Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-26, 20:00 Autor: PAP

Niemcy/ Sondaż: postawy Niemców i Polaków w sprawach zasadniczych są zaskakująco podobne

57 proc. Niemców i 65 proc. Polaków ocenia stosunki polsko-niemieckie jako bardzo dobre lub raczej dobre - wynika z Według sondażu Barometru Polska-Niemcy. Mieszkańcy obu krajów w podobny sposób postrzegają również kryzysy międzynarodowe, a nawet... Bundeswehrę.

"Niedawno ledwie zauważony przez niemiecką opinię publiczną, bezpośredni wschodni sąsiad Niemiec stał się trzecim największym eksporterem do Niemiec, wyprzedzając USA. W 2020 roku Polska wyeksportowała do Niemiec towary i usługi o wartości 58,1 mld euro. Obroty handlowe między obu krajami wyniosły 122,9 mld euro i stale rosną" - pisze dziennik "Die Welt", który jako pierwszy poznał wyniki Barometru Polsko-Niemieckiego, reprezentatywnego badania postaw w Niemczech i w Polsce.


Znaczenie polsko-niemieckich stosunków gospodarczych jest z pewnością dostrzegane przez mieszkańców obu krajów. 57 procent Niemców i 65 procent Polaków ocenia stosunki polsko-niemieckie jako bardzo dobre lub raczej dobre. Około połowa z nich upatruje przyczyny we wspólnych interesach gospodarczych.


"Ale gospodarka to bynajmniej nie wszystko" - podkreśla dziennik. "Niemcy i Polacy w podobny sposób postrzegają kryzysy międzynarodowe. Badanie, które w tym roku koncentruje się na ocenie sytuacji międzynarodowej, pokazuje, że mieszkańcy obu krajów krytycznie oceniają np. rolę Rosji i Chin. Jednocześnie są one zasadniczo prounijne" - pisze.


Niemcy i Polacy są nawet zgodni w kwestii niemieckiej armii: 48 proc. Polaków i 51 proc. Niemców jest przekonanych, że zwiększenie niemieckich wydatków na obronność zwiększyłoby bezpieczeństwo Polski. "Jest to spory znak zaufania, bo przecież zbrodnie popełnione przez Niemców na Polakach w czasie II wojny światowej są wciąż bardzo obecne w polskiej świadomości" - pisze gazeta.


"Czasami trochę umyka, jak ścisła jest współpraca polsko-niemiecka, jak dobre są relacje międzyludzkie" - mówi "Die Welt" Agnieszka Lada, współautorka badania, które zostało przeprowadzone m.in. przez Niemiecki Instytut Polski w Darmstadt i Instytut Spraw Publicznych w Warszawie. "Odbiór społeczny koncentruje się zazwyczaj na sporach między rządami obu krajów" - wyjaśnia. Ale to nie oddaje sprawiedliwości związkom między państwami - podkreśla gazeta.


"Fakt, że oba społeczeństwa wydają się również podobnie zapatrywać na wzajemne stosunki i na sytuację na świecie, dowodzi, że Polska w naturalny sposób ma potencjał, aby stać się jednym z najważniejszych partnerów Niemiec w polityce zagranicznej" - pisze "Die Welt".


Większość ludzi w Polsce i Niemczech jest przekonanych, że Rosja odpowiada za kryzysy międzynarodowe lub je podsyca - 76 proc. Polaków i 62 proc. Niemców uważa, że Rosja przyczynia się do zaostrzania konfliktów na świecie.


Podobieństwa w ocenie sytuacji międzynarodowej są przytłaczające, ale istnieją też zdecydowane różnice. Na przykład Polacy są bardziej zainteresowani europejskim bezpieczeństwem energetycznym, a Niemcy polityką migracyjną i azylową.


Warto też wspomnieć o postrzeganiu Rosji czy Chin. Więcej Niemców niż Polaków (58 do 49 procent) uważa, że Pekin podsyca światowe konflikty. Niemcy i Polacy mają raczej pozytywny pogląd na rolę UE i USA, przy czym Polska zasadniczo przychylniej patrzy na Waszyngton. Tylko około jedna trzecia Polaków pozytywnie ocenia wybór Joe Bidena na prezydenta USA, w porównaniu z dwiema trzecimi Niemców.


"Zasadniczo jednak stosunki polsko-niemieckie są dobre, a postawy Niemców i Polaków w sprawach zasadniczych wykazują zaskakujące podobieństwo. Pozostaje tylko, aby dostrzegli to politycy zarówno w Niemczech, jak i w Polsce" - konkluduje "Die Welt".(PAP)


bml/ akl/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 13:10 Sejm/ Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe skierowany do komisji Projekt ustawy umożliwiający przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS, czyli wprowadzający tzw. wakacje składkowe, został w piątek, po… » więcej 2024-04-12, godz. 13:10 Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej Plenerowa wystawa w Warszawie… Do 2 czerwca 2024 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie 11 fotografów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej prezentuje swoje prace, obrazujące… » więcej 2024-04-12, godz. 13:10 Piłkarski weekend w Europie - Bayer może zdobyć tytuł, Lewandowski pauzuje (zapowiedź) Piłkarze Bayeru Leverkusen już w ten weekend mogą wywalczyć - po raz pierwszy w historii - mistrzostwo Niemiec. W Hiszpanii Barcelona zagra w sobotni wieczór… » więcej 2024-04-12, godz. 13:10 Mazowieckie/ Nieznana substancja w szkole w Przasnyszu; wielu poszkodowanych W Zespole Szkół Powiatowych przy ul. Sadowej w Przasnyszu (woj. mazowieckie) rozpylono nieznaną substancję. Poszkodowane zostały 22 osoby, z czego sześć… » więcej 2024-04-12, godz. 13:00 Norwegia/ Minister zdrowia podała się do dymisji, udowodniono jej plagiat Norweska minister zdrowia i opieki Ingvild Kjerkol z Partii Pracy podała się w piątek do dymisji po decyzji komisji uniwersyteckiej, unieważniającej jej pracę… » więcej 2024-04-12, godz. 13:00 Premier Grecji: musimy bronić naszych granic (krótka3) Musimy bronić naszych granic; to my, jako państwa suwerenne, musimy zdecydować, kto ma przybywać do naszego kraju, a nie paserzy - powiedział szef greckiego… » więcej 2024-04-12, godz. 13:00 MON: gen. Karol Dymanowski I zastępcą Szefa Sztabu Generalnego WP Szef MON wyznaczył gen. Karola Dymanowskiego na I zastępcę Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - poinformował resort obrony. » więcej 2024-04-12, godz. 13:00 Lubuskie/ Pożar Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim Płonie dach Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Z ogniem walczy 12 jednostek straży pożarnej. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana… » więcej 2024-04-12, godz. 12:50 Leszczyna: szczepienia HPV w szkołach chcemy organizować w soboty lub po obiedzie Szefowa MZ Izabela Leszczyna przypomniała w piątek, że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie… » więcej 2024-04-12, godz. 12:50 PiS: ambasador Izraela powinien być odesłany; KO apeluje o bezstronne zbadanie sprawy śmierci polskiego wolontariusza… PiS uważa, że za późno wezwano ambasadora Izraela do MSZ oraz że za swe wypowiedzi powinien być on odesłany do Izraela - mówił w Sejmie poseł PIS Arkadiusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »