Radio Opole » Gospodarka
2024-02-08, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Powiaty liczą na uwzględnienie ich postulatów przez nowy rząd

Posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich [fot. zpp.pl]
Posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich [fot. zpp.pl]
Prudnicki akcent miało posiedzenie zarządu Związku Powiatów Polskich w Sejmie. Samorządowcy liczą, że nowy rząd ustabilizuje dochody własne powiatów. Ich propozycje dotyczą m.in. zmiany w opodatkowaniu dochodów osób fizycznych, zwiększenia udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatku CIT. Postulowano też, by państwowa dotacja pokrywała bieżące koszty funkcjonowania oświaty.
- Generalnie chodzi o to, aby zadania zlecone przez rząd powiatom były odpowiednio finansowane z budżetu centralnego – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski, członek zarządu Związku Powiatów Polskich. – Obietnice związane są z lepszym konsultowaniem rządu zmian legislacyjnych właśnie z korporacjami w tym Związkiem Powiatów Polskich. Żeby przybliżyć rozwiązania prawne do oczekiwań powiatów. Dotyczy to m.in. ochrony zdrowia, subwencji oświatowej, która jest niewystarczająca, co bardzo mocno doskwiera samorządom powiatowym.

Podczas sejmowego posiedzenia zarządu Związku Powiatów Polskich starosta prudnicki zgłosił postulat uporządkowania spraw związanych z odrolnieniem gruntów: - Są to zadania zrzucane na starostów. Natomiast zainteresowane tym są przede wszystkim gminy oraz prywatni inwestorzy. Wpływy z opłaty za odrolnienie są dochodem województw. Wiele bałaganu w legislacji zaistniało podczas 25 lat funkcjonowania powiatów. Czas, żeby to uporządkować i takie nadzieje wyraziliśmy przed przedstawicielami nowego rządu.

W posiedzenia zarządu Związku Powiatów Polskich uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański. Spotkanie odbyło się na zaproszenie wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego.
Radosław Roszkowski
Radosław Roszkowski

Gospodarka

2024-02-23, godz. 17:00 Będzie remont, ale części. Jest umowa na przebudowę wiaduktu na Piłsudskiego w Nysie Rozpoczyna się częściowy remont wiaduktu przy ulicy Piłsudskiego w Nysie. Po podpisaniu umowy, wartej niemal 11 milionów złotych, wykonawca, firma Strabag… » więcej 2024-02-23, godz. 08:01 W co inwestować, jak obniżyć rachunki. Cenne rady dla przedsiębiorców Energia z wielu perspektyw była tematem konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Uczestnicy, głównie przedsiębiorcy, szukali odpowiedzi między… » więcej 2024-02-22, godz. 08:00 Spółka SIM Opolskie Południe wybuduje nowy blok w Głogówku Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie Południe, do której należy Głogówek, wybuduje w tym mieście wielorodzinny budynek mieszkalny. Gmina pozyskała… » więcej 2024-02-21, godz. 20:00 Most w Suchej do przebudowy. Będzie szerzej i bezpieczniej Wąski most na ul. Kościelnej w Suchej (gmina Strzelce Opolskie) niebawem zostanie przebudowany. Obiekt znajduje się w pobliżu DK 94 i codziennie przechodzą… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 Znamy wyniki przetargu na rozbudowę dróg w opolskich Wrzoskach Trzy przetargi na rozbudowę dróg w Opolu Wrzoskach rozstrzygnął Miejski Zarząd Dróg. Chodzi o rozwój terenów inwestycyjnych, na łączną kwotę prawie… » więcej 2024-02-20, godz. 12:34 Kluczbork: trzy ulice w ścisłym centrum miasta do remontu Będzie nowa nawierzchnia, chodniki oraz oznakowanie. Rozpoczął się remont ul. Mickiewicza, Ściegiennego i Sybiraków w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2024-02-18, godz. 11:51 Plany na termomodernizację budynków w Brzegu. Miasto będzie starać się o dofinansowanie Czy kolejne budynki użyteczności publicznej w Brzegu będą poddane termomodernizacji? Plany są, a miasto liczy w tym temacie na dofinansowanie z pieniędzy… » więcej 2024-02-15, godz. 18:45 Inwestycje drogowe w Brzegu. Część jest już rozpoczęta, kolejne są w planach Trwa remont ulicy Bohaterów Monte Cassino w Brzegu. W tym roku ruszy też przebudowa ulicy Poprzecznej. To nie koniec inwestycji w infrastrukturę drogową w… » więcej 2024-02-15, godz. 16:00 Mieszkania komunalne w Strzelcach Opolskich przejdą remont. Gmina dostała dofinansowanie Blisko 600 tys. zł przeznaczy gmina Strzelce Opolskie na remonty mieszkań komunalnych. Samorząd otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, które… » więcej 2024-02-15, godz. 15:20 "Powoli budzimy się z zimowego snu inwestycyjnego". Remonty w szkołach gminy Branice Gmina Branice rozpoczyna kolejne prace remontowe w swoich placówkach oświatowych. W szkole podstawowej w Branicach zaplanowano wymianę sieci centralnego ogrzewania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »