Radio Opole » Gospodarka
2023-03-20, 10:30 Autor: Agnieszka Wawer-Krajewska

"Mieliśmy delegacje z Tajwanu i Japonii". Inwestorzy zainteresowani strefą w Ujeździe

SAG w gminie Ujazd [fot. Maciej Marciński]
SAG w gminie Ujazd [fot. Maciej Marciński]
Hubert Ibrom [fot. Barbara Więcek]
Hubert Ibrom [fot. Barbara Więcek]
- Lokalizacja, media i zasoby ludzkie mają tu ogromne znaczenie - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, odnosząc się do skuteczności Strefy Aktywności Gospodarczej gminy.
- Przy czym dwa zjazdy z autostrady mają tu kluczowe znaczenie - dodaje. - Dużo jest inwestorów, którzy prowadzą logistykę, stąd ruch ciężki. Nie ma tu wąskiego gardła, nie ma prywatnych domów w pobliżu, także rozwój biznesu może być swobodny.

Z raportu Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że w zeszłym roku nastąpiło około 30-procentowe wyhamowanie poziomu inwestycji w takich strefach. To nie ominęło też Ujazdu, gdzie w 2022 roku poziom inwestycji nie przekroczył pół miliarda złotych w porównaniu z miliardem zainwestowanym w 2021, ale ostatnio są optymistyczne sygnały.

- Pod koniec grudnia znów zauważyliśmy wzrost zainteresowania terenami inwestycyjnymi. Mieliśmy delegacje z Tajwanu, z Japonii, w tym roku firmy z Austrii, z Belgii, z Polski. Rozmawiamy, mamy parę projektów otwartych. Wydaję mi się, że już wiosną będziemy mogli pochwalić się nowymi inwestorami - tłumaczy burmistrz Ujazdu.

Niewątpliwym atutem energetycznym Ujazdu jest też budowana największa w regionie i jedna z dziesięciu największych w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy 42 MW.

- To jest partnerstwo publiczno-prywatne - mówi Hubert Ibrom. - Prywatna firma na gruntach prywatnych, ale też przy wsparciu gminy buduje farmy fotowoltaiczne - w tym roku to już będzie 17 MW. Jedna farma 7 MW już powstała - 10 MW się buduje. To będzie in plus dla firm. Te z zachodu Europy pytają, jaki jest mix energetyczny - chcą wykazać jak najwięcej "green energy", by wykazać się PR-owo. Druga rzecz, my jako gmina będziemy mogli zakupić tanią energię zieloną na nasze potrzeby.
Hubert Ibrom 1
Hubert Ibrom 2
Hubert Ibrom 3

Gospodarka

2023-06-05, godz. 18:02 Brzeg chce wyremontować most na miejską wyspę. Dziś strach po nim chodzić Most na Kępę Młyńską w Brzegu z szansą na remont. Miasto liczy, że w sfinansowaniu inwestycji pomoże budżet państwa. » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 Bezpieczniej i komfortowo. Ulica Leśna w Ciepielowicach oddana do użytku Mieszkańcy Ciepielowic w gminie Dąbrowa mogą już korzystać z nowo wyremontowanej ulicy Leśnej. Droga poprawi dojazd do posesji, ale przede wszystkim ułatwi… » więcej 2023-06-05, godz. 12:24 W Zawadzkiem powstanie nowe osiedle. Najpierw jednak gmina wybuduje drogę Osiedle domów jednorodzinnych ma powstać w Zawadzkiem przy ul. Stawowej. Gmina podpisała już umowę z wykonawcą, który zajmie się budową drogi w tym r… » więcej 2023-06-03, godz. 13:00 Przebudowa DK46 w pobliżu Kamienicy. Droga może być otwarta już w wakacje Trwa przebudowa 4,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 46 na styku województw dolnośląskiego i opolskiego nieopodal miejscowości Kamienica. Inwestycja… » więcej 2023-06-02, godz. 20:00 Jedni oferowali, drudzy szukali. W Nysie odbyły się Targi Pracy PARTNER 2023 Możliwość spotkania się z pracodawcami, okazja do rozmowy, a nawet wstępne rozmowy kwalifikacyjne. Tak wyglądały Targi Pracy PARTNER, które odbyły się… » więcej 2023-06-02, godz. 17:03 Brzeg przeznaczy milion złotych na poprawę jakości powietrza Mieszkańcy Brzegu będą mogli otrzymać wsparcie finansowe do wymiany okien i drzwi. Miasto wyda na ten cel milion złotych. » więcej 2023-06-01, godz. 20:00 Wiemy, dlaczego remont DW414 trwał tak długo. Trasa oficjalnie otwarta 16 miesięcy trwała rozbudowa 2,5 kilometra drogi wojewódzkiej 414 między Prószkowem a Przysieczą. Teraz oficjalnie oddano do użytku jezdnię poszerzoną… » więcej 2023-06-01, godz. 10:55 W Kędzierzynie-Koźlu wystartował Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą już zgłaszać projekty Wystartowała kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy przez cały miesiąc mogą zgłaszać swoje pomysły, które później będą… » więcej 2023-06-01, godz. 09:36 Będzie remont DK45 koło Krapkowic. GDDKiA ogłosiła przetarg Droga krajowa nr 45 pomiędzy Krapkowicami i Rogowem Opolskim do przebudowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu ogłosiła właśnie przetarg… » więcej 2023-06-01, godz. 07:30 Samospis, wywiad telefoniczny lub wizyta ankietera. Ruszają badania wśród rolników Urząd Statystyczny w Opolu w czwartek (01.06) rozpocznie badania wśród rolników. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »