Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-25, 06:40 Autor: PAP

Ekspert: nowa ustawa o praniu brudnych pieniędzy to krok w dobrą stronę

Nowa ustawa o praniu brudnych pieniędzy implementująca do polskiego prawa unijną V Dyrektywę AML to krok w dobrą stronę; jej przepisy zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo rynku - ocenił w rozmowie z PAP dyr. ds. operacyjnych banku NatWest Polska Bartosz Michałkowski.

Nowa ustawa o praniu brudnych pieniędzy to wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.


Ustawę wdrażającą unijne przepisy do polskiego systemu prawnego 8 kwietnia podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej wejście w życie zmodyfikuje obecnie obowiązujące w Polsce przepisy, dostosowując je m.in. do realiów gospodarki cyfrowej. Na liście podmiotów zobowiązanych do spełniania wymagań ustawy znajdują się bowiem m.in. przedsiębiorstwa działające na rynkach kryptowalutowych.


W rozmowie z PAP Bartosz Michałkowski zwrócił uwagę, że choć były one objęte już wcześniej obowiązującymi przepisami o praniu brudnych pieniędzy, dyrektywa unijna i nowa ustawa stanowią krok w dobrą stronę, bo zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo rynku. "Jednak nawet te nowe przepisy nie zniwelują zapewne takich problemów w całości, tylko zmniejszą ich skalę" - ocenił ekspert.


Rynek kryptowalutowy oceniany jest jako obarczony bardzo wysokim ryzykiem, jeśli chodzi o proceder prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. W grudniu ubiegłego roku jedna z najbardziej znanych giełd kryptowalut w USA, Gemini ostrzegała, że jeśli regulacje sektorowe będą postępować, to - jak pisała wówczas agencja Bloomberga - proceder prania brudnych pieniędzy na rynku walut cyfrowych jeszcze się wzmocni, gdyż przestępcy przeniosą się ze swoją działalnością do szarej strefy w krajach, gdzie regulacji nie ma w ogóle.


W styczniu tego roku firma Ciphertrace opublikowała raport, z którego wynika, iż w ub. roku tylko jedna z giełd kryptowalutowych w USA obsłużyła transakcje przestępcze na kwotę przekraczającą 36,7 mln USD. Łącznie w 2020 r. w samym tylko bitcoinie (największa kryptowaluta świata - PAP) na adresy wirtualnych portfeli przestępców trafiła równowartość 3,5 mld USD.


Michałkowski ocenił, że z perspektywy zwykłego konsumenta i użytkownika kryptowalut nowelizacja polskiego prawa o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy niewiele zmieni. "Ustawa wprowadza zmiany dla firm, których działalność polega na sprzedaży i obrocie kryptowalutami. Muszą one prowadzić rejestr, bazy danych, w których przebiegać będzie rejestracja uczestników handlu (cyfrowymi walutami - PAP)" - stwierdził ekspert.


Odpowiadając na pytanie o to, jak dużym problemem w Polsce jest pranie brudnych pieniędzy, Michałkowski stwierdził, iż jest to trudne do oszacowania. "Główny Inspektorat Informacji Finansowej w swoim corocznym sprawozdaniu nie mówi jednoznacznie, jaka ta skala jest. Prawdziwego procederu nie jesteśmy w stanie zmierzyć i poznać" - zaznaczył ekspert NatWest. Jak przypomniał, ONZ szacuje, iż stanowi on od 2 proc. do 5 proc. światowego PKB. "Polska, nowelizując ustawę z 2018 r., niewątpliwie zwiększy wykrywalność tego problemu" - dodał specjalista NatWest.


NatWest to jeden z największych banków w Wielkiej Brytanii. W Polsce zatrudnia specjalistów od AML, finansów i analityki danych. (PAP)


Autorka: Małgorzata Fraser


mfr/ mk/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 16:30 Katowice wybrały dostawcę dziesięciu przegubowych autobusów miejskich Dostawcę dziesięciu przegubowych autobusów miejskich z napędem konwencjonalnym wybrało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach (PKM) - przekazał… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Sejm: projekt ustawy o naprawie ładu korporacyjnego w spółkach SP skierowany do komisji W piątek Sejm skierował projekt noweli ustawy o naprawie ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa do prac w komisji. Zdaniem posłów ustawa m.in. może… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Belgia/ Sąd nie pozwolił Brukseli na ograniczenie liczby wypożyczalni elektrycznych hulajnóg Rada Stanu Belgii uchyliła w czwartek decyzję władz Brukseli o ograniczeniu liczby operatorów hulajnóg elektrycznych z siedmiu do dwóch. Podtrzymano natomiast… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Świętokrzyskie/ Sandomierz i jego jagiellońskie dziedzictwo będą promowane na Litwie Sandomierz i jego jagiellońskie dziedzictwo będą promowane na Litwie dzięki nowej współpracy międzynarodowej. Projekt realizowany przez sandomierskie Muzeum… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Nowacka o nauczaniu języka śląskiego: przed szkołą stoi duże wyzwanie Przed szkołą stoi duże wyzwanie - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka pytana o uchwalenie ustawy uznającej język śląski za język regionalny… » więcej 2024-04-26, godz. 16:30 Małopolskie/ 232 projekty dopuszczone do głosowania w budżecie obywatelskim województwa 232 projekty zostały zakwalifikowane do głosowania w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Głosowanie rozpocznie się 15 maja… » więcej 2024-04-26, godz. 16:20 Węgry/ Ceny paliw wciąż wyższe niż w krajach regionu, rząd zapowiada interwencję Średnia cena benzyny i oleju napędowego na Węgrzech jest o 4 proc. wyższa niż w pozostałych krajach regionu - wynika z opublikowanych w piątek danych węgierskiego… » więcej 2024-04-26, godz. 16:20 Ruda Śląska zamawia rewitalizację wielkiego pieca Przetarg na wykonanie adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne ogłosił rudzki samorząd - wynika z jego piątkowej… » więcej 2024-04-26, godz. 16:20 Rada Polskich Mediów przeciw działaniom szefa KRRiT Rada Polskich Mediów sprzeciwia się 'bezprawnym i szkodliwym społecznie' działaniom Macieja Świrskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji… » więcej 2024-04-26, godz. 16:20 Liga włoska - Ndicka, który zasłabł na boisku, wznowił treningi Piłkarz AS Roma Evan Ndicka, który 14 kwietnia zasłabł na boisku podczas wyjazdowego spotkania z Udinese we włoskiej ekstraklasie, dostał od lekarzy pozwolenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »