Radio Opole » Gospodarka
2024-07-05, 18:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

O opłacalności rolnictwa i Zielonym Ładzie. Minister rolnictwa w Opolu [ZDJĘCIA]

Wizyta ministra rolnictwa i szefa KRIR w Opolskiej Izbie Rolniczej [fot. Jędrzej Łuczak]
Wizyta ministra rolnictwa i szefa KRIR w Opolskiej Izbie Rolniczej [fot. Jędrzej Łuczak]
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z opolskimi rolnikami, żeby rozmawiać o wyzwaniach i propozycjach poprawy sytuacji polskiego rolnictwa. W spotkaniu wziął udział także prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Wśród poruszanych problemów przejawiał się temat opłacalności rolnictwa, Zielonego Ładu czy nierozdysponowanych gruntów.
- Wielkimi problemami dzisiaj jest koszt i zysk rolnika - mówi Jerzy Sewielski, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Oczekujemy od ministra rozwiązań, w jakim kierunku w naszym kraju dalej ma iść rolnictwo. Naszym zdaniem powinno to iść w kierunku zgodnym z konstytucją, czyli w rozwój gospodarstw rodzinnych.

- Obserwujemy zaniepokojenie rolników właściwie od kilkudziesięciu miesięcy sytuacją w jakiej się znaleźliśmy. Przede wszystkim kwestia opłacalności i stabilizacji warunków produkcji, zapewnienie poziomu dochodów. Wszystko to wynika i ma swoje korzenie w kontekście wojny na Ukrainie - dodaje Antoni Konopka, delegat Izby Rolniczej powiatu nyskiego i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.

Wśród rolników, którzy przyjechali do Izby Rolniczej w Opolu przeważa opinia, że obecnie największą bolączką jest słaba opłacalność produkcji rolnej - podkreśla jeden z rolników. - Duże koszty, nadwyżki surowców rolnych na rynkach, których my żeśmy nie zrobili. Te nadwyżki zostały do nas, jako do Polski przywiezione z różnych kierunków. Ja już nawet nie wiem skąd to przyjeżdża do nas. I my to konsumujemy.

- Chciałbym się dowiedzieć, co nowego w temacie nowego Zielonego Ładu, na co możemy liczyć, z czego zamierzają zrezygnować, bo na tym nam najbardziej zależy - dodaje Marek Froelich, sołtys Grudyni Małej, rolnik.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że trwają przygotowania do przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia przyszłego roku. - Chcemy, aby w tym czasie rozpoczął się przegląd Zielonego Ładu - mówił. - Zielony Ład został znacznie ograniczony. Było to oczekiwane, ale także w dużej mierze była to zasługa rolników, którzy dopominali się o przywrócenie normalności Zielonemu Ładowi. W ostatecznym rozwiązaniu problemów jest istotny udział premiera Donalda Tuska.

- Wyzwaniem jest także obecność Ukrainy na rynku europejskim. Wprowadziliśmy istotne ograniczenia, które sprowadzały się do wynegocjowania kwot na towary wrażliwe, takie jak cukier, jaja, drób - dodaje Czesław Siekierski. - W momencie przekroczenia kwoty, która była ustalona jako uśredniona z roku 2023, 2022 i częściowo 2021, jest automatyczna blokada napływu dalej tych produktów z Ukrainy na rynek europejski.

Jak przekazał minister Siekierski, już w czerwcu zostały przekroczone kontyngenty w przypadku jaj, cukru czy owsa, a inne kwoty są na wyczerpaniu.
Jerzy Sewielski, Antoni Konopka
rolnicy
Czesław Siekierski cz.1
Czesław Siekierski cz.2

Gospodarka

2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej 2024-07-10, godz. 17:00 Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto… » więcej 2024-07-09, godz. 17:00 „Ustawodawca naprawił błąd”. Głuchołazy wprowadzają opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody Gmina Głuchołazy chce ponownie odbierać odpady komunalne z hoteli, ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych czy sklepów. To blisko 600 podmiotów. Przypomnijmy… » więcej 2024-07-08, godz. 18:00 Biała będzie miała nowy plan zagospodarowania przestrzennego Biała przystąpiła do opracowania jednego z najważniejszych dokumentów prawa miejscowego. Ma on decydujące znaczenie dla rozwoju miasta. Chodzi o miejscowy… » więcej 2024-07-08, godz. 13:47 Władze Głogówka rozmawiają z PKP o przekazaniu gminie zdegradowanego terenu Gmina Głogówek chce przejąć od PKP tereny przy tamtejszym dworcu kolejowym. Jest to związane z planami inwestycyjnymi. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada… » więcej 2024-07-07, godz. 10:00 Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla sadowników i plantatorów Sadownicy i plantatorzy, których plony ucierpiały podczas wiosennych przymrozków mają otrzymać wsparcie z pieniędzy unijnych. Minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2024-07-05, godz. 15:00 Reńska Wieś kończy dużą inwestycję drogową Gmina Reńska Wieś kończy sztandarową w tym roku inwestycję drogową. Do końca lipca ma się zakończyć przebudowa głównych ulic w Reńskiej Wsi: Kozielskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Nie wszyscy przedsiębiorcy wydają klientom paragony. Jak wypada Opolszczyzna? Wydawanie paragonów fiskalnych kontroluje Krajowa Administracja Skarbowa. Od stycznia do końca maja w skali kraju sprawdzono ponad 21 tysięcy przedsiębior… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »