Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-26, 20:00 Autor: PAP

Niemcy/ Sondaż: postawy Niemców i Polaków w sprawach zasadniczych są zaskakująco podobne

57 proc. Niemców i 65 proc. Polaków ocenia stosunki polsko-niemieckie jako bardzo dobre lub raczej dobre - wynika z Według sondażu Barometru Polska-Niemcy. Mieszkańcy obu krajów w podobny sposób postrzegają również kryzysy międzynarodowe, a nawet... Bundeswehrę.

"Niedawno ledwie zauważony przez niemiecką opinię publiczną, bezpośredni wschodni sąsiad Niemiec stał się trzecim największym eksporterem do Niemiec, wyprzedzając USA. W 2020 roku Polska wyeksportowała do Niemiec towary i usługi o wartości 58,1 mld euro. Obroty handlowe między obu krajami wyniosły 122,9 mld euro i stale rosną" - pisze dziennik "Die Welt", który jako pierwszy poznał wyniki Barometru Polsko-Niemieckiego, reprezentatywnego badania postaw w Niemczech i w Polsce.


Znaczenie polsko-niemieckich stosunków gospodarczych jest z pewnością dostrzegane przez mieszkańców obu krajów. 57 procent Niemców i 65 procent Polaków ocenia stosunki polsko-niemieckie jako bardzo dobre lub raczej dobre. Około połowa z nich upatruje przyczyny we wspólnych interesach gospodarczych.


"Ale gospodarka to bynajmniej nie wszystko" - podkreśla dziennik. "Niemcy i Polacy w podobny sposób postrzegają kryzysy międzynarodowe. Badanie, które w tym roku koncentruje się na ocenie sytuacji międzynarodowej, pokazuje, że mieszkańcy obu krajów krytycznie oceniają np. rolę Rosji i Chin. Jednocześnie są one zasadniczo prounijne" - pisze.


Niemcy i Polacy są nawet zgodni w kwestii niemieckiej armii: 48 proc. Polaków i 51 proc. Niemców jest przekonanych, że zwiększenie niemieckich wydatków na obronność zwiększyłoby bezpieczeństwo Polski. "Jest to spory znak zaufania, bo przecież zbrodnie popełnione przez Niemców na Polakach w czasie II wojny światowej są wciąż bardzo obecne w polskiej świadomości" - pisze gazeta.


"Czasami trochę umyka, jak ścisła jest współpraca polsko-niemiecka, jak dobre są relacje międzyludzkie" - mówi "Die Welt" Agnieszka Lada, współautorka badania, które zostało przeprowadzone m.in. przez Niemiecki Instytut Polski w Darmstadt i Instytut Spraw Publicznych w Warszawie. "Odbiór społeczny koncentruje się zazwyczaj na sporach między rządami obu krajów" - wyjaśnia. Ale to nie oddaje sprawiedliwości związkom między państwami - podkreśla gazeta.


"Fakt, że oba społeczeństwa wydają się również podobnie zapatrywać na wzajemne stosunki i na sytuację na świecie, dowodzi, że Polska w naturalny sposób ma potencjał, aby stać się jednym z najważniejszych partnerów Niemiec w polityce zagranicznej" - pisze "Die Welt".


Większość ludzi w Polsce i Niemczech jest przekonanych, że Rosja odpowiada za kryzysy międzynarodowe lub je podsyca - 76 proc. Polaków i 62 proc. Niemców uważa, że Rosja przyczynia się do zaostrzania konfliktów na świecie.


Podobieństwa w ocenie sytuacji międzynarodowej są przytłaczające, ale istnieją też zdecydowane różnice. Na przykład Polacy są bardziej zainteresowani europejskim bezpieczeństwem energetycznym, a Niemcy polityką migracyjną i azylową.


Warto też wspomnieć o postrzeganiu Rosji czy Chin. Więcej Niemców niż Polaków (58 do 49 procent) uważa, że Pekin podsyca światowe konflikty. Niemcy i Polacy mają raczej pozytywny pogląd na rolę UE i USA, przy czym Polska zasadniczo przychylniej patrzy na Waszyngton. Tylko około jedna trzecia Polaków pozytywnie ocenia wybór Joe Bidena na prezydenta USA, w porównaniu z dwiema trzecimi Niemców.


"Zasadniczo jednak stosunki polsko-niemieckie są dobre, a postawy Niemców i Polaków w sprawach zasadniczych wykazują zaskakujące podobieństwo. Pozostaje tylko, aby dostrzegli to politycy zarówno w Niemczech, jak i w Polsce" - konkluduje "Die Welt".(PAP)


bml/ akl/


Kraj i świat

2021-06-15, godz. 08:40 Większe wydatki konsumentów podczas pandemii utrzymały wzrosty w branży produkcji AGD (MediaRoom) Pandemia COVID-19 nie zaburzyła rozwoju firm produkujących sprzęt AGD i komponenty. Branżę uratowały większe zakupy konsumentów, które wynikały z przesunięcia… » więcej 2021-06-15, godz. 08:40 ME 2021 - Cristiano Ronaldo przed szansą na kolejne rekordy Portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo, który w lutym skończył 36 lat, zrobił już wiele w swojej karierze, aby zapisać się w historii futbolu. W trwających… » więcej 2021-06-15, godz. 08:40 Prokurator MTK chce pełnego śledztwa ws. zabójstw w czasie wojny narkotykowej na Filipinach Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) zwróciła się w poniedziałek do Trybunału o upoważnienie do wszczęcia pełnego śledztwa ws. zabójstw… » więcej 2021-06-15, godz. 08:40 Tomczyk: Tusk myśli o tym, żeby zaangażować się bardziej w polską politykę i w PO Donald Tusk myśli o tym, żeby zaangażować się bardziej w polską politykę i w Platformę Obywatelską - powiedział we wtorek szef klubu KO Cezary Tomczyk… » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 Ukraina/ Szef MSZ: w przypadku zakończenia Nord Stream 2 chcielibyśmy gwarancji bezpieczeństwa Jeśli dojdzie do zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2, Ukraina chciałaby gwarancji dla swojego bezpieczeństwa, np. w postaci wycofania rosyjskich wojsk… » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 Zielona Góra/ Premiera książki „Atelier fotograficzne w dawnej Zielone Górze” W czwartek, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się premiera książki pt. „Atelier fotograficzne w dawnej Zielone Górze (Grünberg in Schlesien)”… » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 Soloch: spotkanie Duda-Biden wpisuje się w to, czego oczekiwaliśmy od nowej administracji amerykańskiej Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem wpisuje się w to, czego oczekiwaliśmy od nowej administracji amerykańskiej, czyli wysłania… » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 Giełdy w Azji: Nikkei 225 zyskał 0,96 proc., w Chinach SCI niżej o 0,81 proc. Na giełdach w Azji indeksy i rosną, i spadają. W Japonii Nikkei 225 zyskał 0,96 proc.. W Chinach SCI w dół o 0,81 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze spadkiem… » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 Grupa uderzeniowa lotniskowca USA na spornym Morzu Południowochińskim Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wpłynęła na Morze Południowochińskie w ramach rutynowej misji - ogłosiła we wtorek marynarka… » więcej 2021-06-15, godz. 08:20 Liga NHL - wynik Wynik poniedziałkowego meczu trzeciej rundy play off w hokejowej lidze NHL: Półfinał Pucharu StanleyaVegas Golden Knights - Montreal Canadiens 4:1(stan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »