Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-25, 06:40 Autor: PAP

Ekspert: nowa ustawa o praniu brudnych pieniędzy to krok w dobrą stronę

Nowa ustawa o praniu brudnych pieniędzy implementująca do polskiego prawa unijną V Dyrektywę AML to krok w dobrą stronę; jej przepisy zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo rynku - ocenił w rozmowie z PAP dyr. ds. operacyjnych banku NatWest Polska Bartosz Michałkowski.

Nowa ustawa o praniu brudnych pieniędzy to wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.


Ustawę wdrażającą unijne przepisy do polskiego systemu prawnego 8 kwietnia podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej wejście w życie zmodyfikuje obecnie obowiązujące w Polsce przepisy, dostosowując je m.in. do realiów gospodarki cyfrowej. Na liście podmiotów zobowiązanych do spełniania wymagań ustawy znajdują się bowiem m.in. przedsiębiorstwa działające na rynkach kryptowalutowych.


W rozmowie z PAP Bartosz Michałkowski zwrócił uwagę, że choć były one objęte już wcześniej obowiązującymi przepisami o praniu brudnych pieniędzy, dyrektywa unijna i nowa ustawa stanowią krok w dobrą stronę, bo zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo rynku. "Jednak nawet te nowe przepisy nie zniwelują zapewne takich problemów w całości, tylko zmniejszą ich skalę" - ocenił ekspert.


Rynek kryptowalutowy oceniany jest jako obarczony bardzo wysokim ryzykiem, jeśli chodzi o proceder prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. W grudniu ubiegłego roku jedna z najbardziej znanych giełd kryptowalut w USA, Gemini ostrzegała, że jeśli regulacje sektorowe będą postępować, to - jak pisała wówczas agencja Bloomberga - proceder prania brudnych pieniędzy na rynku walut cyfrowych jeszcze się wzmocni, gdyż przestępcy przeniosą się ze swoją działalnością do szarej strefy w krajach, gdzie regulacji nie ma w ogóle.


W styczniu tego roku firma Ciphertrace opublikowała raport, z którego wynika, iż w ub. roku tylko jedna z giełd kryptowalutowych w USA obsłużyła transakcje przestępcze na kwotę przekraczającą 36,7 mln USD. Łącznie w 2020 r. w samym tylko bitcoinie (największa kryptowaluta świata - PAP) na adresy wirtualnych portfeli przestępców trafiła równowartość 3,5 mld USD.


Michałkowski ocenił, że z perspektywy zwykłego konsumenta i użytkownika kryptowalut nowelizacja polskiego prawa o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy niewiele zmieni. "Ustawa wprowadza zmiany dla firm, których działalność polega na sprzedaży i obrocie kryptowalutami. Muszą one prowadzić rejestr, bazy danych, w których przebiegać będzie rejestracja uczestników handlu (cyfrowymi walutami - PAP)" - stwierdził ekspert.


Odpowiadając na pytanie o to, jak dużym problemem w Polsce jest pranie brudnych pieniędzy, Michałkowski stwierdził, iż jest to trudne do oszacowania. "Główny Inspektorat Informacji Finansowej w swoim corocznym sprawozdaniu nie mówi jednoznacznie, jaka ta skala jest. Prawdziwego procederu nie jesteśmy w stanie zmierzyć i poznać" - zaznaczył ekspert NatWest. Jak przypomniał, ONZ szacuje, iż stanowi on od 2 proc. do 5 proc. światowego PKB. "Polska, nowelizując ustawę z 2018 r., niewątpliwie zwiększy wykrywalność tego problemu" - dodał specjalista NatWest.


NatWest to jeden z największych banków w Wielkiej Brytanii. W Polsce zatrudnia specjalistów od AML, finansów i analityki danych. (PAP)


Autorka: Małgorzata Fraser


mfr/ mk/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 16:20 Korea Płn./ Putin odbył przejażdżkę z Kimem rosyjską limuzyną aurus Podczas wizyty w Pjongjangu w środę prezydent Rosji Władimir Putin odbył krótką przejażdżkę z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem luksusową… » więcej 2024-06-19, godz. 16:20 Obchody święta SOP; prezydent: to profesjonalna formacja, mówię jako beneficjent tej służby (opis) W środę na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość w dniu święta Służby Ochrony Państwa z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa… » więcej 2024-06-19, godz. 16:20 Badanie: dla 68 proc. konsumentów ważne jest zaangażowanie producentów w ochronę środowiska Zaangażowanie producentów towarów w ochronę środowiska jest ważne dla 68 proc. konsumentów - wynika z opublikowanego w środę badania EKObarometru. Dodano… » więcej 2024-06-19, godz. 16:20 PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom Prawo regulujące sztuczną inteligencję powinno z jednej strony regulować kwestie związane z bezpieczeństwem, a z drugiej być przyjazne innowacjom - podkreślił… » więcej 2024-06-19, godz. 16:20 Poznań/ 17. edycja festiwalu Ethno Port - od czwartku Od czwartku do niedzieli potrwa w Poznaniu Ethno Port 2024, czyli 17. edycja międzynarodowego festiwalu muzyki etnicznej. W tym roku w wydarzeniu wezmą udział… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Sędzia Święczkowski: wyrok z grudnia ub.r. skazujący Kamińskiego i Wąsika - może nosić znamiona zbrodni sądowej… Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z grudnia ub.r. prawomocnie skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz wcześniejszy wyrok Sądu Najwyższego… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Halina Bortnowska - teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka (sylwetka) Teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka, członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce Halina Bortnowska zmarła w środę w wieku 92 lat. Była zaangażowana… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 ME 2024 - Wachowski: pociągiem będzie komfortowo i znacznie szybciej (wideo) Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski powiedział PAP, że wybór pociągu dla reprezentacji Polski jako środka transportu do Berlina na piątkowy mecz Euro… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - trzech nowych piłkarzy w Jagiellonii, w tym napastnik z Francji Francuski napastnik Lamine Diaby Fadiga, pomocnik Filip Wolski i bramkarz Maksymilian Stryjek - to nowi piłkarze Jagiellonii Białystok. Odchodzi hiszpański… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »