Radio Opole » Gospodarka
2023-11-30, 15:30 Autor: Witold Wośtak

O kilku pokoleniach pracowników w jednej firmie rozmawiano na V Opolskim Forum Zawodowym

P. Szukalski, Z. Donath-Kasiura i R. Cygan [fot. Witold Wośtak]
P. Szukalski, Z. Donath-Kasiura i R. Cygan [fot. Witold Wośtak]
V Opolskie Forum Zawodowe [fot. archiwum UMWO]
V Opolskie Forum Zawodowe [fot. archiwum UMWO]
Jak efektywnie zarządzać pracownikami z kilku pokoleń w jednej firmie? Między innymi na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy piątego Opolskiego Forum Zawodowego o tytule "Pokolenia na rynku pracy".
Do jednego z hoteli w stolicy regionu przyjechali naukowcy, przedstawiciele instytucji związanych z rynkiem pracy oraz sami pracodawcy. Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, zwraca uwagę, że obecnie na rynku pracy są cztery pokolenia.

- Próbujemy zmierzyć się z tymi tematami i wyzwaniami, w jaki sposób łączyć to, co tak trudne wydaje się do połączenia. Inna sprawa, w jaki sposób sprawić, aby ludzie dorastający w różnych czasach potrafili współpracować i łączyć swoje potencjały.

Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, zwróciła uwagę na kryzys demograficzny i poruszyła wątek srebrnej gospodarki.

- Z jednej strony srebrna gospodarka koncentruje się na usługach opiekuńczych, ale z drugiej strony wskazuje na potrzebę wydłużenia aktywności zawodowej Polaków. Mówimy dlatego o polityce zarządzania wiekiem, którą pracodawca powinien prowadzić w swojej firmie. Z jednej strony trzeba wykorzystać potencjał osób młodych, ale jednocześnie doświadczenie osób starszych.

Prof. Piotr Szukalski, ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego, przekonuje, że każde pokolenie wnosi coś do firmy, a często są to rzeczy nienamacalne.

- Dla przykładu spójrzmy na funkcjonowanie firm w okresie wakacyjnym. Osoby w średnim wieku mają zazwyczaj dzieci chodzące do szkoły. Oni są skazani na branie urlopu w ciągu dwóch konkretnych miesięcy. Pracownicy mający 50-60 lat spokojnie mogą pracować przez lipiec i sierpień, bo nie są zmuszeni możliwościami dzieci w kontekście planowania urlopu.

Prof. Szukalski poinformował, że w niedalekiej przyszłości na Opolszczyźnie spodziewany jest największy spadek liczby osób w wieku produkcyjnym.
Zuzanna Donath-Kasiura
Renata Cygan
Piotr Szukalski

Gospodarka

2024-03-01, godz. 17:00 Praca w służbach mundurowych czy studiowanie? Targi Pracy i Edukacji w Kluczborku Uczelnie wyższe, miejscowi pracodawcy oraz przedstawiciele kilku służb mundurowych. Z możliwościami dalszej edukacji bądź kariery zawodowej mogli zapoznać… » więcej 2024-03-01, godz. 12:11 Gmina Baborów remontuje stanice OSP Budynki Ochotniczej Straży Pożarnej w Baborowie i Suchej Psinie przejdą generalny remont. Obie jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego… » więcej 2024-02-29, godz. 17:30 Przedsiębiorcze kobiety spotkały się w gminie Olesno. "Te rozmowy zaowocują w przyszłości" Około 100 kobiet przyjechało dziś (29.02) do Borek Wielkich obok Olesna na konferencję dotyczącą przedsiębiorczości. To pierwsza edycja inicjatywy Klastra… » więcej 2024-02-29, godz. 11:26 Obcokrajowcy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie firmy Pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzą u nas obywatele co najmniej 24 państw. Opłacają z tego tytułu składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2024-02-28, godz. 19:30 Mentoring biznesowy. Doświadczeni przedsiębiorcy wspierają nowych na rynku Osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą mogą skorzystać ze wsparcia, doradztwa i pomocy doświadczonych przedsiębiorców. Rusza VIII edycja… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Trwają konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji w Strzelcach Opolskich Trwają konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Strzelce Opolskie na lata 2024-2030. To kolejny etap prac nad dokumentem, który… » więcej 2024-02-28, godz. 09:30 Gmina Zębowice inwestuje na miarę możliwości. W tym roku kontynuacja dwóch dużych zadań Największe zadania to kontynuowanie budowy przydomowych oczyszczalni oraz adaptacja dawnej szkoły podstawowej w Radawiu na budynek wielofunkcyjny. 3,5 miliona… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15 Reintegracja społeczna i zawodowa czeka na chętnych. Oferta Cispolu w Polanowicach Nowych uczestników poszukuje Centrum Integracji Społecznej Cispol w Polanowicach obok Byczyny. Są wolne miejsca w warsztatach stolarskim i rękodzieła. » więcej 2024-02-27, godz. 16:00 Kietrz stawia na gaz. Wymiana źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej Samorząd Kietrza ogłosił właśnie przetarg na wymianę źródeł ciepła w budynkach urzędu miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Projekt inwestycji… » więcej 2024-02-27, godz. 13:00 Droga między Grodziskiem a Kadłubem przejdzie remont. Podpisano umowę z wykonawcą Ponad 10 mln zł będzie kosztowała przebudowa około 4-kilometrowego odcinka drogi pomiędzy Grodziskiem a Kadłubem (gmina Strzelce Opolskie). Jeśli pogoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »