Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-11, 20:00 Autor: PAP

Buda: zawarcie w ustawie ratyfikacyjnej jakichkolwiek dodatków może spowodować konieczność ponowienia ratyfikacji (krótka)

Zawarcie w ustawie ratyfikacyjnej jakichkolwiek dodatków może powodować, że ratyfikacja będzie musiała być ponowiona; nie ma kraju, który warunkowałby treść KPO w ustawie parlamentu krajowego - mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda na posiedzeniu połączonych senackich komisji ws. KPO.

We wtorkowym posiedzeniu połączonych komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej oraz budżetu i finansów publicznych poświęconemu Krajowemu Planowi Odbudowy uczestniczyli również m.in. przedstawiciele samorządów, organizacji ekonomicznych i społecznych oraz eksperci prawa europejskiego.


Wiceminister Buda odniósł się na wstępie do ustawy ratyfikacyjnej dotyczącej zasobów własnych UE, którą Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu, a Senat - według zapowiedzi - ma zająć się do końca maja. Według zapowiedzi marszałka Tomasza Grodzkiego, senatorowie będą składać do ustawy poprawki.


Wiceminister zwracał uwagę, że 19 unijnych krajów, które ratyfikowały już decyzję o systemie zasobów własnych, zrobiły to bezwarunkowo. "Po prostu wyraziły zgodę na przyjęcie do porządku prawnego decyzję o systemie zasobów własnych. Oznacza to, że gdybyśmy my chcieli do ustawy ratyfikacyjnej wnieść jakiekolwiek dodatki ponadto, co na podstawie konstytucji przyjmowane jest w decyzji ratyfikacyjnej, to - po pierwsze - byłaby to pierwsza taka sytuacja od 1997 r., a po drugie - byłaby to pierwsza sytuacja z punktu widzenia ratyfikacji we wszystkich krajach europejskich" - mówił Buda. Jak dodał, Polska byłaby jedynym krajem, jak dotąd, który w decyzji ratyfikacyjnej zawarł dodatkowe elementy.


Wiceminister mówił też, że propozycja uzupełnienia KPO o warunki stawiane w ustawie ratyfikacyjnej budzi niepokój i może zburzyć plan całej wspólnoty na przyjęcie Funduszu Odbudowy. "Nie może kraj członkowski w ustawie warunkować treści KPO" - przekonywał.


Wiceminister poinformował też, że przekazał marszałkowi Grodzkiemu opinię prawną w tej sprawie. "Nie chcę tutaj robić z tego żadnej polityki, natomiast wskazuję, że zawarcie w ustawie ratyfikacyjnej jakichkolwiek dodatków może powodować, że ta ratyfikacja będzie musiała być ponowiona, albo KE będzie żądała wyjaśnień, ponieważ nie ma kraju, który warunkowałby treść KPO w ustawie parlamentu krajowego" - zaznaczył.


Buda zaapelował do senatorów o poparcie ustawy ratyfikacyjnej. Podkreślał, że stanowi ona upoważnienie dla KE po sięgnięcie na rynki finansowe po środki służące krajom członkowskim. "Do momentu, kiedy nie będzie ratyfikacji, KE nie może rozpocząć procedury poszukiwania kapitału na rynkach finansowych" - zaznaczył. "Od tego z kolei uzależnione są pierwsze środki 13 proc. zaliczki, która może pojawić się w ciągu kilku miesięcy, ale jest to zależne od procesu ratyfikacyjnego we wszystkich krajach" - dodał.


Odnosząc się prac nad KPO, Buda podkreślił, że odbył w tej sprawie 74 spotkania, a w czasie konsultacji spłynęło blisko 5,5 tys. uwag do projektu. Wskazał, że najwięcej wprowadzonych zmian w KPO dotyczyło samorządów i rolnictwa.


"W pierwszym rzucie proponujemy zadysponowanie całej części dotacyjnej - niespełna 24 mld oraz około 11 mld euro części pożyczkowej" - poinformował. Przekazał też, że spośród innych państw tylko sześć zadeklarowało dotychczas w swoich Krajowych Planach Odbudowy chęć skorzystania z części pożyczkowej. Jak zaznaczył, jest to zrozumiałe, ponieważ wciąż nie są znane warunki na jakich pożyczki będą udzielane.


Wskazał, że rozporządzenie w tej sprawie określa jedynie ogólne warunki udzielenia pożyczki oraz to, że jej koszty mają być zależne od kosztu pozyskania pieniędzy przez KE na rynkach finansowych.


Buda wskazał, że Polska planuje wykorzystać w całości zaproponowaną kwotę pożyczki, ale "w pierwszym rzucie" będzie chciała pozyskać jedynie 1/3.


Poinformował też, że nie wszystkie kraje będą korzystały z tego instrumentu. "Wynika to między innymi z tego, że te środki, jako dłużne, wpisują się w dług publiczny państw członkowskich, dlatego część państw nie może sobie nawet pozwolić by te środki pozyskać" - tłumaczył wiceminister. (PAP)


autor: Monika Zdziera, Karolina Mózgowiec


mzd/ kmz/ godl/


Kraj i świat

2024-04-18, godz. 17:00 Francja/ Dwie dziewczynki ranne w wyniku ataku nożownika Dwie dziewczynki w wieku 6 i 11 lat zostały dźgnięte nożem w czwartek w okolicach ich szkoły w miejscowości Souffelweyersheim na wschodzie Francji - informuje… » więcej 2024-04-18, godz. 17:00 Rzeszów/ W.Szumny (PiS): jeśli wygram to natychmiast zajmę się regulacjami płacowymi w UM Kandydat na prezydenta Rzeszowa Waldemar Szumny (PiS) zadeklarował, że jeżeli wygra w II turze wyborów, to zajmie się niezwłocznie uregulowaniami dotyczącymi… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 Sondaż: 47 proc. Portugalczyków za rządami “silnego przywódcy” bez organizowania wyborów Prawie połowa (47 proc.) portugalskiego społeczeństwa poparłaby “silnego przywódcę” politycznego, który mógłby sprawować władzę bez konieczności… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 Senat przyjął ustawę o zapewnieniu dostępności niektórych produktów i usług Senat przyjął z poprawkami ustawę o zapewnieniu dostępności niektórych produktów i usług przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają pomóc np. osobom… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 Portugalia/ Meta odblokowała konto radykalnie prawicowej partii Chega na Facebooku Grupa Meta odblokowała możliwość zamieszczania w sieci Facebook publikacji przez partię Chega, trzecią siłę portugalskiego parlamentu. Ugrupowanie to od… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 Prokuratura: Byli szefowie CBA usłyszeli zarzuty niezastosowania się do zakazu prowadzenie działalności publicznej Podejrzani Mariusz K. i Maciej W. usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzuty z art. 244 Kodeksu karnego, czyli zarzuty niezastosowania się do zakazu… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 Senat za rozszerzeniem umowy o pomocy prawnej między Polską a Ukrainą Usprawnienie egzekucji kar nieizolacyjnych nakładanych na obywateli Ukrainy to główny cel rozszerzenia polsko-ukraińskiej umowy o pomocy prawnej, które w… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 Łotwa/ Wojsko: trudno kupić miny, przemysł zbrojeniowy nie nadąża za popytem Ryga wie, gdzie chce nabyć miny, ale konkurencja na rynku jest duża i przemysł zbrojeniowy nie nadąża za popytem - powiedział przedstawiciel łotewskich… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 „Bajecznie bogaci Azjaci” trafią na Broadway John M. Chu, który wyreżyserował komedię „Bajecznie bogaci Azjaci” z 2018 roku, zajmie się przygotowaniem jej musicalowej wersji. Będzie to broadwayowski… » więcej 2024-04-18, godz. 16:50 Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych W czwartek Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta . » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »