Radio Opole » Gospodarka
2024-05-23, 11:19 Autor: Roman Juranek

Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną

Artur Żurakowski
Artur Żurakowski
Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą bardzo turbulentne - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski.
- Na rynku przetrwają ci, którzy potrafią się dostosować, których będzie stać na to dostosowanie się - ocenił nasz gość. - To oczywiście dotyczy małych podmiotów, które będą musiały zmieniać kierunki swojego biznesu. Dotyczy to też rynku pracy, na którym, wprawdzie mimo tego, że firmy zwalniają, nie zauważamy zmian parametrów w bezrobociu, bo ono po pierwsze było bardzo niskie, po drugie większość firm, które nawet zaplanowały zwolnienia, to i tak miały deficyty. Więc brakowało tych pracowników w naturalny sposób.

Jak dodał Artur Żurakowski, trzecim czynnikiem jest odpływ rodzimych pracowników za granicę.

Problemem są także koszty energii, co jest istotne w przypadku takich zakładów jak walcownia rur w Zawadzkiem, która rozpoczęła proces likwidacji produkcji.

- Bezpieczeństwo energetyczne to szeroki temat - mówi Żurakowski. - Do końca czerwca mamy tzw. "Tarczę energetyczną". Później wszystkie przedsiębiorstwa wejdą na umowy, które na warunkach rynkowych zawierały około dwóch lat temu, więc pamiętam, będą to dwu, a nawet trzykrotne wzrosty cen, zanim zaczną funkcjonować nowe umowy, czy to oparte na giełdzie, która dzisiaj oscyluje mniej więcej dość podobnie jak obecna tarcza, natomiast te rynkowe zasady są dużo wyższe. - Innym problemem jest kupowanie części energii od Ukrainy, a tam, jak wiemy, są ataki na instalacje energetyczne i jest ryzyko braku energii - podsumował ekonomista.
Artur Żurakowski
Artur Żurakowski

Gospodarka

2024-06-21, godz. 12:00 Baborów zmienia oświetlenie. Nowe lampy w całej gminie Samorząd Baborowa przystępuje do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Gmina pozyskała na ten cel ponad 1,3 mln złotych z rządowego programu ''Rozświetlamy… » więcej 2024-06-21, godz. 07:30 Podwyżki taryf za prąd i gaz wymuszą na gminach windowanie lokalnych opłat Gminy z Opolszczyzny szykują się do podnoszenia lokalnych opłat. Od lipca państwowe firmy mają wprowadzić nowe taryfy na prąd i gaz. » więcej 2024-06-20, godz. 20:00 Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG… » więcej 2024-06-20, godz. 15:30 Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom 29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu 'Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom'. Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Centrum Integracji Cudzoziemców z nową ofertą dla bezrobotnych obywateli spoza UE Obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z nowej oferty, jaką przygotowało Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. W ramach… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej 2024-06-19, godz. 11:26 Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie… » więcej 2024-06-14, godz. 17:18 Opolskie karpiem stoi? Grupa Rybacka Opolszczyzna świętuje 15-lecie Od 15 lat promują rybactwo w naszym regionie, dbają o jego rozwój i wspierają środowiska wędkarskie. Grupa Rybacka Opolszczyzna w Niemodlinie świętuje… » więcej 2024-06-14, godz. 12:00 Duża kubatura i duże wyzwanie. Finisz dużego remontu szkoły podstawowej w Oleśnie Kończy się gruntowny remont Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Oleśnie. Inwestycja jest warta 16 milionów złotych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »