Radio Opole » Gospodarka
2024-07-07, 10:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla sadowników i plantatorów

Winogrona [fot. https://pixabay.com/pl]
Winogrona [fot. https://pixabay.com/pl]
Wizyta ministra rolnictwa w Opolskiej Izbie Rolniczej [fot. Jędrzej Łuczak]
Wizyta ministra rolnictwa w Opolskiej Izbie Rolniczej [fot. Jędrzej Łuczak]
Wizyta ministra rolnictwa w Opolskiej Izbie Rolniczej [fot. Jędrzej Łuczak]
Wizyta ministra rolnictwa w Opolskiej Izbie Rolniczej [fot. Jędrzej Łuczak]
Sadownicy i plantatorzy, których plony ucierpiały podczas wiosennych przymrozków mają otrzymać wsparcie z pieniędzy unijnych. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, pytany podczas wizyty w Opolu o pomoc dla producentów owoców miękkich czy winorośli, którzy w tym roku nie będą mieli żniw, przekazał, że komisje powołane przez wojewodów zbierają informacje na temat wielkości szkód.
- Będziemy to bilansować. Pierwszy bilans okresowy zrobiliśmy, kiedy Komisja Europejska robiła analizy i były pierwsze przymiarki co do wsparcia z rezerwy rolnej - mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

- Zostaliśmy poproszeni, abyśmy złożyli to w formie określającej skalę, wielkość. Stąd poprosiłem wojewodów, aby zbilansowali to na ten moment, bo proces zbierania i oceny stanu szkód nie został zakończony. Na tej podstawie, jeśli chodzi o przymrozki w sadach, owocach miękkich czy na winoroślach, wysłaliśmy do Unii. Jest pierwsza przymiarka co do kwoty, czekamy na rozstrzygnięcie i decyzje.

- Mamy pewne środki na ten cel w budżecie Ministerstwa Rolnictwa. Jesteśmy przekonani, że także otrzymamy wsparcie z budżetu krajowego, ale musimy mieć całościową analizę - dodaje minister Siekierski.
Czesław Siekierski

Gospodarka

2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej 2024-07-10, godz. 17:00 Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto… » więcej 2024-07-09, godz. 17:00 „Ustawodawca naprawił błąd”. Głuchołazy wprowadzają opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody Gmina Głuchołazy chce ponownie odbierać odpady komunalne z hoteli, ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych czy sklepów. To blisko 600 podmiotów. Przypomnijmy… » więcej 2024-07-08, godz. 18:00 Biała będzie miała nowy plan zagospodarowania przestrzennego Biała przystąpiła do opracowania jednego z najważniejszych dokumentów prawa miejscowego. Ma on decydujące znaczenie dla rozwoju miasta. Chodzi o miejscowy… » więcej 2024-07-08, godz. 13:47 Władze Głogówka rozmawiają z PKP o przekazaniu gminie zdegradowanego terenu Gmina Głogówek chce przejąć od PKP tereny przy tamtejszym dworcu kolejowym. Jest to związane z planami inwestycyjnymi. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada… » więcej 2024-07-05, godz. 18:15 O opłacalności rolnictwa i Zielonym Ładzie. Minister rolnictwa w Opolu [ZDJĘCIA] Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z opolskimi rolnikami, żeby rozmawiać o wyzwaniach i propozycjach poprawy sytuacji polskiego… » więcej 2024-07-05, godz. 15:00 Reńska Wieś kończy dużą inwestycję drogową Gmina Reńska Wieś kończy sztandarową w tym roku inwestycję drogową. Do końca lipca ma się zakończyć przebudowa głównych ulic w Reńskiej Wsi: Kozielskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Nie wszyscy przedsiębiorcy wydają klientom paragony. Jak wypada Opolszczyzna? Wydawanie paragonów fiskalnych kontroluje Krajowa Administracja Skarbowa. Od stycznia do końca maja w skali kraju sprawdzono ponad 21 tysięcy przedsiębior… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »