Radio Opole » Gospodarka
2023-12-04, 15:35 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Poszerzanie wiedzy daje nam szczęście". W Opolu dyskutowano o nauce przez całe życie

Forum Biznes Edukacja Kooperacja! [fot. Sławomir Mielnik]
Forum Biznes Edukacja Kooperacja! [fot. Sławomir Mielnik]
Daje nam nie tylko możliwość poszerzania wiedzy, ale też rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń. Mowa o nauce, a dokładniej o lifelong learingu, czyli uczeniu się przez całe życie. Jak się okazuje, pomyśleć o tym trzeba już teraz, bo w przyszłości dotychczasowa wiedza może nam nie wystarczyć.
O tym, jak zmotywować społeczeństwo do nauki i jakimi sposobami ją przekazywać rozmawiano dziś (04.12) podczas Wojewódzkiego Forum Biznes-Edukacja-Kooperacja, który zorganizowany został przez samorząd województwa opolskiego i Opolskie Centrum Edukacji.

- Dyskutujemy przede wszystkim o tym, czy to już jest pora, aby zająć się tym na poważnie, czy jeszcze chwilę poczekać i w którym kierunku pójść - mówi Stanisław Rożniatowski, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.

- Myślę, że cały projekt, w ramach którego to wydarzenie się odbywa jest poświęcony właśnie temu celowi, żeby przekonać nasze społeczeństwo województwa opolskiego do tego, że warto się uczyć. Warto korzystać z oferty, którą ma województwo w ramach projektów unijnych, działań własnych, zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży, czy dla uczniów, tak jak robi to Opolskie Centrum Edukacji.

Jednym z prelegentów i partnerów forum był Uniwersytet WSB Merito. Jak podkreśla wicekanclerz uczelni, Małgorzata Jagusch, żyjemy w ciekawych czasach i nie możemy zatracić dziecięcej ciekawości świata.

- Myślę, że bez poszerzania wiedzy i takiego stałego rozwoju, nie odnajdziemy się na rynku pracy. To nie dlatego, że on się diametralnie zmienia, ale też to z czym będziemy pracować i z kim będzie się naturalnie rozwijać. To nie tylko nowe pokolenie z nowym nastawieniem, ale narzędzia pracy, instrumenty pracy, sztuczna inteligencja, która wchodzi. My się nie powinniśmy jej bać, ale powinniśmy się nauczyć z nią pracować.

Jak się okazuje, nauka przez całe życie ma też zalety. Jak mówiła psycholog Katarzyna Kucewicz, ludzie, którzy poszerzają swoją wiedzę, żyją po prostu dłużej.

- Przede wszystkim też, jeżeli się uczymy przez całe życie, to zachowujemy sprawność i światłość naszego umysłu. Jesteśmy mniej zagrożeni postępującymi chorobami neurodegeneracyjnymi. Nawet jeżeli je mamy, to one przebiegają łagodniej, jeżeli ten mózg jest stale ćwiczony. Człowiek, który jest chłonny wiedzy, który potrzebuje wiedzieć jest też szczęśliwszy.

Jak dodają organizatorzy forum, warto też skorzystać z porad doradcy zawodowego, którego znaleźć można w urzędach pracy, czy Centrach Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w całym regionie.
Stanisław Rożniatowski
Małgorzata Jagusch
Katarzyna Kucewicz

Gospodarka

2024-02-29, godz. 17:30 Przedsiębiorcze kobiety spotkały się w gminie Olesno. "Te rozmowy zaowocują w przyszłości" Około 100 kobiet przyjechało dziś (29.02) do Borek Wielkich obok Olesna na konferencję dotyczącą przedsiębiorczości. To pierwsza edycja inicjatywy Klastra… » więcej 2024-02-29, godz. 11:26 Obcokrajowcy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie firmy Pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzą u nas obywatele co najmniej 24 państw. Opłacają z tego tytułu składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2024-02-28, godz. 19:30 Mentoring biznesowy. Doświadczeni przedsiębiorcy wspierają nowych na rynku Osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą mogą skorzystać ze wsparcia, doradztwa i pomocy doświadczonych przedsiębiorców. Rusza VIII edycja… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Trwają konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji w Strzelcach Opolskich Trwają konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Strzelce Opolskie na lata 2024-2030. To kolejny etap prac nad dokumentem, który… » więcej 2024-02-28, godz. 09:30 Gmina Zębowice inwestuje na miarę możliwości. W tym roku kontynuacja dwóch dużych zadań Największe zadania to kontynuowanie budowy przydomowych oczyszczalni oraz adaptacja dawnej szkoły podstawowej w Radawiu na budynek wielofunkcyjny. 3,5 miliona… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15 Reintegracja społeczna i zawodowa czeka na chętnych. Oferta Cispolu w Polanowicach Nowych uczestników poszukuje Centrum Integracji Społecznej Cispol w Polanowicach obok Byczyny. Są wolne miejsca w warsztatach stolarskim i rękodzieła. » więcej 2024-02-27, godz. 16:00 Kietrz stawia na gaz. Wymiana źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej Samorząd Kietrza ogłosił właśnie przetarg na wymianę źródeł ciepła w budynkach urzędu miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Projekt inwestycji… » więcej 2024-02-27, godz. 13:00 Droga między Grodziskiem a Kadłubem przejdzie remont. Podpisano umowę z wykonawcą Ponad 10 mln zł będzie kosztowała przebudowa około 4-kilometrowego odcinka drogi pomiędzy Grodziskiem a Kadłubem (gmina Strzelce Opolskie). Jeśli pogoda… » więcej 2024-02-27, godz. 10:30 Rolnicy kontynuują protest. Tym razem w stolicy Najpierw protesty odbywały się w regionach. Rolnicy blokowali drogi i ważne punkty komunikacyjne. » więcej 2024-02-26, godz. 18:00 Rusza remont drogi z Łowoszowa do Wojciechowa Rusza sezon na remonty dróg w gminie Olesno. Pierwszą inwestycją jest przebudowa wąskiej trasy między Łowoszowem a Wojciechowem o długości niemal 4 ki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »