Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-11, 07:30 Autor: PAP

Arabia Saudyjska/ Przechwycono drony wystrzelone z terytorium Jemenu

Koalicja, która pod wodzą Arabii Saudyjskiej prowadzi operację wojskową wymierzoną w rebeliantów Huti, poinformowała w niedzielę o przechwyceniu dronów wystrzelonych z terytorium Jemenu. Rakiety były wymierzone w bazę wojskową Saudów w Chamis Muszajt.

Wojskowy rzecznik Hutich Jahja Sarea potwierdził na Twitterze, że wystrzelono dwie rakiety, z których jedna skierowana była na saudyjską jednostkę wojskową w Chamis Muszajt w prowincji Asir, a druga - w należące do saudyjskiego wojska hangary na lotnisku w Dżizan w południowo-zachodniej części kraju, nad Morzem Czerwonym.


Powiązani z Iranem szyiccy rebelianci wzmogli w ostatnich dniach swe akcje wojskowe, co ma związek z zapowiadanym przez Rijad zawieszeniem broni. Rozejm miałby być zrealizowany pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Saudowie zapowiedzieli m.in. ponowne otwarcie lotniska w stolicy Jemenu - Sanie, którą kontrolują Huti i umożliwienie importu paliwa oraz pomocy humanitarnej przez port morski w Al-Hudajdzie, gdzie również stacjonują rebelianci.


W ocenie agencji Reutera Huti starają się wzmocnić swą pozycję przetargową i robią wszystko, by blokada morska i powietrzna kontrolowanych przez nich terenów została zniesiona całkowicie, a nie tylko częściowo jak zaproponował Rijad.


Oprócz ataków rakietowych rebelianci podjęli też w ostatnim okresie ofensywę lądową w bogatym gaz regionie Marib, który jest kontrolowany przez legalne władze Jemenu.


Kraj ten jest pogrążony w chaosie od 2011 roku. Międzynarodowa koalicja krajów, gdzie dominują sunnici: Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a której przewodzi Arabia Saudyjska, od 2015 r. walczy w Jemenie ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti pod hasłem przywrócenia kontroli legalnych władz na całym terytorium kraju. Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie Jemenu.


Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. tysiące ofiar i wywołała jeden z "największych kryzysów humanitarnych na świecie". (PAP)


mars/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 07:30 Straż Graniczna skontrolowała cudzoziemców chcących przystąpić do egzaminu z j. polskiego Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrole na kilkunastu uczelniach wobec cudzoziemców deklarujących chęć przystąpienia do egzaminu z języka… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 CBŚP: Zgłaszali fikcyjne kolizje i wyłudzali odszkodowania (komunikat) - CBŚP informuje: Uszkodzone lub stare pojazdy brały udział w zderzeniach w celu upozorowania kolizji, na podstawie których wyłudzano odszkodowania. Według… » więcej 2021-05-12, godz. 07:30 "ND": Najlepsi zbadają amantadynę Polskie badania kliniczne amantadyny zostaną dziś włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego - poinformował w środę 'Nasz Dziennik'. » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Podlaskie/ Pół mln paczek nielegalnych papierosów zamiast ładunku karmy dla zwierząt Przemyt 500 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości prawie 7,5 mln zł udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. W pobliżu polsko-litewskiej granicy… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 "PB": Equinor osiedla się w Polsce Norweski gigant energetyczny będzie się starał o kolejne lokalizacje na Bałtyku. W planach ma też inwestycje w fotowoltaikę, wiatraki na lądzie i magazyny… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Dzięki aplikacji "Too Good To Go" udało się zaoszczędzić w Polsce milion posiłków Dzięki darmowej aplikacji 'Too Good To Go' stworzonej przez startup udało się zaoszczędzić w Polsce milion posiłków, które nie trafiły do kosza, ale do… » więcej 2021-05-12, godz. 07:20 Karczewski: zapowiadane przez KO poprawki do ustawy ratyfikacyjnej - niezgodne z interesem Polski i UE Wszystkie zapowiadane przez Koalicję Obywatelską poprawki do ustawy ratyfikacyjnej wychodzą poza zakres przedłożonej ustawy, są absolutnie niezgodne z prawem… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje w środę kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na ambasadora RP przy ONZ Sejmowa komisja spraw zagranicznych podczas środowego posiedzenia zaopiniuje kandydaturę obecnego szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztofa… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Niemieckie służby alarmują: Rosjanie wyjątkowo aktywnie pozyskują patenty i technologie zbrojeniowe Rosyjskie służby wywiadowcze wyjątkowo aktywnie w ostatnim czasie 'polują' na patenty i technologie z sektora zbrojeniowego - ustalił dziennik 'Bild', powołujący… » więcej 2021-05-12, godz. 07:10 Warszawa/ Pozorowali kolizje i wyłudzali odszkodowania; 11 osób zatrzymanych Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o oszustwa lub udział w grupie przestępczej, która pozorowała kolizje i wyłudzała odszkodowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »