeszewo od wód, do powiększonego rezerwatu włączono także ujściowy odcinek Lutyni o długości 3,3 km, wzdłuż którego występują łęgi wiązowo-jesionowe z ponad stuletnimi drzewostanami z dębem szypułkowym i jesionem wyniosłym.


Rzeczniczka RDLP podała, że stare, naturalne lasy Uroczyska Czeszewo charakteryzują się występowaniem szeregu rzadkich gatunków entomofauny, w tym w szczególności zagrożonych gatunków z grupy chrząszczy, co stawia rezerwat przyrody Czeszewski Las w pierwszej dziesiątce najzasobniejszych w te gatunki obiektów małopowierzchniowych w Polsce. W granicach rezerwatu przyrody znajdują się bardzo liczne stanowiska kozioroga dębosza, pachnicy dębowej oraz ciołka matowego.


Wysoką wartość przyrodniczą potwierdzają także badania nad awifauną tego terenu. Na terenie rezerwatu odnotowuje się najwyższe w kraju zagęszczenie dzięcioła średniego.


Rezerwat o dzisiejszej nazwie Czeszewski Las powstał w 2004 roku. Jego historia sięga jednak początku XX wieku.


"To tutaj w 1907 roku staraniem Franciszka Pfuhla został utworzony pierwszy w Wielkopolsce rezerwat przyrody. Obejmował on jedynie 0,75 ha i po zakończeniu I wojny światowej został przetrzebiony. Był jednak świadectwem faktu, że ochrona przyrody nie była obca leśnikom już na początku ubiegłego stulecia" – podała rzeczniczka RDLP. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ dki/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 16:00 Turcja/ Media: kolejny rok z rzędu jesteśmy krajem z największą liczbą uchodźców Kolejny rok z rzędu Turcja jest krajem, w którym żyje największa liczba uchodźców na świecie - wynika z raportu ONZ, omawianego w środę przez turecki… » więcej 2024-05-08, godz. 16:00 Zespół Blur zapowiada swój film dokumentalny. Do sieci trafił oficjalny zwiastun Ubiegły rok był prawdziwym zaskoczeniem dla fanów brytyjskiego zespołu Blur. Po ośmioletniej przerwie Damon Albarn, Graham Coxon, Alex James i Dave Rowntree… » więcej 2024-05-08, godz. 16:00 Szwecja/ Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg skazana za blokadę wejścia do parlamentu Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została skazana w środę przez sąd w Sztokholmie na karę grzywny za dwukrotną (12 i 14 marca) blokadę wraz z innymi… » więcej 2024-05-08, godz. 16:00 Wrocław/ W Ossolineum odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Hłasce Tablicę poświęconą pisarzowi Markowi Hłasce odsłonięto w środę w Zakładzie Narodowym im. Ossoliński we Wrocławiu. Z okazji Roku Hłaski Ossolineum… » więcej 2024-05-08, godz. 16:00 Białystok/ Prokuratura chce od półtora roku do siedmiu lat więzienia dla pseudokibiców Od półtora roku do siedmiu lat więzienia chce prokuratura w procesie kilkudziesięciu osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich… » więcej 2024-05-08, godz. 16:00 Ukraina/ Rada Najwyższa zezwoliła na mobilizację niektórych kategorii więźniów Rada Najwyższa, parlament Ukrainy, przyjęła w środę ustawę zezwalającą na uwolnienie niektórych kategorii więźniów, by mogli podjąć służbę wojskową… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Rzecznik MSZ: w razie potrzeby powstanie więcej komisji wyborczych poza granicami kraju Rzecznik MSZ Paweł Wroński zapewnił, że w razie potrzeby, poza granicami Polski, powstanie więcej obwodowych komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Niemcy/ CDU zrywa z Merkel i szykuje się do powrotu do władzy (analiza) CDU chce w przyszłym roku odzyskać władzę w Niemczech. W nowym programie partia zrywa z polityką Angeli Merkel, co ma zapewnić niemieckim chadekom bardziej… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Na maturze z matematyki na poziomie podstawowym m.in. działania na liczbach rzeczywistych i funkcje (opis) Maturzyści piszący w środę egzamin z matematyki na poziomie podstawowym w nowej formule musieli wykazać się m.in. umiejętnością działań na liczbach… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Turniej WTA w Rzymie - Amerykanka Pera rywalką Świątek w drugiej rundzie Bernarda Pera będzie rywalką liderki światowego rankingu Igi Świątek w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 w Rzymie. Amerykanka pokonała w środę swoją rodaczkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »