Radio Opole » Gospodarka
2024-02-23, 08:01 Autor: Witold Wośtak

W co inwestować, jak obniżyć rachunki. Cenne rady dla przedsiębiorców

Konferencja „Rynek energii w 2024 roku - nowa rzeczywistość – nowe wyzwania” w Parku Naukowo-Technologicznym [ fot. Sławomir Mielnik]
Konferencja „Rynek energii w 2024 roku - nowa rzeczywistość – nowe wyzwania” w Parku Naukowo-Technologicznym [ fot. Sławomir Mielnik]
Energia z wielu perspektyw była tematem konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Uczestnicy, głównie przedsiębiorcy, szukali odpowiedzi między innymi na pytania, czy na pewno w najbliższym czasie opłacalne będzie stawianie wiatraków oraz farm fotowoltaicznych.
- Namawiamy też firmy do zastanowienia się, czy nie zużywają zbyt dużo energii - mówi Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

- Warto sprawdzić, czy energia w postaci ciepła i prądu nie ucieka niepotrzebnie. Dla przykładu wiele firm nie przygląda się żarówkom w swoich halach produkcyjnych, a czasami to są bardzo duże wolumeny i dużo prądu marnuje się. Oczywiście nowe oświetlenie kosztuje, ale przecież w dłuższej perspektywie można obniżyć rachunki.

Bogdan Plata, prezes firmy doradczej Innpact, zaznacza, że dobór odnawialnych źródeł energii musi być powiązany z profilem działalności firmy.

- Celem przedsiębiorców nie powinna być sprzedaż wytworzonej energii, tylko zużywanie jej na własne potrzeby. Na przykład systemy fotowoltaiczne mają sens w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo ma zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń. Na to potrzebujemy dużo energii elektrycznej i wówczas fotowoltaika wpisuje się idealnie w profil.

Jarosław Roś z wrocławskiej firmy Selena, dodaje, że renowacja dachu może wpłynąć na oszczędność prądu i ograniczenie śladu węglowego całego przedsiębiorstwa.

- Pierwszą zasadą działania jest refleksyjność, czyli odbicie promieni słonecznych, a druga polega na poprawie termoizolacji - współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę. To automatycznie daje oszczędności na ogrzewaniu. Plusem tych rozwiązań jest zarządzanie ESG, czyli redukcja śladu węglowego.

Konferencja to wspólna inicjatywa OCRG, PNT, firmy Innpact oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Piotr Regeńczuk
Bogdan Plata
Jarosław Roś

Gospodarka

2024-04-17, godz. 15:16 Ruszyły szparagowe żniwa. Szybciej niż w zeszłym roku Szparagowe żniwa w tym roku o prawie miesiąc szybciej. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku… » więcej 2024-04-17, godz. 10:00 Delikatny spadek liczby ubezpieczonych obcokrajowców na Opolszczyźnie Ponad 1,3 miliona cudzoziemców jest ubezpieczonych w całym kraju w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na Opolszczyźnie to nieco ponad 23 tys. osób, ale… » więcej 2024-04-16, godz. 17:00 Znamy szczegóły prac przy zabytkach w centrum Olesna Ponad półtora miliona złotych kosztuje gminę Olesno remont dachu szkoły podstawowej nr 1 i modernizacja elewacji bocznej ratusza. » więcej 2024-04-15, godz. 15:41 Uniwersytet WSB Merito kupił działkę przy CUP w Opolu Uniwersytet WSB Merito kupił od Opola działkę w okolicach Centrum Usług Publicznych. » więcej 2024-04-12, godz. 18:00 Tłumy na nyskich targach pracy. Dopisali też pracodawcy Kilka tysięcy osób odwiedziło targi pracy w Nysie. Impreza z roku na rok jest coraz większa. » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 Prudnik ma kolejnego inwestora. Marszałek województwa poparł reelekcję urzędującego burmistrza W Prudniku chce zainwestować spółka PSM-Metallbau z branży budowlanej. Zatrudniający 30 pracowników zakład ma powstać na terenie Katowickiej Specjalnej… » więcej 2024-04-12, godz. 13:41 O dyskryminacji, równaniu płac i szans rozmawiano w trakcie Opolskiego Kongresu Kobiet Na tematach związanych ze zmianami dyrektyw unijnych, szansami, jakie one przynoszą oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć skupili się uczestnicy… » więcej 2024-04-11, godz. 16:18 Rusza rewitalizacja dwóch zabytków w centrum Olesna. Gmina opłaca tylko 2 procent kosztów Umowy podpisane, wykonawca może rozpoczynać prace w centrum Olesna. Mowa o remoncie bocznej elewacji ratusza na rynku i wymianie dachu w Publicznej Szkole Podstawowej… » więcej 2024-04-09, godz. 10:26 ZUS wypłaca tegoroczne "trzynastki". Na konta trafiło już 115 mln złotych Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę tegorocznych 'trzynastek'. Pierwsze przelewy 'poszły' pod koniec ubiegłego miesiąca, kolejne… » więcej 2024-04-05, godz. 17:00 Po drogach Strzelec Opolskich i Krapkowic będą kursowały elektryczne autobusy Cztery fabrycznie nowe, zeroemisyjne autobusy elektryczne zasilą flotę strzeleckiego PKS. Pierwszy pojazd przyjechał już do zajezdni, kolejne pojawią się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »