Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-23, 15:00 Autor: PAP

MF: Podatki. To się opłaca! Startuje 7. edycja programu edukacyjnego Finansoaktywni (komunikat)

- Ministerstwo Finansów informuje:

Tematem przewodnim tegorocznej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Finansoaktywni są podatki i ich znaczenie w naszym codziennym życiu.

Program Ministerstwa Finansów jest skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych i odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Dowiedz się, jak wziąć udział w programie i jakie zadania czekają na uczestników w kolejnych etapach.

Już po raz siódmy Ministerstwo Finansów (MF) zaprasza uczniów szkół podstawowych do świata podatków i finansów. Tegoroczna misja programu: „Podatki. To się opłaca” ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa.

Przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się też, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa. A wszystko to na bazie atrakcyjnych, angażujących i bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowanych dla nauczyciel przez specjalistów.

Jestem przekonany, że dzięki ciekawym materiałom edukacyjnym uczniowie wyruszą w misję pełną wyzwań i przydatnych informacji o podatkach. Program Finansoaktywni to idealny sposób na dbanie o edukację finansową młodego pokolenia i przekazanie im rzetelnych informacji o tym, dlaczego warto płacić podatki i co dzięki nim zyskujemy – komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Ukształtowanie właściwych postaw na tym etapie będzie procentowało w przyszłości, a wiedza o znaczeniu płacenia podatków z pewnością przyda się uczniom w dorosłym życiu – dodaje minister.

Program Finansoaktywni popularny w polskich szkołach

Program edukacyjny pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Zagadnienia związane z podatkami są przedstawione w sposób przejrzysty i przystępny dla uczniów. 7. edycja Finansoaktywnych odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Formuła Finansoaktywnych spotyka się z dużym uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i samej młodzieży. Co roku przybywa szkół i uczniów, którzy chcą zgłębić wiedzę o finansach. W ciągu 6 lat nasz program dotarł do ponad 4200 szkół w całej Polsce, a ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 33 000 uczniów! Ogromnie nas to cieszy. Zadbaliśmy o to, by w 7. edycji materiały edukacyjne były nie tylko pełne ciekawych przykładów, ale także by można je wykorzystać w warunkach zdalnej nauki. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do pobierania materiałów ze strony finansoaktywni.pl – mówi wicedyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów Magdalena Swoboda-Młynarczyk.

Jak wziąć udział w programie

Do programu mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych (klas 5-8) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. Po jego przesłaniu otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny.

Zestaw edukacyjny zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały video, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Materiały są dostępne online i zostały dostosowane do przeprowadzenia lekcji zdalnej.

Etapy konkursu

W I etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie przygotowanych materiałów i zachęcają uczniów do udziału w konkursie. Zespoły złożone z max. 3 uczniów przygotowują trwający nie dłużej niż 3 minuty film o podatkach. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków – także tych w najbliższej okolicy i korzyściach płynących z płacenia podatków.

Następnie nauczyciel zgłasza prace uczniów przez formularz konkursowy na stronie finansoaktywni.pl. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja 2021 roku.

W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2021 roku na stronie finansoaktywni.pl. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale 16 czerwca 2021 r., który poprowadzi nasz ambasador Czarek Czaruje.

10 najlepszych zespołów zostanie nagrodzonych wyjątkowymi nagrodami. Uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego. Regulamin konkursu jest dostępny jest na stronie programu.

Dołącz do Finansoaktywnych! Obserwuj nas na facebook.com/Finansoaktywni.

Dodatkowych informacji o programie udzielają:

Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl , tel. 22 694-46-61

Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl , tel. 22 694-45-59

Edyta Piaszczyk - e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl, tel. 668-132-416

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/kmz/

Kraj i świat

2021-07-23, godz. 17:20 Sejmowa komisja za tzw. pakietem wolności akademickiej Sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży pozytywnie zaopiniowała w piątek tzw. pakiet wolności akademickiej. Zakłada on, że wyrażanie przez nauczycieli… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w okolicy 4,55-4,60; rentowności 10-latek w przedziale 1,5-1,7 proc. Na początku przyszłego tygodnia EUR/PLN pozostanie przedziale 4,55-4,60 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk rynków finansowych BNP Paribas Wojciech Stępień… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Straty po nawałnicach w Myślenicach szacowane na co najmniej 12 mln zł Straty po nawałnicach, które przeszły w nocy z soboty na niedzielę przez gminę Myślenice w Małopolsce zostały oszacowane na ponad 12 mln zł - poinformował… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Rosja/ Portal Insider i pięcioro dziennikarzy uznano za „zagranicznych agentów” Portal śledczy Insider oraz pięcioro dziennikarzy zostało włączonych przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości do rejestru mediów i osób pełniących… » więcej 2021-07-23, godz. 17:10 TFI NOBLE FUNDS SA wartości jednostek uczestnictwa TFI NOBLE FUNDS SA wartości jednostek na dzień: 2021-07-22 » więcej 2021-07-23, godz. 17:10 Hollywoodzki aktor ożenił się ze swoją wieloletnią partnerką, bo tak doradziła mu księgowa Don Cheadle, który jest jedną z gwiazd sequelu „Kosmicznego meczu”, wyjawił niedawno, że podczas pandemii wziął ślub z partnerką, z którą jest w… » więcej 2021-07-23, godz. 17:10 Tokio - oni zapalali znicz (dokumentacja) Naomi Osaka zapaliła znicz 32. letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Japońska tenisistka pochodzenia haitańskiego wygrała cztery turnieje wielkoszlemowe… » więcej 2021-07-23, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 23 lipca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Cesarz Japonii Naruhito oficjalnie otworzył 32. letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Zniaz zapaliła tenisistka… » więcej 2021-07-23, godz. 17:10 Niemcy/ W weekend znów ulewne deszcze w dotkniętych przez powódź regionach W Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie w ten weekend ponownie spodziewane są intensywne opady deszczu i burze - informuje w piątek Niemiecka… » więcej 2021-07-23, godz. 17:10 Kampania przeciw obecności osób transpłciowych w kobiecych dyscyplinach sportu Platforma Sojusz przeciwko Wymazywaniu Kobiet (ACBM) zrzeszająca ok. 130 organizacji feministycznych rozpoczęła kampanię odrzucającą dopuszczanie kobiet… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »